Dlaczego dziecko zaczęło utykać na nogę?

autor Felicja Domańska
767 x czytano

Nieprawidłowy chód u dziecka zdecydowanie wzbudza u rodziców niepokój? Czy zawsze utykanie u dziecka jest oznaką urazu? Co oznacza, gdy dziecko kuleje na jedną nogę? Podpowiemy Ci, jak postępować, gdy zauważysz, że maluch utyka.

Dlaczego dziecko utyka?

Najczęstszym powodem utykania przez dziecko jest próba zminimalizowania bólu w chorej kończynie. Maluch, starając się uniknąć dyskomfortu, skraca czas podparcia na bolącej nodze lub w skrajnych przypadkach całkowicie rezygnuje z chodzenia na niej. Dolegliwości te mogą być spowodowane zapaleniem stawu biodrowego, które prowadzi do asymetrycznego chodu z nadmiernym odstawianiem kończyny do boku. Utykanie jest również charakterystyczne dla chorób neurologicznych, m.in. mózgowego porażenia dziecięcego, czy też niesymetrycznej długości kończyn dolnych.

Jakie mogą być przyczyny utykania u dzieci w różnym wieku?

Najczęstszą przyczyną utykania u maluchów do 4 roku życia są zakażenia, np. bakteryjne zapalenie stawów, kości, szpiku czy krążka międzykręgowego, a także przemijające zapalenie stawu biodrowego. W tej grupie wiekowej nie można również wykluczyć chorób wrodzonych, m.in. dysplazji stawu biodrowego czy stopy końsko-szpotawej. Innymi przyczynami utykania przez dzieci mogą być młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz choroby neurologiczne i nerwowo-mięśniowe.

W grupie dzieci starszych do 9 roku życia kulenie na jedną nogę często wynika z odczynowego zapalenia stawu. Rzadziej spotykanymi przyczynami są choroba Perthesa, przemijająca osteopenia biodra czy też różnego rodzaju urazy. Bardzo rzadko utykanie może być spowodowane przez dystrofię mięśniową.

Natomiast dzieci, które ukończyły 10. rok życia, najczęściej utykają z powodu młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej, urazów przeciążeniowych czy też złamań kości piszczelowej, strzałki lub śródstopia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u nastolatków, utykanie może mieć podłoże psychogenne. Oznacza to, że jest związane z problemami emocjonalnymi. Ważne jest, aby w przypadku utykania dziecka nie próbować samodzielnie diagnozować przyczyny, lecz skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zastosuje właściwe leczenie.

Co zrobić, gdy dziecko utyka?

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko utyka, pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie nogi dziecka, aby sprawdzić, czy nie ma widocznych ran, siniaków, obrzęków czy innych oznak urazu. Należy również zapytać malucha, czy nie nadepnął na jakiś ostry przedmiot, który mogłoby sprawić mu ból. Jeśli utykanie jest wynikiem niedawnego urazu i towarzyszy mu niemożność obciążenia nogi czy zniekształcenie kończyny, konieczna jest natychmiastowa wizyta na oddziale ratunkowym. Gdy nie ma oczywistego urazu, ale maluch nadal stawia stopę nieprawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może zlecić odpowiednie badania, aby wykluczyć infekcje czy schorzenia stawów.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować utykania u dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono nagłe, utrzymuje się lub towarzyszą mu gorączka i ogólne złe samopoczucie. W naszej ocenie wczesne postawienie diagnozy i odpowiednie leczenie mogą przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. O czym warto jeszcze pamiętać, gdy zauważy się, że dziecko utyka? Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz