Dlaczego dziecko kopie w nocy?

autor Felicja Domańska
232 x czytano

Częste zmiany pozycji, wiercenie się i kopanie nogami przez malucha w czasie snu mogą niepokoić rodziców. Czy takie zjawisko jest normalne w przypadku małych dzieci? Dlaczego brzdąc wierci się w nocy? Przeczytaj nasz artykuł, a rozwiejesz swoje wątpliwości.

Dlaczego niemowlę wierci się podczas snu?

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu zwykle wynikają z niedojrzałości jego układu nerwowego i zazwyczaj są widocznej w pierwszych miesiącach życia. W tym okresie dziecko stopniowo adaptuje się do zupełnie nowego środowiska, które różni się od tego, jakie panowało w łonie matki. Nerwowe ruchy niemowlaka tak naprawdę są reakcją na liczne, nowe bodźce i zwykle zanikają około 4-5. miesiąca życia. Wtedy to układ nerwowy maluszka staje się bardziej dojrzały. W późniejszym okresie, jeśli niemowlę wierci się podczas snu, to często ma to związek z ząbkowaniem lub przechodzeniem przez malucha. Mimo że te nerwowe ruchy mogą niepokoić rodziców, to zazwyczaj nie powinny one być powodem do zmartwień. Warto również pamiętać, że nawet u bardzo małych dzieci, podczas snu w fazie REM występują marzenia senne, które również sprawiają, że maluch wykonuje gwałtowne ruchy.

Dlaczego dziecko kopie nogami w nocy?

Starsze dzieci również mogą wiercić się podczas snu. Jedną z przyczyn kopania przez malucha nogami w nocy może być nieodpowiednia temperatura panująca w sypialni lub zbyt ciepła piżamka, które sprawiają, że brzdącowi jest za gorąco. Inna przyczyna niespokojnego snu malucha to nadmiar wrażeń w ciągu dnia prowadzący do przestymulowania i trudności w wyciszeniu się. Czasami dziecko wierci się w nocy z powodu kolki lub niestrawności, próbując złagodzić dyskomfort. Niespokojny sen malucha może być także jednym z pierwszych sygnałów zbliżającej się infekcji. U dzieci między 2. a 6. rokiem życia często występują nocne lęki, które objawiają się wierceniem i płaczem w nocy. Warto pamiętać, że koszmary senne w dużym stopniu wpływają na jakość snu dziecka.

Co zrobić, gdy dziecko wierci się podczas snu?

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko wierci się podczas snu, przede wszystkim zadbaj o to, aby w sypialni maluch panowała optymalna temperatura. Komfortowy wypoczynek pozwalają zapewnić także minimalna ilość bodźców świetlnych i dźwiękowych. Warto również ubrać malucha w wygodną piżamkę do spania, która nie krępuje ruchów. Zadbaj o zdrową rutynę przed położeniem dziecka do łóżka. Możesz czytać mu książeczki lub puszczać kojącą muzykę. Takie spokojne aktywności mogą mu pomóc się zrelaksować. Warto zwrócić uwagę na to, co dziecko je przed snem i podawać mu lekkostrawne produkty na kolację. Jeśli nocne niepokoje zdarzają się często i są intensywne, należy skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Kopanie nogami czy też wiercenie się podczas snu to dosyć powszechne zjawisko u dzieci, które zwykle mija, gdy maluch jest starszy. Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o prawidłową higienę snu malucha i wprowadzenie wieczorem wyciszających aktywności. Czy Twoje dziecko też wierci się przez sen? Jak sobie z tym radzisz? Daj znać w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz