Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

autor Felicja Domańska
85 x czytano

Obgryzanie paznokci to dosyć popularny problem nie tylko wśród dzieci, ale niejednokrotnie również wśród dorosłych. Czym może skutkować obgryzanie paznokci przez malucha? Dlaczego małe dzieci wkładają palce do buzi i jak sobie radzić z tym zachowaniem? Przeczytaj nasz artykuł i skorzystaj z naszych wskazówek.

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Twoja pociech cały czas trzyma palce w ustach? Obgryzanie paznokci przez dzieci może mieć zarówno emocjonalne, jak i behawioralne podłoże. Najczęściej wiąże się to z doświadczeniami stresowymi malucha, takimi jak zmiany w otoczeniu lub poczucie niepewności. Przeprowadzka, zmiana szkoły, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami czy problemy rodzinne mogą przyczynić się do tego, że dziecko zaczyna obgryzać paznokcie. Niektóre maluchy mogą również przejawiać takie zachowanie z nudów lub naśladować podobne praktyki u dorosłych czy też rówieśników. Często również obgryzanie paznokci przez dziecko wynika z tego, że wcześniej ssało ono kciuk​​.

Do czego może prowadzić obgryzanie paznokci przez dziecko?

Rodzice powinni pamiętać, że obgryzanie paznokci nie jest obojętne dla zdrowia. Zachowanie to może bowiem prowadzić do różnych problemów, takich jak uszkodzenia struktury paznokcia, jego deformacje, a nawet chroniczne infekcje skóry palców. Stosunkowo często u dzieci, które obgryzają paznokcie, zdarzają się także infekcje bakteryjne i grzybicze spowodowane przenoszeniem mikroorganizmów z dłoni do jamy ustnej i na odwrót. Zachowanie to często wpływa na stan zdrowia zębów i dziąseł, powodując szybsze ścieranie szkliwa, problemy ze zgryzem, a nawet bruksizm, czyli zgrzytanie zębami​ przez sen​.

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Warto w pierwszej kolejności poznać podłoże obgryzania paznokci przez malucha. Opiekunowie powinni unikać wyśmiewania dziecka czy też wpędzania go w zakłopotanie zwłaszcza w towarzystwie innych osób. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie rozmowy z pociechą na ten temat. Ważne jest, aby pomóc mu rozpoznawać i nazywać swoje emocje, co pozwoli maluchowi lepiej radzić sobie ze stresem. Można zaproponować dziecku różne aktywności manualne, takie jak rysowanie, składanie modeli czy zabawa z gniotkami. W ten sposób maluch nie będzie musiał obgryzać paznokci, aby rozładować stres. Pewnym rozwiązaniem wydaje się także stosowanie lakieru o gorzkim smaku, który zniechęci dziecko do wkładania palców do ust. W niektórych przypadkach, gdy obgryzanie paznokci ma głęboko zakorzenione przyczyny emocjonalne, pomocne może okazać się również wsparcie psychoterapeuty.

Bardzo często obgryzanie paznokci jest po prostu złym nawykiem, który wiąże się z silnymi emocjami, które przeżywa dziecko. Naszym zdaniem warto zadbać o to, aby oduczyć malucha tego zachowania, ponieważ może ono wpłynąć na zdrowie jego jamy ustnej. Czy wiesz, jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci przez malucha? Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz