Czy rana po cesarskim cięciu utrudnia codzienne funkcjonowanie, jak długo się goi?

autor Eliza Zych
526 x czytano

Przyjście na świat maluszka to absolutnie wyjątkowy moment w życiu każdej mamy. Co jednak gdy poród odbył się przez cesarskie cięcie? Ile goi się rana po cesarce i w jaki sposób wpływa to na codzienne funkcjonowanie? Sprawdź, jakie są etapy gojenia się rany po CC.

Jak wygląda rana po cesarskim cięciu?

Rana po cesarskim cięciu znajduje się tuż nad spojeniem łonowym i zwykle ma długość 12-15 cm. Tuż po operacji miejsce to jest bolesne. Pojawia się też uczucie ściągnięcia, niewielkie ograniczenie czucia w okolicach rany, a także pieczenie i mrowienie, które wynikają z naruszenia powłok skóry. Zwykle po zabiegu pacjentce zakłada się kilka rozpuszczalnych szwów wewnętrznych oraz jeden szew śródskórny. Po kilku tygodniach szwy wewnętrzne samoistnie się wchłaniają, natomiast ten założony po zewnętrznej stronie należy usunąć tydzień po porodzie. Zaleca się, aby kobieta nie moczyła rany po cesarskim cięciu przez parę dni po zabiegu.

Jak rana po cesarce wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Należy pamiętać, że cesarskie cięcie to operacja, a więc po jej przeprowadzeniu konieczny jest okres rekonwalescencji. W pierwszych dniach po porodzie kobiecie towarzyszy dyskomfort i ból, które utrudnią swobodne poruszania się. Należy jednak w miarę możliwości unikać leżenia w jednej pozycji, by jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto w tym czasie nosić luźne ubrania z naturalnych tkanin, aby nie podrażniać rany i umożliwić jej swobodną wentylację. Dzięki temu proces gojenia przebiegnie sprawniej. Ze względu na bolesność dolnych partii brzucha, dobrym rozwiązaniem jest karmienie noworodka w pozycji siedzącej lub leżącej na boku.

Jak długo goi się rana po CC?

Gojenie się rany po cesarskim cięciu zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Do 7 dni po porodzie w miejscu wykonania nacięcia może utrzymywać się obrzęk, zaczerwienienie i wysięk. W tym okresie rana jest bolesna i ciepła w dotyku. Po tygodniu stan zapalny ustępuje, a dzięki produkcji kolagenu skóra stopniowo się obkurcza. Po około 6 tygodniach blizna powinna zacząć przypominać lekko wypukłą cienką czerwoną kreskę. Niegojąca się rana po cesarskim cięciu stanowi powód do niepokoju. Jeśli na jej powierzchni pojawiają się zgrubienia świadczące o tworzeniu się bliznowców i rozchodzeniu się rany, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Przez pierwszy kilka dni, gdy na ranie znajduje się jałowy opatrunek, nie należy jej moczyć. Następnie po około 2-3 dniach, można zacząć przemywać ją wodą z mydłem i stosować środki antyseptyczne bez dodatku alkoholu. Trzeba także pamiętać o dokładnym jej osuszaniu po każdym myciu i regularnym wietrzeniu. Na szybkość gojenia się rany po cesarskim cięciu ma również wpływ nakładanie kremów, żelów i plastrów na bazie silikonu. Należy jednak pamiętać, że można zacząć je stosować dopiero wtedy, gdy rana przestanie się sączyć i całkowicie się zagoi. Dzięki temu zwiększy się elastyczność skóry i ustąpi uczucie napięcia.

Aby zmniejszyć widoczność blizny, warto także rozważyć terapię mięśniowo-powięziową stosowaną w fizjoterapii, która ma na celu wyeliminowanie przykurczów mięśni i bólu, a także zwiększenie ruchomość tkanek. Tego rodzaju rehabilitację najlepiej rozpocząć 4-5 tygodniu po porodzie, gdy rana zupełnie się zagoi.

podobne tematycznie

1 komentarz

Fryta 24 marca 2023 - 11:03

Rana po CC nie utrudnia jakoś bardzo życia, ale trzeba pamiętać, że to jednak głęboka rana i przez naprawdę długi czas może nam sprawiać dyskomfort….

odpowiedz

zostaw komentarz