Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?

autor Eliza Zych
384 x czytano

Czy połóg po cesarce wygląd tak samo, jak po porodzie tradycyjnym? Z naszego artykułu dowiesz się, ile trwa połóg po cesarskim cięciu, czym różni się on od porodu siłami natury, a także jakie objawy są fizjologiczną reakcją organizmu, a które stanowią powód do niepokoju.

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Połóg to okres, gdy organizm kobiety oczyszcza się i wraca do stanu sprzed ciąży. Połóg po cesarskim cięciu przebiega nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Zwykle organizm kobiety ze względu na gojącą się ranę po cesarce regeneruje się nieco wolniej. Konieczność naruszenia powłok ciała podczas wyciągania dziecka z macicy sprawia, że w pierwszych dniach po porodzie świeżo upieczona mama odczuwa silny ból i dyskomfort. Zwykle połóg po cesarskim cięciu trwa około 6-8 tygodni, czyli średnio o 2 tygodnie dłużej niż w przypadku połogu po naturalnym porodzie. W tym czasie kobieta powinna unikać wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich rzeczy i współżycia. W celu uniknięcia powikłań zakrzepowych wskazane jest, aby mama dbała o aktywną regenerację sił, wychodząc z maluszkiem na spacery.

Jak przebiega połóg po cesarce?

Po cesarskim cięciu podobnie jak po tradycyjnym porodzie następuje krwawienie poporodowe. Jest to zjawisko naturalne wynikające z regeneracji endometrium. Odchody poporodowe w pierwszych dniach mają kolor krwisty, następnie są brązowe, aż w końcu po 2 tygodniach stają się bezbarwne. W czasie połogu po cesarskim cięciu występują także skurcze macicy wynikające z jej obkurczania się, co może wywoływać dolegliwości bólowe. Charakterystyczne dla okresu połogu są również zmiany nastroju wynikające ze znalezienia się kobiety w nowej roli.

Jak dbać o siebie w czasie połogu po CC?

Bardzo istotnym aspektem podczas połogu po cesarce stanowi odpowiednie dbanie o miejsce, w którym zostało wykonane nacięcie. Na to, jak długo goi się rana po cesarskim cięciu, duży wpływ ma stosowanie specjalnych kremów i preparatów, które poprawiają elastyczność skóry. Ważne jest również umożliwienie ranie dostępu do świeżego powietrza, ponieważ wtedy proces gojenia przebiegnie sprawnie.

W celu uniknięcia rozwoju bakterii należy często zmieniać podpaski, pamiętać o podmywaniu miejsc intymnych i delikatnym ich osuszaniu. W trakcie połogu po cesarskim cięciu lepszym rozwiązaniem jest mycie się pod prysznicem niż branie długich kąpieli w wannie.

Niepokojące objawy podczas połogu po cesarskim cięciu

Warto wiedzieć, na co uważać po cesarce, aby w przypadku wystąpienia niepokojących objawów jak najszybciej zwrócić się po pomoc do lekarza. Do alarmujących symptomów należą: nasilające się krwawienie (odchody poporodowe stają się bardziej obfite niż wcześniej, ich kolor jest intensywniejszy, a zapach nieprzyjemny), ból w podbrzuszu, niepokojący wygląd rany, gorączka i duszności.

Połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po porodzie siłami natury. Świeżo upieczona mama powinna pamiętać o regularnym ruchu, jednak oprócz dziecka nie może ona podnosić żadnych ciężkich przedmiotów. O co według Ciebie warto jeszcze zadbać podczas połogu po cesarskim cięciu? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz