Dlaczego dzieci kłamią?

autor Felicja Domańska
505 x czytano

Twoja pociecha notorycznie mija się z prawdą? Dlaczego dzieci mają skłonność do mówienia nieprawdy? Warto spojrzeć na tę kwestię z punktu widzenia malucha. Przedstawimy Ci, jakie mogą być najczęstsze powody tego, że dzieci kłamią, a wszystko stanie się jasne.

Dlaczego dziecko kłamie?

Zakrzywianie rzeczywistości przez najmłodszych często wynika z chęci uniknięcia kary lub negatywnych konsekwencji. Maluchy mogą odczuwać strach przed dezaprobatą dorosłych, co często popycha je do zmyślania, np. wtedy gdy zrobią coś nie tak. Zdarza się, że dzieci testują granice rodziców, próbując zobaczyć, jak sytuacja się rozwinie, gdy powiedzą coś nieprawdziwego. Niejednokrotnie dziecięca wyobraźnia pozwala brzdącom snuć opowieści, które czasem trudno odróżnić od rzeczywistości. Warto też pamiętać, że maluchy bardzo dobrze naśladują dorosłych, którzy nieraz w ich obecności stosują tzw. białe kłamstewka jako przestrogę. Brak dojrzałości emocjonalnej sprawia, że trudno jest im odróżnić fakty od fikcji. Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego dzieci kłamią, należy przyjrzeć się, jakie rodzice czy też opiekunowie wyciągają konsekwencje z niewłaściwego zachowania maluchów.

Dlaczego dzieci kłamią w szkole?

Często zdarza się, że w murach szkolnych uczniowie odczuwają presję, aby sprostać oczekiwaniom nauczycieli i rówieśników. Zasłanianie się nieprawdą zwykle wiąże się z obawą przed oceną lub drwiną ze strony innych dzieci. Kompromitacja z powodu złych ocen czy też niewłaściwego zachowania skłania niektóre maluchy do zatajenia prawdy. Chęć zaimponowania kolegom również może być powodem kłamstwa, szczególnie jeśli dzieci czują się mniej pewne siebie. Zwłaszcza wśród uczniów, którzy doświadczają problemów w nauce, pojawia się tendencja do ukrywania swoich trudności. Niejednokrotnie wynika to z podejścia nauczycieli i rodziców, a także stosowania krytyki zamiast proponowania konkretnych rozwiązań. W takich sytuacjach zazwyczaj kłamstwo staje się reakcją obronną przed konsekwencjami niepowodzeń szkolnych.

Jak nauczyć dziecko mówienia prawdy?

Mówi się, że przykład idzie z góry, zatem ważne jest, aby dorośli sami przestrzegali zasady szczerości w obecności maluchów. Zachęcanie do otwartości i zapewnienie, że prawda jest wartościowa, pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie podczas wyrażania swoich uczuć i dzielenia się doświadczeniami. Warto ustalić jasne reguły dotyczące konsekwencji kłamstw i doceniać maluchy za szczerość, aby skutecznie wspierać ich rozwój moralny. Kiedy przyłapiesz swoją pociechę na mówieniu nieprawdy, postaraj się nie przybierać oskarżycielskiej postawy. Opisz, co widzisz, aby dziecko samo Ci powiedziało, co się wydarzyło. Pokaż, że każdy może popełniać błędy, jednak ważne jest, aby się do nich przyznawać, a w ten sposób rozwiniesz u malucha empatię i odpowiedzialność. Ucząc dziecko, jak radzić sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami, możesz ograniczyć u niego potrzebę kłamania.

Maluchy często mają tendencję do mówienia nieprawdy. Niejednokrotnie wynika to z obawy przed konsekwencjami czy też niewłaściwą reakcją ze strony otoczenia. Naszym zdaniem warto zachęcać dziecko do szczerości poprzez dawanie mu dobrego przykładu i docenianie go za mówienie prawdy. Jak myślisz, jak jeszcze można zachęcić malucha, aby nie kłamał? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz