Cesarka po cesarce, czy jest możliwa? O czym pamiętać przy kolejnym cesarskim cięciu?

autor Eliza Zych
357 x czytano

Cesarskie cięcie jest operacją naruszającą skórę i wewnętrzne tkanki ciała kobiety, po której pozostaje charakterystyczna długa blizna na podbrzuszu. Chcesz wiedzieć, czy można poddać się cesarce po cesarce i kiedy taka operacja jest wskazana? Sprawdź, o czym należy pamiętać, decydując się na kolejną ciążę po CC.

Czy można wykonać kolejną cesarkę po cesarce?

Wiele kobiet zastanawia się, czy po cesarce możliwe jest kolejne cesarskie cięcie. Chociaż tak naprawdę przyszłe mamy bardziej nurtuje inna kwestia — czy po cesarce można rodzić siłami natury. Do operacyjnego rozwiązania ciąży konieczne są wyraźne medyczne wskazania. Jeśli poprzedni poród odbył się przez cesarskie cięcie, nie oznacza to, że każda kolejna ciąża musi zostać rozwiązana w ten sam sposób. Należy jednak pamiętać o medycznych wskazaniach do cesarskiego cięcia, które wystąpiły podczas poprzedniego porodu. Jeśli wynikały one z problemów zdrowotnych mamy (np. wady wzroku, zwyrodnień w obrębie miednicy lub nadciśnienia), to istnieje spore prawdopodobieństwo przeprowadzenia cesarki również w przypadku kolejnych ciąż.

Kiedy ponowne cesarskie cięcie jest wskazane?

Wskazania do CC mogą być takie same jak przy poprzednim porodzie, jeśli wynikają one z chorób lub fizjologii kobiety. Czasami lekarz po zapoznaniu się z kartą pacjentki z wcześniejszej ciąży sam podejmuje decyzję o zaplanowaniu kolejnego cesarskiego cięcia. Wśród przesłanek do operacji w przypadku ciąży po cesarce należą: niewielki odstęp czasowy od poprzedniego cięcia, ubytek w bliźnie na macicy, ciąża mnoga czy też dwukrotne rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie.

Oczywiście istnieją również inne predyspozycje do przeprowadzenia tego rodzaju operacji, które mogą nie mieć nic wspólnego z wykonaniem cesarki poprzednim razem. Należą do nich m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, stan przedrzucawkowy, niewłaściwe tętno dziecka, słabo rozwijająca się akcja porodowa lub całkowity jej brak po 40. tygodniu ciąży.

Co wziąć pod uwagę, decydując się na ciążę po cesarce?

Warto pamiętać, że każda ciąża nadwyręża ścianę macicy, co może stwarzać ryzyko pęknięcia blizny i krwotoku wewnętrznego. Dlatego planując kolejne dziecko, należy zachować odpowiedni odstęp czasowy między ciążami (min. 2 lata), aby blizna mogła się wchłonąć. Dobrym rozwiązaniem jest kontrolowanie jej wyglądu poprzez wykonywanie badania USG. Należy również wziąć pod uwagę, że wielokrotne wykonywanie nacięcia wzdłuż tej samej blizny na skórze sprzyja powstawaniu zbliznowaceń i jej rozchodzeniu się, co często powoduje dyskomfort i dolegliwości bólowe.

Wykonanie cesarki po cesarce jest możliwe, a w niektórych przypadkach nawet konieczne. Warto jednak pamiętać, że każda kolejna ciąża po co najmniej 2 cesarce, pociąga za sobą ryzyko pęknięcia blizny na macicy. Jakie jest Twoje zdanie na temat wykonywania cesarki po cesarce? Czy warto zachodzić w ciąże po cesarskim cięciu? Podziel się swoją opinią pod artykułem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz