Poronienie to jeden z największych dramatów, jakie mogą spotkać kobietę, oczekującą dziecka. Rozpacz, gniew, żal… te uczucia najczęściej towarzyszą tej strasznej stracie. Jak i kiedy dochodzi jednak do poronień? Co jest ich przyczyną?
- Czym jest poronienie?
- Jakie są objawy poronienia?
- Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
- Przyczyny poronienia w drugim trymestrze ciąży
- Jak zapobiec poronieniu?
Czym jest poronienie?
Posługując się definicją podręcznikową, poronienie jest przedwczesnym, samoistnym zakończeniem ciąży, które następuje do maksymalnie 22 tc. Powyżej tego czasu mówi się z kolei o przedwczesnym porodzie. Ciało kobiety wydala wówczas obumarły zarodek lub płód. Innymi słowy w momencie poronienia nie ma możliwości utrzymania przy życiu powstałego organizmu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele i mogą one leżeć zarówno po stronie matki, jak i dziecka.
Jakie są objawy poronienia?
Najczęściej spotykanymi objawami poronienia to silny ból podbrzusza oraz krwawienie. Wyjątkiem jest poronienie zatrzymane, albo chybione, kiedy to dochodzi o obumarcia zarodka, jednak organizm kobiety zachowuje się wciąż jakby ciąża trwała nadal. Najczęściej do poronień dochodzi w I trymestrze ciąży, ponieważ jest to aż 80% przypadków. Zdecydowanie mniej jest ich później, a im dłużej trwa ciąża, tym ryzyko maleje.
Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
I trymestr ciąży to okres największego zagrożenia poronieniem i tutaj właśnie najczęściej do nich dochodzi. Przyczyny utraty płodu mogą być różne i leżeć zarówno po stronie zarodka dziecka, jak i matki.
Przyczyny poronienia ze strony zarodka:
- Wady genetyczne płodu związane z nieprawidłową budową lub liczbą chromosomów
- Zaśniad zarodkowy, czyli zanik zarodka lub jego nieprawidłowy rozwój
- Trofoblast, czyli zaśniad groniasty związany z zaburzeniem chromosomalnym
- Zaśniad krwisty – obumarcie zarodka z nadmiernym przekrwieniem
Przyczyny poronienia leżące po stronie matki:
- Wady wrodzone anatomii macicy
- Choroby przewlekłe, autoimmunologiczne, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybiczne
- Nadużywanie alkoholu i leków
- Nadmierny stres
- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego
- Nieprawidłowe odżywianie w trakcie ciąży
- Wiek matki
Przyczyny poronienia w drugim trymestrze ciąży
Poronienia w II trymestrze zdarzają się zdecydowanie rzadziej, jednak też mogą wystąpić. W tym wypadku muszą jednak wystąpić znacznie bardziej drastyczne przyczyny, które doprowadzą do obumarcia rozwijającego się płodu. Wymienia się tutaj:
- Odklejenie łożyska
- Ciężka infekcja i nieleczona przewlekła choroba
- Niedożywienie
- Zaburzenia hormonalne
- Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy
- Pęknięcie pęcherza płodowego
- Zakażenie wewnątrzmaciczne
Jak zapobiec poronieniu?
Aby zapobiegać poronieniom, należy przede wszystkim być pod stałą kontrolą lekarską. Najlepiej udać się do ginekologa jeszcze przed planowaną ciążą, a później dokładnie przestrzegać wszystkich terminów wizyt oraz zaleceń lekarza. Warto też dokładnie obserwować swoje ciało i jeżeli dostrzeżemy plamienie czy jakiekolwiek inne zmiany, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Wczesna reakcja może zapobiec utracie dziecka nawet w 90% przypadków.