Jak rodzić, to tylko w….Lista przyjaznych miejsc dla matek

autor Franciszka Uszok
2 x czytano

No właśnie, gdzie? Kobiety chcą posiadać potomstwo niezależnie od swojego statusu finansowego, od tego jakiej są rasy i jaką religię wyznają. Fakt zostania mamą cieszy tak samo na całym świecie. Jednak na tym się kończy, bo nie każdy kraj zapewnia dziecku takie same szanse na spokojne i dostatnie życie. To samo dotyczy mam. Nie wszędzie mogą one liczyć na radosny czas oczekiwania na dziecko, opiekę medyczną, pomoc finansową i wyprawkę dla malucha. Gdzie więc najlepiej urodzić? Który kraj proponuje najlepsze warunki dla dziecka i przyszłej mamy?

Fińskie dzieci śpią w pudełkach

Od dawna wiadomo, że Szwajcaria i kraje skandynawskie uważane są za najlepsze miejsce na ziemi na urodzenie i wychowanie dziecka. Co roku kolejno okupują szczyty raportów State’s of the World’s Mothers czy Economist Inteligence Unit. Ostatnimi czasy dołączyły do nich także Dania i Islandia pnąc się w górę i bijąc w rankingach takie kraje jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Kraje skandynawskie i Szwajcaria kładą nacisk przede wszystkim na świadczenia finansowe, długi urlop macierzyński (w Szwecji wynosi aż 480 dni!), opiekę zdrowotną i świetną pomoc socjalną dla przyszłych mam. Od momentu stwierdzenia ciąży są one pod stałą opieką lekarza i państwa, które wspiera je finansowo w tym, aby urodziły zdrowe i silne dzieci.

Ciekawym przykładem jest Finlandia. W tym kraju po stwierdzeniu ciąży kobieta może wybrać czy chce otrzymać zapomogę finansową czy po urodzeniu dziecka odebrać tak zwane w Finlandii „pudełko macierzyńskie” takie samo dla każdej kobiety niezależnie od jej statusu majątkowego. Na pudełko składają się pieluszki, ubranka, kosmetyki, materac do spania, książeczki, poradniki dla mam, a także…paczkę prezerwatyw. Pudełko po wyciągnięciu z niego zawartości pełni funkcję łóżeczka przez pierwsze tygodnie życia każdego małego fina.

Ponadto kobietom w Finlandii po porodzie przysługuje 158 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, a przez dwa lata po jego zakończeniu krótszy czas pracy. Panie które decydują się przez ten czas zostać w domu z dzieckiem przez okres 2 lat dostają wynagrodzenie, które wypłaca im państwo. Każde fińskie dziecko ma też zapewnione miejsce w państwowym przedszkolu.

wyprawka

Zachodni sąsiedzi

Bliskie Skandynawii są kraje niemieckojęzyczne czyli Niemcy i Austria. Państwa te obejmują przyszłe mamy opieką zdrowotną i socjalną. W każdym z nich kobiecie przysługuje długi urlop macierzyński. Co więcej państwa te oferują dodatkowe zasiłki na rozwój i wychowanie dzieci. W Niemczech rodzice, którzy po urodzeniu dziecka zajmują się nim samodzielnie, dostają miesięczne wynagrodzenie od państwa. Ponadto w Niemczech można korzystać z zasiłków na dzieci aż do ukończenia przez nie 21 lat. Na każde dziecko rocznie można sobie też odpisać 2 tys euro od podatku.

Przyszłe mamy w Austrii natomiast mają prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego aż do 2 roku życia dziecka bądź do skrócenia czasu pracy. Mogą także pobierać zasiłek, którego wysokość wynosi od 436 do 1000 euro miesięcznie.

Australia i Kanada

Mogłoby się wydawać, że z krajów anglojęzycznych, to Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą krajami, w których najkorzystniej jest urodzić dziecko. Jednak na prowadzenie wysunęła się Kanada i Australia. W Kanadzie długość urlopu macierzyńskiego zależy od ilości przepracowanych lat przez rodziców. I tak urlop bezpłatny w Kanadzie może trwać od 17 do nawet 52 tygodni. Jeśli któreś z rodziców przed urodzeniem dziecka przepracowało rok – ma prawo do 15 tygodni płatnego urlopu, w czasie których pracodawca wypłaca 55% ostatniej pensji.

W Australii natomiast kobieta ma prawo do 126 dni płatnego urlopu macierzyńskiego, a wysokość zasiłku przysługującego na dziecko, to minimalna pensja krajowa. Pary, które zdecydują się na adopcję mają prawo do bezpłatnego rocznego urlopu wychowawczego.

urlop dziecko

Takie warunki socjalne zachęcają do zakładania rodziny i wychowywania dzieci. Zauważając to, wszystkie kraje na świecie próbują w miarę swoich możliwości pomagać kobietom w tym szczególnym dla nich czasie.

podobne tematycznie

1 komentarz

Irenka 19 września 2016 - 12:43

W Polsce nie jest idealnie, czasami jest nawet bardzo ciężko… Ale nienawidzę takiego porównywania się do innych krajów, gdzie jest inna kultura, warunki, zarobki. Jaki w tym sens? I po co się dołować, że gdzie indziej jest lepiej?

odpowiedz

zostaw komentarz