Jak pobudzić laktację, by uniknąć konieczności podawania mleka zastępczego?

autor Hanna Ryjek
334 x czytano

Problemy z laktacją są bardzo trudną sytuacją, szczególnie dla młodych kobiet, wychowujących swoje pierwsze dziecko. Kiedy maluch jest głodny, a mama nie ma odpowiedniej ilości pokarmu, by zaspokoić jego potrzebę, zaczyna się walka o każdą kroplę, co jest dużym obciążeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli chcesz wiedzieć, co pobudza laktację, przeczytaj dalszą część artykułu.

Krótkotrwałe problemy z laktacją nie powinny Cię martwić!

Kryzys laktacyjny, trwający kilka dni, przytrafia się niemalże każdej mamie, w różnych okresach karmienia. Nie jest to nic niepokojącego, ponieważ chwilowe zastoje w produkcji pokarmu nie oznaczają jego całkowitej utraty. Problem mogą pojawić się wtedy, kiedy kłopoty z laktacją się przedłużają. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leki na pobudzenie. Najwięcej jest suplementów diety na laktację.

Kobieta karmi dziecko piersią

Co powoduje kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny potrafi trwale zniechęcić młodą mamę do karmienia, ponieważ często jest dużym obciążeniem psychicznym. Brak mleka w piersi potęguje frustrację kobiety, która nie może zapewnić swojemu dziecku odpowiedniej ilości pokarmu, a co za tym idzie ma wrażenie, że nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Nie warto się jednak poddawać, gdyż zazwyczaj takie problemy znikają bardzo szybko. Co może powodować chwilowe problemy z laktacją?

  • Zwiększenie zapotrzebowania na pokarm wynikające ze skoku rozwojowego dziecka
  • Błędne odczytywanie sygnałów organizmu (miękkie piersi nie muszą być puste!)
  • Nieprawidłowe odżywianie się
  • Stres
przeczytaj także:  Jak schudnąć po ciąży? Bezpieczna i zdrowa dieta dla karmiących mam

Warto wtedy nie przerywać prób karmienia, gdyż naturalny pokarm to źródło wszelkich witamin, minerałów i składników odżywczych najlepszych dla dziecka szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach życia. Oczywiście istnieją również preparaty na pobudzenie laktacji, do których można zaliczyć, np. produkty zawierające słód jęczmienny w niewielkich ilościach i leki homeopatyczne.

Przyczyny długotrwałych kłopotów z laktacją

Znacznie trudniejszym do rozwiązania problemem są długotrwałe problemy z laktacją. Mogą one wynikać z bardzo wielu przyczyn, m.in. z:

  • infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych
  • nietypowego kształtu brodawek, który utrudnia dziecku ssanie
  • zapalenia piersi
  • obrzęku piersi
  • zastoju pokarmu

W przypadku, gdy problem się przedłuża, koniecznym jest udanie się do lekarza, który może wprowadzić farmakoterapię wspomagającą pobudzenie produkcji pokarmu i eliminującą przyczyny, które stoją za zbyt małą ilością mleka w piersiach.

przeczytaj także:  Laktacja - jak zwiększyć ilość pokarmu?

Co działa na pobudzenie laktacji?

Istnieje wiele środków, które wspomagają walkę z trudnościami w karmieniu, więc każda kobieta może znaleźć coś dla siebie. Są to m.in. herbatki, które składają się w większości z ziół i innych wyciągów roślinnych, m.in. z jęczmienia czy melisy (która ma dodatkowo uspokajać) czy też preparaty do rozpuszczania wspomagające wytwarzanie pokarmu. Wyżej opisane środki znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/ciaza-i-karmienie-piersia/pobudzenie-laktacji.

Samodzielne dobieranie leków na pobudzenie laktacji nie jest wskazane, gdyż musisz pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o Twój organizm, ale także o organizm dziecka, którego tolerancja na leki i suplementy diety jest znacznie niższa. W takiej sytuacji w naszej ocenie najlepiej udać do specjalisty, który podpowie Ci, co robić, aby wspomóc produkcję mleka. Nie powinnaś jednak wpadać w panikę i od razu podawać maleństwu mleka zastępczego, gdyż może okazać się, że problem jest tylko chwilowy i wszystko zaraz wróci do normy. Jakie metody pobudzania laktacji są według Ciebie najskuteczniejsze? Daj znać w komentarzu.

przeczytaj także:  Co powinno znaleźć się w menu karmiącej mamy? Pomagamy ułożyć jadłospis dobry dla mamy i dziecka

podobne tematycznie

6 komentarzy

Lizabeth 19 stycznia 2018 - 07:43

Na pewno ciekawe i przydatne porady, choć niestety nie w każdym przypadku się on sprawdzą. Czasem po prostu nie ma możliwości pobudzenia laktacji i nic się na to nie poradzi, a niestety znam kilka takich przypadków.

odpowiedz
Dor Kra 26 kwietnia 2018 - 10:02

to są sporadyczne przypadki, serio. W większości to brak odpowiedniego wsparcia i nastawienia kobiety. Mam to szczęście, ze moja kuzynka jest swietną położną i o każdej porze dnia i nocy mogłam do niej dzwonić i pisać z problemami. Zarówno w ciąży, jak i teraz jak karmię piersią. Nie raz mi już doradzała jak sobie radzić z kryzysem czy nawałem…

odpowiedz
Majka Gie 25 kwietnia 2018 - 18:28

Najlepiej jeść np. maliny, kaszę jaglaną, bo one pobudzają laktację. Do tego można jeszcze rozrabiać Prolaktan z wodą, ja stosowałam i mi pomógł. Nie polecam stosowania takich pseudo rad jak picie piwa.

odpowiedz
krzyśka 31 lipca 2018 - 20:51

U mnie poskutkowały 2 rzeczy – częste przystawianie Młodej do piersi, nawet co kilkanaście minut i picie lactosan mama z owocem kopru i słodem jęczmiennym. Potrzeba było kilka tygodni cierpliwości, ale przetrwałyśmy i obecnie jest 6 miesiąc karmienia u nas :)

odpowiedz
Baśka 1 września 2018 - 10:01

Początki karmienia były dla mnie najgorsze, najboleśniejsze i najtrudniejsze. Dlatego każde wsparcie było ważne, więc chętnie przekazałam obowiązki domowe mężowi, a sama spędzałam dużo czasu z Małą. Piłam też lactosan mama na wsparcie laktacji i nareszcie mam dużo mleka :)

odpowiedz
Ninja Mama 21 września 2018 - 11:13

Przystawiać, przystawiać, przystawiać :) Początki są trudne i Karmienia Piersią też trzeba się nauczyć. Tylko 5% kobiet nie ma problemów z KP :) Ja należałam do tych 95%, która męczyła się strasznie przez pierwsze tygodnie ale było warto :) Z perspektywy czasu trudności nie mają znaczenia, a najważniejsze jest, że karmiłam dziecko prawie 2 lata.

odpowiedz

zostaw komentarz