Leczenie próchnicy u małych dzieci
Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że próchnica jest bardzo poważnym problemem, który nie tylko dotyka dzieci starsze. Są nią zagrożone już zęby mleczne, a narażone na nią są również niemowlęta. Co zatem robić, gdy nasza pociecha zacznie mieć problem z próchnicą? Wyjaśniamy na czym polega leczenie tej groźnej choroby zębów.
♠ Skąd się bierze próchnica u małych dzieci i jak ją rozpoznać?
♠ Dlaczego obecnie dzieci nie powinny bać się leczenia próchnicy?
♠ Nowoczesne metody leczenia próchnicy u dzieci
Skąd się bierze próchnica u małych dzieci i jak ją rozpoznać?
Zwykle mówiąc o próchnicy mamy na myśli osoby dorosłe, tymczasem dzieci narażone są na nią tak samo często. Bardzo ważna dlatego jest tu profilaktyka, a leczenie próchnicy u małych dzieci warto przeprowadzić u dobrego stomatologa, np. http://smigiel.net. Czasami o rozwoju próchnicy świadczą już predyspozycje genetyczne, dieta przyszłej mamy w ciąży, słabe uwapnienie zębów dziecka, niska jakość szkliwa. Warto zdać sobie jednak sprawę do czego prowadzi nieleczona próchnica u dzieci. Może ona wpłynąć na zaburzenia mowy i słuchu, prowadzić do wykształcenia się wady zgryzu, rozwoju próchnicy zębów stałych, stanów zapalnych uzębienia i utraty zębów.
Niezdrowe nawyki żywieniowe nierzadko także są przyczyną powstawania tej choroby. Słodzone napoje, które dziecko lubi pić z butelki ze smoczkiem doprowadzają do wadliwego rozwoju całej szczęki, a ponadto przez fakt, że są bardzo bogate w cukier, są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Bakterie kwasotwórcze pokrywające szkliwo zęba dziecka prowadzą do jego odwapnienia i odsłonięcia wrażliwej na czynniki zewnętrzne zębiny. Często docierają one także do nerwu zęba mlecznego – pierwszym sygnałem, że „coś jest nie tak” jest matowy nalot nazębny zwany także „plamą próchnicową”. Kiedy odkryjesz go u swojego dziecka warto niezwłocznie udać się do stomatologa.
Dlaczego obecnie dzieci nie powinny bać się leczenia próchnicy?
Dobrą wiadomością dla Twojego dziecka, ale także dla Ciebie jest fakt, że obecnie leczenie próchnicy przebiega bezboleśnie. Istnieją bowiem bardzo skuteczne metody leczenia mlecznych zębów u dzieci: ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy. Warto tu także wspomnieć o innowacyjnych sposobach stosowanych znieczuleń. Leczenie próchnicy może obyć się bez bolesnego borowania zębów jeśli zastosuje się ozonowanie zębów, dzięki któremu można wyleczyć próchnicę w małych ubytkach. Twoje dziecko może spokojnie siedzieć w fotelu dentystycznym i oglądać bajkę, a stomatolog będzie wykonywał zabieg.
Nowoczesne metody leczenia próchnicy u dzieci
Ozonowanie można potraktować także nie tylko jako metodę leczenia, ale również terapię wspomagającą. Ozon, jako gaz szybko rozkładający rodniki nadtlenkowe, ma silne działanie bakteriobójcze i wirusobójcze, dzięki czemu zabija bakterie w ubytkach zębowych. W celu ozonowania, ząb owija się miękkim silikonowym kapturkiem, a samo ozonowanie trwa 20-60 sekund. Po takim zabiegu ząb pokrywany jest specjalnym płynem zapobiegającym rozwojowi bakterii. Kolejną metodą leczenia próchnicy u dzieci jest laserowa metoda jej usuwania. Zabieg polega na „napromieniowaniu” zmian chorobowych zęba, a po oczyszczeniu go nakłada się wypełnienie. Tym, co odróżnia tę metodę od innych jest precyzyjne znajdowanie chorych miejsc i oddzielanie ich od zdrowych. Po zastosowaniu lasera ząb zostaje nie tylko oczyszczony, ale także dobrze zdezynfekowany. Innym sposobem leczenia próchnicy u dzieci może być abrazja powietrzna czyli ścieranie próchnicy za pomocą piasku wylatującego z cienkiej dyszy, pod ciśnieniem. Metodą szwedzką leczenia próchnicy u dzieci jest smarowanie chorej tkanki specjalnym żelem i jej późniejsze zeskrobywanie do momentu całkowitego oczyszczenia zęba.
Dzisiaj leczenie dziecięcych zębów, odbywa się w sposób bardzo nowoczesny i bezbolesny. Ważne jest jednak to, by w porę reagować na zmiany w jamie ustnej swojej pociechy i nie dopuścić do dalszego rozwoju próchnicy. Częste wizyty u stomatologa nie będą wtedy konieczne.
Dzieciom najlepiej jest wyrabiać dobre nawyki żywieniowe, sama staram się tego pilnować i u mnie w domu słodyczy właściwie nie ma, ale dzieci to dzieci i trzeba je ciągle pilnować. Zgodzę się, że najlepsza jest tu profilaktyka, żeby oszczędzić im strachu, a niestety często u dentysty są potem takie sceny, że to się w głowie nie mieści.
Patrzcie państwo, czegośmy doczekali. Bezbolesne leczenie zębów! Żałuję, że za moich czasów nie było czegoś takiego 🙁
Najważniejsze to trafić do dobrego specjalisty, który będzie miał właściwe podejście do dzieci. Ja mam taką dentystkę. Jest świetna! Dzieci nie mają problemu, żeby do niej chodzić.