Jak dbać o brzuch po cesarskim cięciu?

autor Felicja Domańska
450 x czytano

Martwisz się kondycją swojego brzucha po cesarskim cięciu? Zastanawiasz się, jak przywrócić mu formę sprzed porodu? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, jak dbać o brzuch po cesarce i dlaczego tak ważna jest pielęgnacja blizny pooperacyjnej.

Jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu?

Wygląd skóry na brzuchu po cesarce zazwyczaj nie odbiega znacząco od tego po porodzie naturalnym. Jedyną różnicą jest poprzeczna rana o długości 12-15 cm powyżej spojenia łonowego, która zaraz po operacji daje dosyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Kondycja brzucha po cesarskim cięciu w dużym stopniu zależy od stopnia rozciągnięcia mięśnia prostego. Powłoki brzuszne są powiększone, a skóra wiotka i często pokryta rozstępami. Wynika to z tego, że macica nie zdążyła jeszcze się obkurczyć po porodzie. Jednak zwykle po około 6-8 tygodniach brzuch zaczyna stopniowo wracać do stanu sprzed ciąży.

Na szybkość obkurczania się mięśni mają wpływ karmienie piersią, tryb życia kobiety oraz jej sposób odżywiania się. Bardzo ważny aspekt stanowi również pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu. Trzeba pamiętać, że cesarka to operacja, po której wymagany jest co najmniej kilkutygodniowy okres rekonwalescencji.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Zaniedbanie pielęgnacji rany, a następnie blizny po cesarce może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych w postaci powstania zrostów i bolesnych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. W ciągu pierwszych kilku dni po operacji należy unikać moczenia rany. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu, musisz pamiętać o uważnym jej obserwowaniu. Po zdjęciu zewnętrznych szwów warto przemywać ranę wodą z dodatkiem szarego mydła. Zaleca się także odkażać ją łagodnym preparatem w aerozolu. Bardzo istotną kwestię stanowi staranne osuszanie miejsca nacięcia i stosowanie środków ściągających, które przyśpieszą obkurczanie się blizny.

Jak mieć płaski brzuch po cesarce?

Wiele świeżo upieczonych mam zadaje sobie pytanie, jak dbać o brzuch po cesarskim cięciu, aby wrócił on do formy sprzed ciąży. Zaraz po porodzie warto nie martwić się tym, że skóra jest obwisła, ponieważ zwykle w ciągu kilku tygodni mięśnie macicy się obkurczą, co wpłynie także na wygląd brzucha. Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po maści ujędrniające, aby poprawić elastyczność skóry, jednak należy wcześniej skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Na lepszą jej kondycję wpływa również wykonywanie masaży brzucha specjalną szczotką. Warto także skorzystać z porady fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zastosuje odpowiedni rodzaj terapii powiezionej i pomoże dostosować ćwiczenia obkurczanie mięśni.

Pamiętaj, aby kilka tygodni po cesarskim cięciu unikać intensywnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia możesz zacząć wykonywać po około 12 tygodniach od operacji. Natomiast w okresie rekonwalescencji warto często wychodzić na spacery. Bardzo ważnym aspektem jest również stosowanie zbilansowanej i zdrowej diety. Jak jeszcze można wspomóc obkurczanie się brzucha po cesarce? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz