Zabawa z dzieckiem i jej znaczenie dla rozwoju malucha

autor Hanna Ryjek
2 x czytano

Zabawa odgrywa w życiu każdego dziecka niezwykle ważną rolę – przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju, kształtuje charakter i pozwala wyrobić pewne postawy w stosunku do innych ludzi i otaczającego świata. W psychologii pojęcie zabawy zdefiniowane jest na wiele sposobów, a każdemu z nich przypisuje się inne cele oraz rodzaje zdobywanego doświadczenia. Zabawy sensoryczne, twórcze, ruchowe, manipulacyjne, dydaktyczne – to tylko kilka typów, które możemy zaproponować naszemu maluchowi.

Korzyści płynące z zabawy z dzieckiem

Twórcze myślenie, fantazja, kreatywność – te trzy elementy powinny być wspólnym mianownikiem dla wszystkich odmian zabawy. Należy pamiętać, że nie powinna się ona sprowadzać jedynie do mechanicznego powtarzania znajomych już czynności. Zaangażowanie dziecka w zróżnicowane aktywności, które będą jednocześnie źródłem radości i odpoczynku, pozwoli mu na:

  • lepsze poznanie samego siebie i zwiększenie poczucia własnej wartości,
  • podniesienie umiejętności obserwowania otoczenia,
  • kształtowanie empatii – wczuwanie się w sytuację innej osoby, odgrywanie ról,
  • trenowanie zdolności motorycznych,
  • pobudzenie procesów nauczania i rozwój zgodnie z predyspozycjami,
  • nabycie zdolności do rozwiązywania problemów i pokonywania trudności,
  • odkrywanie talentów i pasji,
  • rozwinięcie inteligencji, wyobraźni i zdolności do współpracy,
  • zrozumienie odmienności i pojęcia tolerancji.

Kolorowe klocki

Zabawy sensoryczne – co to takiego?

Zabawy sensoryczne to takie aktywności, które dostarczają dziecku różnorodnych bodźców, oddziałują na jego zmysły i poszerzają wachlarz doznań. Są zalecane szczególnie dla młodszych dzieci, ponieważ proces integracji sensorycznej, a więc prawidłowej organizacji wrażeń dostarczanych przez receptory wszystkich zmysłów, trwa mniej więcej do siódmego roku życia i jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania układu nerwowego i rozwoju mózgu malucha.

Wspomaganie tej integracji nie wymaga wcale żadnych skomplikowanych działań – do zabawy można wykorzystać np. produkty spożywcze, czy przedmioty, które każdy z nas posiada w domu. Aktywności sensoryczne wymagają czasu i zaangażowania rodziców. Jednak warto się na nie zdecydować, aby zapewnić pociechom harmonijny rozwój i pozwolić na zdobywanie doświadczeń, z których będą mogły korzystać w przyszłości. Więcej na temat zabaw sensorycznych: https://blog-juniorangin.pl/zabawy-sensoryczne-dla-przedszkolaka/.

podobne tematycznie

1 komentarz

Róża 25 lutego 2019 - 11:39

Wiadomo, że zabawa to poważna sprawa, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. W przypadku najmłodszych to generalnie jest główny sposób, w jaki poznają świat i się uczą.

odpowiedz

zostaw komentarz