Jak pobudzić laktację, by uniknąć konieczności podawania mleka zastępczego?
Problemy z laktacją są bardzo trudną sytuacją, szczególnie dla młodych rodziców, wychowujących swoje pierwsze dziecko. Kiedy maluch jest głodny, a mama nie ma odpowiedniej ilości pokarmu, by zaspokoić jego potrzebę, zaczyna się walka o każdą kroplę, co jest dużym obciążeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli chcesz wiedzieć, co pobudza laktację, przeczytaj dalszą część artykułu.
- Krótkotrwałe problemy z laktacją nie powinny Cię martwić!
- Co powoduje kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?
- Przyczyny długotrwałych kłopotów z laktacją
- Co na pobudzenie laktacji działa, a co nie?
- Zanim coś zrobisz, skonsultuj się ze specjalistą!
Krótkotrwałe problemy z laktacją nie powinny Cię martwić!
Kryzys laktacyjny, trwający kilka dni, przytrafia się niemalże każdej mamie, w różnych okresach karmienia. Nie jest to nic niepokojącego, ponieważ chwilowe zastoje w produkcji pokarmu nie oznaczają jego całkowitej utraty. Problem pojawia się wtedy, kiedy kłopoty z laktacją przedłużają się. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leki na pobudzenie. Najwięcej jest suplementów diety na laktację.
Co powoduje kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?
Kryzys laktacyjny potrafi trwale zniechęcić młodą mamę do karmienia, ponieważ jest to duże obciążenie psychiczne, które powoduje poczucie bezużyteczności. Brak mleka w piersi potęguje frustrację kobiety, która nie może zapewnić swojemu dziecku odpowiedniej ilości pożywienia, a co za tym idzie ma wrażenie, że nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Nie warto się jednak poddawać, gdyż zazwyczaj takie problemy znikają bardzo szybko. Co może powodować chwilowe problemy z laktacją?
- Zwiększenie zapotrzebowania na pokarm wynikające ze skoku rozwojowego dziecka
- Błędne odczytywanie sygnałów organizmu (miękkie piersi nie muszą być puste!)
- Nieprawidłowe odżywianie się
- Stres
Warto wtedy skonsultować sprawę z lekarzem, ale nie przerywać prób karmienia, gdyż naturalny pokarm to źródło wszelkich witamin, minerałów i składników odżywczych, najlepszych dla dziecka, szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach życia.
Oczywiście istnieją również preparaty na pobudzenie laktacji, które pomagają w tym krótkim okresie jej braku i są to np.:
- Produkty zawierające słód jęczmienny w niewielkich ilościach
- Leki homeopatyczne
Przyczyny długotrwałych kłopotów z laktacją
Znacznie trudniejszym do rozwiązania problemem są długotrwałe problemy z laktacją. Mogą one wynikać z bardzo wielu przyczyn, m.in. z:
- infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych
- nietypowego kształtu brodawek, który utrudnia dziecku jedzenie
- zapalenia piersi
- obrzęku piersi
- zastoju pokarmu
W przypadku, gdy problem się przedłuża, koniecznym jest udanie się do lekarza, który zaleci odpowiednie środki zaradcze lub wprowadzi farmakoterapię wspomagającą zlikwidowanie przyczyny, która stoi za zbyt małą ilością mleka w piersiach.
Co na pobudzenie laktacji działa, a co nie?
Środki, które wspomagają walkę z trudnościami w karmieniu występują w bardzo wielu rodzajach i formach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Są to m.in.:
- herbatki na pobudzenie laktacji, które składają się w większości z ziół i innych wyciągów roślinnych, m.in. z jęczmienia czy melisy (która ma dodatkowo uspokajać)
- tabletki na pobudzenie laktacji
- preparaty do rozpuszczania wspomagające wytwarzanie pokarmu
Wyżej opisane środki znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/ciaza-i-karmienie-piersia/pobudzenie-laktacji.
Zanim coś zrobisz, skonsultuj się ze specjalistą!
Oczywiście samodzielne dobieranie produktów nie jest wskazane, gdyż musisz pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o Twój organizm, ale także o organizm dziecka, którego tolerancja na leki i suplementy diety jest znacznie mniejsza. W takiej sytuacji najlepiej jest się udać do specjalisty, który powie Ci co robić, aby wspomóc produkcję mleka. Nie powinnaś jednak wpadać w panikę i od razu podawać maleństwu mleka zastępczego, gdyż może okazać się, że problem jest tylko chwilowy i wszystko zaraz wróci do normy.
Na pewno ciekawe i przydatne porady, choć niestety nie w każdym przypadku się on sprawdzą. Czasem po prostu nie ma możliwości pobudzenia laktacji i nic się na to nie poradzi, a niestety znam kilka takich przypadków.
to są sporadyczne przypadki, serio. W większości to brak odpowiedniego wsparcia i nastawienia kobiety. Mam to szczęście, ze moja kuzynka jest swietną położną i o każdej porze dnia i nocy mogłam do niej dzwonić i pisać z problemami. Zarówno w ciąży, jak i teraz jak karmię piersią. Nie raz mi już doradzała jak sobie radzić z kryzysem czy nawałem…
Najlepiej jeść np. maliny, kaszę jaglaną, bo one pobudzają laktację. Do tego można jeszcze rozrabiać Prolaktan z wodą, ja stosowałam i mi pomógł. Nie polecam stosowania takich pseudo rad jak picie piwa.
U mnie poskutkowały 2 rzeczy – częste przystawianie Młodej do piersi, nawet co kilkanaście minut i picie lactosan mama z owocem kopru i słodem jęczmiennym. Potrzeba było kilka tygodni cierpliwości, ale przetrwałyśmy i obecnie jest 6 miesiąc karmienia u nas 🙂
Początki karmienia były dla mnie najgorsze, najboleśniejsze i najtrudniejsze. Dlatego każde wsparcie było ważne, więc chętnie przekazałam obowiązki domowe mężowi, a sama spędzałam dużo czasu z Małą. Piłam też lactosan mama na wsparcie laktacji i nareszcie mam dużo mleka 🙂
Przystawiać, przystawiać, przystawiać 🙂 Początki są trudne i Karmienia Piersią też trzeba się nauczyć. Tylko 5% kobiet nie ma problemów z KP 🙂 Ja należałam do tych 95%, która męczyła się strasznie przez pierwsze tygodnie ale było warto 🙂 Z perspektywy czasu trudności nie mają znaczenia, a najważniejsze jest, że karmiłam dziecko prawie 2 lata.