Czy cesarka boli? Jak wygląda cięcie cesarskie?

autor Felicja Domańska
751 x czytano

Masz zaplanowane cesarskie cięcie, a może obawiasz się porodu siłami natury i zastanawiasz się, czy operacyjne zakończenie ciąży to dobra alternatywa? Jeśli chcesz wiedzieć, czy cesarka boli, przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu przekonasz się, na czym polega taka operacja i rozwiejesz swoje wątpliwości.

Czy poród przez cesarskie cięcie jest bolesny?

Niektóre kobiety zastanawiają się, co bardziej boli poród naturalny czy cesarka. Jednak odpowiedź jest dosyć oczywista, ponieważ cesarskie cięcie przeprowadza się w znieczuleniu, a zatem pacjentka podczas samej operacji nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Przed wykonaniem nacięcia, lekarz podaje kobiecie do kręgosłupa środek, który hamuje wysyłanie bodźców bólowych do mózgu. Ten rodzaj znieczulenia nazywa się podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, ponieważ przyszła mama jest całkowicie świadoma podczas zabiegu, a jedynie nie ma czucia w dolnych partiach ciała.

Czasami zdarza się, że zachodzi konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego, które polega na uśpieniu kobiety na czas przeprowadzania operacji. Jednak obecnie ze względu na możliwości wystąpienia licznych działań niepożądanych raczej odchodzi się od wykonywania cesarskiego cięcia pod narkozą.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Warto wiedzieć, jak się przygotować do cesarskiego cięcia i jak przebiega tego typu operacja. Przyszłej mamie po przewiezieniu na salę operacyjną zakłada się wenflon, przez który jest podawany dożylny wlew zawierający antybiotyk. Następnie podłącza się ją do aparatury monitorującej ciśnienie krwi i saturację. Lekarz anestezjolog wstrzykuje kobiecie w przestrzeń międzykręgową znieczulenie. Konieczne jest również zacewnikowanie pacjentki, aby jej pęcherz był na bieżąco opróżniany. Pozwala to także kontrolować, czy układ moczowy kobiety nie został uszkodzony podczas wykonywania zabiegu.

Następnie na brzuch przyszłej mamy nakłada się specjalne sterylne chusty wyznaczające pole operacyjne i dezynfekuje jej skórę w tym miejscu. Lekarz stopniowo nacina tkanki i rozchyla je, aby dostać się do macicy, dlatego po cesarskim cięciu pozostaje pozioma blizna w dolnej części brzucha, którą należy pielęgnować przez kilka miesięcy po zabiegu. Po przecięciu ściany macicy lekarz rękami wydobywa dziecko i przecina pępowinę. Maluszek jest pokazywany mamie, a potem badany przez neonatologa. Z brzucha kobiety usuwa się łożysko i tamuje powstałe krwawienie. Lekarz zszywa wewnętrzne powłoki ciała pacjentki, używając rozpuszczalnych nici, natomiast zewnętrzne tkanki zespala specjalnym szwem, który należy zdjąć parę dni po wykonaniu cesarki. Następnie świeżo upieczona mama zostaje przewieziona na salę pooperacyjną.

Jak należy funkcjonować w pierwszej dobie po cesarce?

Chociaż podczas przeprowadzania operacji kobiecie nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, to silny ból po cesarce jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z naruszenia powłok ciała. Pacjentka powinna w miarę możliwości jak najszybciej podjąć próbę wstania z łóżka i zacząć zajmować się dzieckiem, aby zapobiec powstawaniu skrzepów. W pierwszej dobie po cesarce kobieta musi jednak unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wskazana jest umiarkowana aktywność ruchowa, która nie obciąża brzucha. Na to, ile dni spędza się w szpitalu po cesarskim cięciu, ma wpływ nie tylko stan zdrowia maluszka, ale również kondycja jego mamy.

Wiele kobiet obawiając się porodu naturalnego, prosi lekarza o wystawienia zaświadczenia, które zezwala na przeprowadzenie cesarki. Należy jednak pamiętać, że taka operacja powinna być przeprowadzana tylko w uzasadnionych przypadkach. A jakie jest Twoje zdanie na temat rozwiązywania ciąży poprzez cesarskie cięcie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne tematycznie

1 komentarz

Edwarda 11 kwietnia 2023 - 07:01

Ja też się zastanawiałam, czy cesarka boli i trochę spokoju znalazłam, jak się okazało, że to wszystko jest w znieczuleniu. To dużo pomogło

odpowiedz

zostaw komentarz