Ile dni spędza się w szpitalu po cesarskim cięciu?

autor Felicja Domańska
742 x czytano

Niezależnie od sposobu, w jaki rodziły, niemal wszystkie świeżo upieczone mamy chcą spędzać jak najwięcej czasu ze swoim maluszkiem w pierwszych chwilach jego życia, aby móc utrwalać z nim więź. Jednak kobiety, których ciąża została rozwiązania operacyjnie, nie zawsze mają możliwość przebywania z dzieckiem na jednej sali. Sprawdź, ile dni po cesarskim cięciu spędza się w szpitalu i co może mieć na to wpływ.

Ile trwa pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu?

Pobyt w szpitalu po cięciu cesarskim jest zazwyczaj nieco dłuższy niż po porodzie siłami natury. Dzieci, które przyszły na świat w wyniku przeprowadzenia operacji często są bardziej narażone na wystąpienie żółtaczki, co może przełożyć się na liczbę dni spędzonych przez mamę i maluszka w szpitalu. Jeśli u dziecka stwierdzono poważne wady wrodzone już na etapie ciąży lub tuż po porodzie, również zachodzi potrzeba dłuższej hospitalizacji. W niektórych przypadkach szybkie wypisanie mamy i dziecka ze szpitala nie jest możliwe ze względu na zły stan zdrowia kobiety. Utrzymująca się gorączka i wysokie ciśnienie, a także nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej wpływają na to, ile dni spędza się w szpitalu po cesarce. Jeśli stan zdrowia maluszka i samopoczucie jego mamy są zadowalające, hospitalizacja po cesarskim cięciu trwa 2-5 dni.

Kiedym można wstać po cesarskim cięciu?

Mimo tego, że cesarskie cięcie jest dosyć poważną operacją, zaleca się, aby kobieta nie leżała zbyt długo w łóżku. Mniej więcej po upływie 6-8 godzin, kiedy znieczulenie stopniowo przestaje działać, mama powinna spróbować wstać. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z toalety i krótki spacer po korytarzu. Spore utrudnienie przy swobodnym poruszaniu się stanowi ból w podbrzuszu i uczucie ciągnięcia szwów przy prostowaniu sylwetki, dlatego kobieta krótko po operacji może przyjmować leki przeciwbólowe, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Warto także nie zwlekać z przystawieniem dziecka do piersi i nakarmić je, jak tylko nadarzy się ku temu okazja.

Jakie powikłania mogą wystąpić po cesarskim cięciu?

Rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie pociąga za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u kobiety, jak i u dziecka. Wykonanie cesarki wymaga naruszenia powłok brzusznych, powięzi i macicy, które po operacji zostają zespolone szwami. Czasami zdarza się, że gojenie nie przebiega prawidłowo, co może prowadzić do powstania zrostów i wywoływać spory dyskomfort. Zatem przestrzeganie przez kobietę zasad dotyczących tego, jak dbać o brzuch po cesarskim cięciu i obserwacja blizny stanowią bardzo istotne kwestie podczas okresu rekonwalescencji. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mamy po cesarce, które unikają ruchu, są też bardziej narażone na zakrzepicę żył głębokich.

Maluszki urodzone przez cesarskie cięcie czasami bywają niedotlenione, więc mogą wymagać monitorowania ich oddechu. Ze względu na to, że podczas operacji dziecko nie przechodzi przez drogi rodne kobiety, do jego układu pokarmowego nie przedostaje się obecna tam flora bakteryjna. Dlatego w przyszłości może być ono bardziej narażone na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, alergię i astmę. Zazwyczaj jednak maluszki, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, rozwijają się w podobnym tempie, co dzieci urodzone siłami natury, a choroby te wcale nie muszą u nich występować.

Świeżo upieczona mama i maluch standardowo spędzają w szpitalu po cesarskim cięciu klika dni. Co sądzisz na temat hospitalizacji po cesarce? Czy uważasz, że dłuższy pobyt w placówce medycznej jest jak najbardziej wskazany czy wręcz przeciwnie? Daj znać w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz