Kosmetyki zajmują w naszym życiu naprawdę ważną część. Szczególnie w przypadku kobiet, które z ich pomocą nie tylko dbają o swoje ciało, ale są w stanie podkreślić największe atuty urody. Zatuszować mankamenty i sprawić, że od razu czują się lepiej same ze sobą. Poza tym przyciągają spojrzenia innych, uwydatniają własny charakter i są w stanie wywołać pożądane reakcje ludzkie. Nie chodzi o to, by oszukiwać oczy, ale w korzystny sposób działać swoim wyglądem, chociażby w pracy, gdzie każdy detal ma znaczenie. To niejako kwestia psychologii, reakcji ludzkich i tego, w jaki sposób odbieramy innych. Na szczególną uwagę zasługują lakiery do paznokci. Dlaczego? Bo w niewielkiej buteleczce kolorowego lakieru kryje się cała tajemnica stylizacji.

Trochę historii

Historia pierwszych lakierów do paznokci zaczyna się około 3000 lat przed naszą erą. Uściślając, w Chinach za czasów dynastii Ming. Lakiery do paznokci w tamtych czasach wytwarzane były z owoców drzewa lakierowego, w których znajdowało się z masło. To z niego produkowano „chiński czarny lakier”.

Paznokcie, które były długie, a do tego pomalowane, oznaczały kogoś z wyższej klasy. To była oznaka statusu, a co za tym szło, również wyższego poziomu finansowego. To również tutaj po raz pierwszy pojawiły się zdobienia na paznokciach, w postaci chińskich znaków. I to właśnie w Chinach swój żywot zaczęły pierwsze sztuczne paznokcie, choć wykonywane były z papieru ryżowego.

W starożytnym Egipcie za lakier służyła henna. Kolorem, ale i samym faktem malowania paznokci, wyróżniało się miejsce w społeczeństwie. Kolory mogły symbolizować władzę bądź znajomość czarów szamana. Egipcjanie korzystali z woskowych oraz roślinnych barwników.

Pierwsze lakiery do paznokci, które zdecydowanie bardziej przypominają te dzisiejsze, powstały w 1910 roku. Były bezbarwne, nakładane pędzlem wykonanym z wielbłądziej wełny i główną ich funkcją, było pomijanie procesu polerowania paznokci. Lakier z czerwonym pigmentem pojawił się po raz pierwszy aż 20 lat później. Kolorowe lakiery ujrzały światło dzienne w 1933 roku, a to za sprawą Charliego Revlon’a, który otworzył firmę, mając 300 dolarów w kieszeni. Tego typu lakiery do paznokci schły ponad dwie godziny.

Ręka obejmująca cotton balls

Piękna, kolorowa chemia

Dzisiejsze lakiery do paznokci to jedyne z kosmetyków, które nanoszone są, jako roztwory polimerów. Utwardzeniu ulegają po odparowaniu rozpuszczalnika. Znajdujemy w nich głównie alkohole – metylowy, etylowy, izopropylowy, do tego glikol etylenowy oraz glicerynę. Reszta składników bywa różna, w zależności od wybranego produktu.

Poza tym w składzie znajdujemy substancje, które decydują łatwości aplikacji, właściwościach pielęgnacyjnych, czasie schnięcia, ochronie przed promieniowaniem UV czy właśnie możliwości uzyskania pięknego koloru.

Jaki powinien być lakier idealny? W jaki sposób dobierać kolory?

Kolorystyka lakierów do paznokci zaskakuje. Barw i odcieni jest tak wiele, że każda kobieta może znaleźć ten jeden ulubiony. Zwykle wybieramy jednak więcej odcieni, by móc dostosować je do stylizacji i okazji. Ciekawe barwy i produkty pod względem właściwości, znajdziemy między innymi pośród oferty drogerii Hebe i szerokiej palety lakierów (https://www.hebe.pl/makijaz/paznokcie).

Idealny lakier poznamy po tym, w jaki sposób będzie się prezentował, ale i po komforcie jego nakładania. Preparat powinien być przede wszystkim jednorodny i trwały. Jeśli nie rozwarstwia się, utrzymuje przez 3-4 dni, łatwo rozprowadza i aplikacja nie stwarza problemów, to spokojnie możemy zakupić kolejną buteleczkę.

Dobry lakier do paznokci nie powinien wysuszać płytki, a po jego usunięciu nie może raczyć nas śladami pozostałości.

Wybierając swój ulubiony kolor trzeba pamiętać o tym, że musi pasować do stylizacji, ale i okazji. Do tego ważne jest uwzględnienie koloru cery i kształtu paznokci. Ciepły odcień skóry wymaga zastosowania kolorów stonowanych, które podkreślą atuty takiej cery. Mogą to być beże czy brzoskwinie. Głębokie odcienie, wyraziste i mocne sprawdzają się u osób śniadych. Te ostatnie będą także lepiej wyglądać na paznokciach o ładnej, kształtnej i równej płytce. Neutralne barwy zamaskują zaś niedoskonałości płytki paznokcia.

Na koniec, choć to również ważny element, trzeba pamiętać o miejscu, do którego się wybieramy oraz okoliczności. Tym bardziej, gdy obowiązuje nas dress code. Na większe szaleństwo możemy pozwolić sobie latem i podczas urlopu. Wybierajmy uwzględniając powyższe zasady, by paznokcie prezentowały się elegancko, ale i pasowały do okazji.