Dlaczego dziecko z refluksem kaszle?

autor Eliza Zych
628 x czytano

Refluks żołądkowo-przełykowy jest zjawiskiem naturalnym i może zdarzać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych nawet kilka razy na dobę. Nie trzeba się tym specjalnie przejmować, dopóki nie pojawiają się dodatkowe objawy lub powikłania. Jednym z nich może być kaszel refluksowy. Jak go rozpoznać i jak leczyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest kaszel refluksowy u dzieci?

Pytanie o to dlaczego dziecko ulewa oraz czym jest kaszel refluksowy, mają przynajmniej po części wspólną odpowiedź. Kaszel refluksowy u dzieci to kaszel spowodowany przez refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), który polega na cofaniu się zawartości żołądka do przełyku i potencjalnie do górnych dróg oddechowych, co prowadzi do podrażnienia i kaszlu. U dzieci i niemowląt, refluks jest dość powszechny ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, ale większość przypadków nie jest poważna i poprawia się z czasem.

Jak rozpoznać kaszel refluksowy u dzieci i nastolatków?

Symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego mogą obejmować nie tylko kaszel, ale także wymioty, problemy z jedzeniem, płacz podczas lub po karmieniu oraz objawy związane z bólem i dyskomfortem w obrębie klatki piersiowej, lub brzucha. Kaszel refluksowy może być szczególnie zauważalny w nocy, gdy dziecko leży, co ułatwia cofanie się treści żołądkowej.

Diagnozowanie i leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci powinno być prowadzone przez lekarza pediatrę, dlatego jeśli zauważyłeś któreś z opisanych wyżej objawów, to koniecznie zgłoś się do swojego lekarza i omów je z nim.

W przypadku nastolatków objawy tego stanu mogą być bardziej złożone i różnorodne, niż u mniejszych dzieci. Na szczęście młodzież potrafi już całkiem dobrze opisywać ból lub dyskomfort, z jakim się zmagają, dlatego postawienie właściwej diagnozy nie powinno być zbyt trudne. Młodzi ludzie mogą skarżyć się na:

  • uczucie kwasu w ustach lub nieprzyjemny smak,
  • chrypkę lub zmiany w głosie,
  • problemy z połykaniem,
  • dyskomfort lub ból w klatce piersiowej,
  • chroniczny kaszel,
  • zgagę.

Jak leczyć kaszel przy refluksie u dziecka?

Leczenie kaszlu spowodowanego refluksowym zapaleniem przełyku u dzieci wymaga zazwyczaj kompleksowego podejścia, które skupia się na opanowaniu refluksowego zapalenia przełyku oraz złagodzeniu objawów. Konieczne zatem są zmiany w diecie i nawykach żywieniowych, w tym unikanie określonych pokarmów oraz trzymanie dziecka w pionowej pozycji przez 20-30 minut po karmieniu. Ponadto podniesienie głowy łóżka o kilka centymetrów może pomóc zapobiegać refluksowi w nocy. Dodatkowo lekarz wdroży leczenie farmakologiczne. Bardzo ważne jest to, aby rodzice obserwowali, jakie pokarmy i działania wydają się nasilać objawy, i omawiać te spostrzeżenia z lekarzem.W bardzo rzadkich przypadkach, gdy refluks jest szczególnie ciężki i nie reaguje na inne formy leczenia, może być rozważona interwencja chirurgiczna.

Jeśli Twoje dziecko zmaga się z kaszlem refluksowym, to podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz