Cukrzyca ciążowa to częsty problem z jakim zmagają się kobiety w stanie błogosławionym. Może on stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego powinien być on pod kontrolą lekarza. Mało tego, cukrzyca ciężarnych może też przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu II w ciągu najbliższych lat. Jakie więc są przyczyny i objawy cukrzycy ciążowej? Co warto wiedzieć o cukrzycy ciężarnych?
- Co to jest cukrzyca ciążowa?
- Cukrzyca ciążowa – przyczyny
- Objawy cukrzycy ciążowej
- Diagnostyka cukrzycy ciążowej
Co to jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciężarnych zaliczana jest do chorób metabolicznych, charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Najczęściej zmagają się z nią kobiety, które przed ciążą nie miały z tym problemów. W większości przypadków po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy i cukrzyca znika, zdarza się jednak, że u niektórych kobiet może rozwinąć się cukrzyca, warto więc regularnie badać poziom cukru we krwi.
Cukrzyca ciążowa – przyczyny
Wśród przyczyn cukrzycy ciążowej wymienia się głównie zwiększone wydzielanie antagonistów insuliny. Chodzi tu między innymi o prolaktynę, estrogen, czy progesteron. Wyróżnić można czynniki ryzyka, które w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju cukrzycy ciężarnych. Wśród nich jest wiek kobiety powyżej 35 lat, wielorództwo, hirsutyzm, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadwaga, waga urodzeniowa poprzedniego dziecka powyżej 4 kg czy cukrzyca w rodzinie.
Objawy cukrzycy ciążowej
Objawy cukrzycy ciężarnych zbliżone są do tych, które występują przy cukrzycy typu II. Jest to więc wzmożone pragnienie, uczucie zmęczenia, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, zmęczenie, senność, czasami nawet omdlenie. Objawy mogą więc nie być charakterystyczne, często odpowiedzialność za nie zrzuca się po prostu na ciążę. Z tego powodu należy wykonywać regularne badania laboratoryjne.
Diagnostyka cukrzycy ciążowej
Jak rozpoznać cukrzycę ciążową? Poza występującymi objawami należy wykonać specjalne badania. Najczęściej krew pod kątem cukru jest analizowana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, wówczas stężenie glukozy należy oznaczyć wcześniej. W momencie, gdy zwykłe badanie krwi wskaże, że poziom cukru przewyższa 92 mg/dl, trzeba rozszerzyć diagnostykę i wykonać test OGTT. Składa się on z 2 etapów. Najpierw dokonuje się pomiaru glukozy na czczo z krwi pobranej z żyły. Jeśli wynik przekracza normę, wówczas ciężarna musi przejść kolejny etap, który obejmuje wypicie glukozy rozpuszczonej w szklance wody.
Następnie kobieta czeka 1 lub 2 godziny i po tym czasie ponownie pobierana jest krew. Warto w tym czasie zrezygnować z wysiłku, ponieważ może on wpłynąć na wynik testu, podobnie jak wymioty, o których należy poinformować, jeśli te wystąpią. Wówczas niezbędne będzie powtórzenie badania. Jeśli po godzinie stężenie cukru we krwi będzie wynosiło powyżej 180 mg/dl, wtedy mamy do czynienia ze stwierdzoną cukrzycą ciążową. W przypadku wyników po 2 godzinach jest to wskaźnik powyżej 153 mg/dl.
Nieprawidłowy wynik to znak, że należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początku jest to wprowadzenie diety, którą ustala się na podstawie BMI. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie pomoże, wówczas konieczne będzie wdrożenie intensywnej insulinoterapii pod kontrolą lekarza.