5 porad na aranżację pokoju dla dziecka

autor Ada Szwarc
344 x czytano

Urządzenie pokoju dla dziecka jest nie lada wyzwaniem dla nie jednego rodzica. Jest to miejsce do zabawy, nauki, spania czy przyjmowania kolegów i koleżanek. Biorąc pod uwagę te kwestię, rodzice wiedzą że pokój musi być do tego wszystkiego odpowiednio  przystosowany. Nie jest to łatwe zadanie i wielu rodziców często nie umie temu podołać. Dla tych rodziców,  którzy stanęli przed tym trudnym zadaniem, przedstawiamy 5 porad na to jak poprawnie urządzić pokój dziecięcy.

1. Wybierz odpowiedni kolor ścian

Wbrew pozorom kolor ścian w pokoju dziecięcym ma bardzo duży wpływ na jego rozwój intelektualny. Dobrze dobrany pomaga kształtować jego inteligencję, znacząco wpływa na psychikę i aktywność. Dlatego, przy urządzaniu pokoju dla dziecka powinno się zrezygnować z odcieni szarości czy brązów, gdyż działają one na dzieci depresyjnie i nużąco. Najlepiej w tym zakresie sprawdzają się kolory o jasnych odcieniach.

Najwięcej inspiracji na aranżację pokoju dziecięcego znajdziesz na homebook.pl Nie powinno się stosować intensywnych kolorów gdyż męczą one oczy. Bardzo częstym wyborem do dziecięcego pokoju jest pomarańczowy, który stymuluje inteligencję oraz sprawia że dziecko jest zdecydowanie bardziej towarzyskie i wesołe.

Pokoje pomalowane na zielono działają uspokajająco i wspomagają koncentrację. Generalnie przy aranżacji dziecięcego królestwa należy wybierać jasne, stonowane kolory. Nie mogą być one przytłaczające ani rozpraszające. Świetnie pasować będą także kolory błękitny oraz żółty.

Dla dziewczynek najlepszym wyborem będzie różowy w kontraście z bielą, co w połączeniu daje subtelny efekt, który nie jest w żaden sposób męczący ani ciężki. W zestawieniu z bajkowymi elementami typu kwiatki czy serduszka sprawią, że będą się w nim czuły jak prawdziwe księżniczki.  Dzieci bardzo się ucieszą z fototapety z postaciami z bajek lub małych zwierzątek.

pokoj w zwierzecie motywywesoly pokoj dzieciecy

2. Zainwestuj w funkcjonalne i bezpieczne meble

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Meble muszą być trwałe, funkcjonalne i pewne. Chodzi o to, aby dziecko wdrapując się na stolik miało pewność że się nie połamie. Muszą być wyposażone w materiały przyjazne dla dziecka, nie mogą mieć ostrych kantów. Pokój powinien być również przestronny, zawierać jak najmniej zbędnych elementów. Wystarczy jedna duża szafa w stonowanym kolorze, które dziecko może później udekorować sobie naklejkami.

Najlepiej żeby była to szafa rozsuwana ponieważ każda tego typu szafa wyposażona jest w progi zwalniające zabezpieczające przed przytrzaśnięciem. Łóżko powinno być jednoosobowe gdyż zajmuje  mało miejsca. Nie za wysokie, aby uchronić dziecko przed ewentualnym upadkiem, z miękkim oparciem.

nowoczesny pokoj dla dziecka

W pokoju dziecka należy rozmieścić jak najwięcej półek oraz pudełek. Regały muszą być zamontowane na różnych wysokościach, aby w zależności od rozwoju dziecka mógł sięgać do nich sam. Przy młodym wieku na wyższych półkach kładziemy rzeczy, których używanie powinno się odbywać w czyjejś obecności.  W pudełkach trzymamy różnorodne zabawki i uczymy dziecka czystości. Ponadto stanowią też element dekoracyjny gdyż pudełka dostępne są w różnych kolorach i wzorach.

W przypadku dziecka w wieku szkolnym, biurko musi być dostosowane do jego wzrostu i posiadać mocny blat. Nie powinno stać bezpośrednio pod oknem gdyż dziecko nie będzie się skupiać na nauce ale tym co jest za oknem. Biurko powinno stać przy ścianie, w łatwo dostępnym i oświetlonym miejscu.

3. Pomyśl o łatwej w czyszczeniu podłodze

To również jest ważna kwestia o której należy pamiętać przy urządzaniu pokoju. Dzieci, szczególnie te najmniejsze, lubią się bawić na podłodze. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie czystości na tej części pokoju. Powinna być przede wszystkim odporna na zabrudzenia, łatwa w czyszczeniu, przyjemna w dotyku i w żadnym razie śliska. Rezygnujemy z połyskujących powierzchni. Nie chodzi o ładny wygląd ale o praktyczność.

Wybieramy spośród paneli, parkietów lub podłóg z korka. Jeśli decydujemy się na dywan, powinien mieć miękkie włókna, najlepiej sprawdza się dywan typu shaggy. Jednak trzeba pod niego podłożyć matę antypoślizgową żeby dziecko w trakcie zabaw nie wjechało wraz z dywanem pod szafę. Dzieci biegają i skaczą, przemieszczają się w niekontrolowany sposób, dlatego dywaniki powinny być przymocowane do podłogi matą lub siatką antypoślizgową.

4. Pamiętaj o zasłonach lub roletach

W tym zakresie mamy różnorodność wyboru. Zasłony dobieramy pod katem urządzonego pokoju natomiast pamiętamy, aby nie były one ciężkie, utrudniające dopływ światła. Możemy wybierać spośród gładkich firanek, falbanek, zasłonami we wzroki typu motylki, zwierzęta czy postacie z bajek. Dobrym zastosowaniem będą rolety wewnętrzne które przysłaniają rażące słońce, a w pokoju mimo wszystko jest nadal widno.

5. Zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie dziecięcego pokoju

Oczywiście przed rozpoczęciem urządzania pokoju dziecięcego należy wybrać taki pokój, w którym jest odpowiednie nasłonecznienie. Dziecko nie może przebywać w pokoju o niedostatecznym naświetleniu ponieważ zdecydowanie pogarsza to jego koncentrację. Pokój dziecięcy powinien znajdować się po południowo – wschodniej części gdyż w takim położeniu światło słoneczne będzie cały czas aktywnie naświetlać pomieszczenie.

podobne tematycznie

1 komentarz

Maryśka 19 września 2016 - 12:25

Warto poczytać jeszcze o znaczeniu kolorów w pokoju dziecięcym, dla mnie parę rzeczy było sporym zaskoczeniem. Np. nie wiem czy wiecie, ale pomarańczowy wzmacnia układ odpornościowy! Ważny jest także podział pokoju na strefy: zabaw, snu i nauki. Mi się też podobają mini huśtawki montowane na hakach przybitych do sufitu.

odpowiedz

zostaw komentarz