Dlaczego dzieci jedzą śmieci?

autor Felicja Domańska
199 x czytano

Zastanawiasz się, dlaczego maluch zawsze wybiera niezdrowe przekąski, zamiast jeść owoce i warzywa? Nie możesz przekonać go do zdrowych posiłków? Dlaczego dzieciom tak smakuje śmieciowe jedzenie? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak zaszczepić u malucha prawidłowe nawyki żywieniowe.

Dlaczego dzieci lubią niezdrowe jedzenie?

Kubki smakowe maluchów są bardziej wrażliwe na intensywne smaki, dlatego dzieciom często smakuje żywność bogata w cukry, tłuszcze i sól. Należy także pamiętać, że reklamy i kolorowe opakowania przyciągają uwagę najmłodszych, zachęcając do wyboru niezdrowych przekąsek. Szybki tryb życia i zabieganie często sprawiają, że wielu rodziców nie ma czasu na przygotowanie zbilansowanych posiłków dla swoich pociech, co prowadzi do sięgania po gotowe dania. A przecież zdrowa dieta jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju maluchów. Warto też podkreślić, że atmosfera wspólnego spożywania posiłków w restauracjach typu fast food może być dla dzieci w pewien sposób atrakcyjna.

Nie należy zapominać również o wpływie rówieśników, ponieważ wiele maluchów chce jeść to samo, co inne dzieci. Rodzice często też popełniają błąd, nagradzając dzieci słodyczami za dobre zachowanie, utrwalając u nich złe nawyki żywieniowe. Wrodzona ciekawość sprawia, że młodzi ludzie eksperymentują z różnorodnymi smakami, niejednokrotnie wybierając te mniej zdrowe.

Jakie są konsekwencje karmienia dziecka śmieciowym jedzeniem?

Podawanie dzieciom dań o niskiej wartości odżywczej może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych, a zwłaszcza nadwagi lub otyłości. Problemy z wagą u najmłodszych często stają się obiektem drwin ze strony rówieśników, prowadząc do kompleksów i obniżonej samooceny. Konsekwencją diety bogatej w cukry proste i tłuszcze nasycone zwykle są zaburzenia odżywiania, takie jak cukrzyca typu 2. Natomiast niedobory witamin i minerałów, wynikające z niezdrowego sposobu odżywiania się, mogą wpływać na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie młodego organizmu. Zaniedbanie zdrowych nawyków żywieniowych w dzieciństwie zwykle też utrudnia ich kształtowanie w dorosłym życiu. Należy także podkreślić, że dzieci, które często spożywają fast foody, mogą mieć problemy z koncentracją i wynikami w szkole.

Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?

Wbrew pozorom zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania nie musi być trudne, chociaż wymaga cierpliwości i kreatywności. Pozwól dziecku uczestniczyć w procesie przygotowywania posiłków, aby zwiększyć jego zainteresowanie zdrową żywnością. Uwagę malucha może przyciągnąć też prezentowanie warzyw i owoców w atrakcyjny sposób, np. w formie kolorowych sałatek lub interesujących kompozycji na talerzu. Jak najczęściej rozmawiaj z maluchem na temat korzyści płynących ze zdrowego sposobu odżywiania, a zaszczepisz w nim prawidłowe nawyki. Pomocne jest również ustalanie stałych pór posiłków i ograniczenie dostępu do niezdrowych przekąsek w domu. Pamiętaj, że maluchowi należy przekazywać zdrowe wzorce żywieniowe, dlatego pokaż dziecku, że sama wybierasz pełnowartościowe produkty. Wspólne posiłki sprzyjają nie tylko zdrowemu odżywianiu, ale również wzmacniają więzi rodzinne.

Oczywiście nie da się ukryć, że dzieciom smakuje niezdrowe jedzenie i czasami rodzice w drodze wyjątku pozwalają maluchom je zjeść. Jeśli chcesz, aby Twoja pociech zdrowo się odżywiała, nie powinnaś naszym zdaniem zbyt często podawać jej zbyt często słodyczy jako przekąski i zabierać do restauracji z fast foodem. Pokaż maluchowi, że zdrowe potrawy też mogą być smaczne. Jakie masz sposoby na kształtowanie u malucha prawidłowych nawyków żywieniowych? Daj znać w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz