Jakie są medyczne wskazania do cesarskiego cięcia?

autor Eliza Zych
726 x czytano

Każdej kobiecie oczekującej na maluszka zależy na tym, aby poród przebiegł bez komplikacji. Czasami jednak zachodzi konieczność ingerencji chirurgicznej w postaci cesarskiego cięcia. Jakie są medyczne wskazania do cesarskiego cięcia? Poznaj kilka najpopularniejszych powodów przeprowadzania tego rodzaju operacji.

Duża masa płodu w stosunku do miednicy matki

Jednym z medycznych wskazań do cesarskiego cięcia jest niewspółmierność porodowa — czyli wielkość dziecka w stosunku do wielkości miednicy matki stanowi poważne przeciwwskazanie do tego, aby poród odbył się drogami natury. Tak naprawdę płód nie musi mieć bardzo dużej masy, aby konieczne było przeprowadzenie cesarski. Wystarczy, że przekracza ona możliwości porodowe matki. Dotyczy to zwłaszcza kobiet o drobnej budowie ciała, które mają wąską miednicę.

Nieprawidłowe ułożenie płodu

Kolejnym medycznym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest nieprawidłowe ułożenie płodu. Dziecko może znajdować w pozycji miednicowej (tzn. pośladkowej) — czyli być skierowane nóżkami w dół — lub przyjąć ułożenie poprzeczne. Oba te przypadki mocno utrudniają naturalny poród, dlatego w takiej sytuacji wykonuje się elektywne cesarskie cięcie, czyli takie, które zostało wcześniej zaplanowane.

Łożysko przodujące

Wskazaniem do cesarskiego cięcia może być również umiejscowienie łożyska. Jeśli znajduje się ono u ujścia macicy, poród drogami natury będzie po prostu niemożliwy, więc lekarze podejmują decyzję o rozwiązaniu ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Choroby układu sercowo-naczyniowego u matki

Jednym z poważnych medycznych wskazań do cesarskiego cięcia są także choroby układu krążenia u matki. Poród naturalny to bardzo duży wysiłek dla kobiety, zatem jeśli ma ona problemy z sercem, urodzenie dziecka w tradycyjny sposób może okazać się dla zbyt dużym obciążeniem dla jej organizmu.

Zaburzenia tętna u dziecka

Kolejnym powodem podjęcia przez lekarza decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia są zaburzenia rytmu serca u dziecka. Zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie tętno u maluszka stanowi dla niego poważnie zagrożone i może nawet skończyć się jego śmiercią. Dlatego w takiej sytuacji bardzo ważne jest szybkie działanie.

Stan przedrzucawkowy

Bardzo wysokie ciśnienie krwi i białkomocz u przyszłej mamy to bardzo niepokojące objawy, które świadczą o stanie przedrzucawkowym. W takim przypadku niezwykle istotną kwestię stanowi przeprowadzenie cesarskiego cięcia, ponieważ długie utrzymywanie tego stanu może prowadzić do wystąpienia rzucawki i uszkodzenia narządów wewnętrznych kobiety (m.in. mózgu, wątroby czy też nerek), a nawet utraty życia.

Istnieje szereg medycznych wskazań do cesarskiego cięcia, które mogą się ujawnić zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Niektóre przyszłe matki odczuwają też silny stres związany z porodem naturalnym, dlatego rozważają cesarskie cięcie na życzenie. Taką operację wykonuje się na prośbę kobiety w szpitalu prywatnym lub u przyszłych mam z potwierdzoną tokofobią, czyli chorobliwym lękiem przed porodem. Jakie znasz jeszcze medyczne wskazania do cesarski? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne tematycznie

2 komentarze

Zuza123 13 marca 2023 - 09:55

Nie ważne, jakie są medyczne wskazania do cesarskiego cięcia, ja i tak się tego trochę boję i wolałabym uniknąć….

odpowiedz
Kaśka1234 22 marca 2023 - 12:37

Ale czego się boisz? Jeśli są medyczne wskazania do cesarki to nawet nie warto próbować rodzić naturalnie, bo moga z tego wyniknąć spore problemy. CC nie jest taka zła, naprawdę

odpowiedz

zostaw komentarz