Kiedy pojawiają się nudności w ciąży? Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

autor Natalia Kolia
3 x czytano

Zobaczyłaś na teście dwie kreski? Jesteś w ciąży? Obawiasz się jednak, że jak pojawią się objawy, to będziesz borykała się z nudnościami? Nie wiesz, kiedy się zaczynają? Wyjaśniamy, kiedy w ciąży pojawiają się mdłości, a także, jak sobie z nimi radzić.

Mdłości w ciąży – od kiedy?

Okazuje się, że nudności w ciąży ma nawet 3/4 ciężarnych. U niektórych z nich bywają bardzo silne i mogą powodować wymioty. W efekcie utrudniają normalne funkcjonowanie. Czasami nie są mocno odczuwalne. Bywa i tak, że konieczna jest hospitalizacja, by nic nie zagrażało ani matce, ani dziecku. Co więcej, choć często mówi się o porannych mdłościach, w praktyce okazuje się, że często pojawiają się przez cały dzień.

Kiedy w ciąży pojawiają się mdłości? Zazwyczaj pojawiają się w 6. tygodniu ciąży. To już czas, kiedy większość kobiet wie, że spodziewa się dziecka. Nawet te z długimi cyklami. Generalnie zakłada się, że mdłości i wymioty będące wynikiem ciąży, nie zaczynają się później niż po 8. tygodniu. Najsilniej nudności dokuczają w okolicach 9. tygodnia.

Nudności w ciąży – jak długo?

Najczęściej kobiety z nudnościami męczą się do 12. tygodnia ciąży. Jednak są panie, które zmagają się z nimi znacznie dłużej. Bywa, że ustępują dopiero po 20. tygodniu. Zwłaszcza w ciąży bliźniaczej. Lekkie nudności, a nawet wymioty nie są powodem do zmartwień. Oczywiście, jak trwają kilka dni. Jeśli nie utrudniają jedzenia, wówczas da się normalnie funkcjonować. Zazwyczaj bowiem nie zagrażają ciąży. Mówi się nawet, że panie, które mają nudności, są mniej zagrożone poronieniem. Jeśli jednak nudności są bardzo silne, wymioty pojawiają się częściej niż 3 razy dziennie, a w dodatku nie ma się apetytu lub pojawia się ból brzucha i biegunka – wówczas należy zgłosić się do lekarza.

przeczytaj także:  Mała elegantka – jak ubrać dziewczynkę na specjalne okazje?

brzuszek ciężarnej

Skąd biorą się mdłości w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, co może wywoływać mdłości w ciąży. Według specjalistów jest wiele czynników. Pierwszym z nich są oczywiście hormony. Już w drugim tygodniu łożysko zaczyna wydzielać gonadotropinę kosmówkową. To właśnie ten hormon chroni płód. Jego poziom wzrasta do 12. tygodnia ciąży.

Mdłości mogą być wywoływane również przez brak wystarczającej ilości witamin z grupy B. W ciąży można zażywać preparat witaminowo-mineralny, który podniesie ilość drogocennych substancji.

Nudności mogą być też wynikiem ogólnej nadwrażliwości, w tym zarówno pojawiać się u kobiet z chorobą morską i lokomocyjną, jak i pań, które źle znoszą zapachy. Gdy powącha się coś, co się nie podoba, wówczas mogą pojawić się nudności.

przeczytaj także:  Co oglądać z dzieckiem? TOP 10 filmów dla dzieci i rodziców

Niedojadanie lub przejadanie się również może sprawiać, że pojawiają się nudności. Niezależnie od tego, czy żołądek jest pusty lub pełny – może powodować dyskomfort.

Wymioty najczęściej pojawiają się w wyniku zatrucia organizmu. Jest to możliwe, gdy kobieta zje coś z metalami ciężkimi, pestycydami.

W ciąży niewskazany jest stres. Powoduje u kobiet dodatkowe złe objawy ze strony układu pokarmowego. W efekcie mogą więc pojawić się mdłości.

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

Jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie z mdłościami w ciąży. Lepsze samopoczucie zagwarantuje picie dużej ilości wody. Najlepiej, by były to 2-3 litry. Jeśli nie samej wody, to herbatek ziołowych. Lepiej na czas ciąży zrezygnować z picia napojów gazowanych i mocno schłodzonych.

W unikaniu porannych mdłości pomoże również zaczynanie dnia od ciepłego mleka lub od banana. Najlepiej, by pół szklanki ciepłego mleka lub wody z cytryną podał partner i by spożyć ją jeszcze w łóżku.

przeczytaj także:  Teksty naszych matek

Najlepiej z mdłościami poradzić sobie wypróbowując imbir. Oczywiście surowy, świeży. Wiórki imbiru można dodawać do wody i wielu potraw. W nudnościach pomocne są również migdały. Najlepiej jeść je, jak tylko poczuje się, że jest niedobrze. Można je też przegryzać zapobiegawczo.

Dobrze jest w ciąży unikać intensywnych zapachów. Warto więc mieć w lodówce pochłaniacz, nie używać perfum, odświeżacza powietrza.

Pomocne jest pilnowanie tego, by jeść mało, ale często. Zdecydowanie lepiej w ciąży postawić na mniejsze porcje, ale spożywać je częściej. Przeciążony żołądek nie jest sprzymierzeńcem.

Są kobiety, którym na poranne mdłości pomaga jabłko. Można zjeść je w całości lub starte.

podobne tematycznie

zostaw komentarz