Problemy z laktacją są bardzo trudną sytuacją, szczególnie dla młodych rodziców, wychowujących swoje pierwsze dziecko. Kiedy maluch jest głodny, a mama nie ma odpowiedniej ilości pokarmu, by zaspokoić jego potrzebę, zaczyna się walka o każdą kroplę, co jest dużym obciążeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli chcesz wiedzieć, co pobudza laktację, przeczytaj dalszą część artykułu.

Krótkotrwałe problemy z laktacją nie powinny Cię martwić!

Kryzys laktacyjny, trwający kilka dni, przytrafia się niemalże każdej mamie, w różnych okresach karmienia. Nie jest to nic niepokojącego, ponieważ chwilowe zastoje w produkcji pokarmu nie oznaczają jego całkowitej utraty. Problem pojawia się wtedy, kiedy kłopoty z laktacją przedłużają się. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leki na pobudzenie. Najwięcej jest suplementów diety na laktację.

przeczytaj także:  W jaki sposób karmienie piersią pomaga budować więź z dzieckiem?

Kobieta karmi dziecko piersią

Co powoduje kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny potrafi trwale zniechęcić młodą mamę do karmienia, ponieważ jest to duże obciążenie psychiczne, które powoduje poczucie bezużyteczności. Brak mleka w piersi potęguje frustrację kobiety, która nie może zapewnić swojemu dziecku odpowiedniej ilości pożywienia, a co za tym idzie ma wrażenie, że nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Nie warto się jednak poddawać, gdyż zazwyczaj takie problemy znikają bardzo szybko. Co może powodować chwilowe problemy z laktacją?

  • Zwiększenie zapotrzebowania na pokarm wynikające ze skoku rozwojowego dziecka
  • Błędne odczytywanie sygnałów organizmu (miękkie piersi nie muszą być puste!)
  • Nieprawidłowe odżywianie się
  • Stres

Warto wtedy skonsultować sprawę z lekarzem, ale nie przerywać prób karmienia, gdyż naturalny pokarm to źródło wszelkich witamin, minerałów i składników odżywczych, najlepszych dla dziecka, szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach życia.

przeczytaj także:  Od kiedy butelka ze smoczkiem? Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Oczywiście istnieją również preparaty na pobudzenie laktacji, które pomagają w tym krótkim okresie jej braku i są to np.:

  • Produkty zawierające słód jęczmienny w niewielkich ilościach
  • Leki homeopatyczne

Przyczyny długotrwałych kłopotów z laktacją

Znacznie trudniejszym do rozwiązania problemem są długotrwałe problemy z laktacją. Mogą one wynikać z bardzo wielu przyczyn, m.in. z:

  • infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych
  • nietypowego kształtu brodawek, który utrudnia dziecku jedzenie
  • zapalenia piersi
  • obrzęku piersi
  • zastoju pokarmu

W przypadku, gdy problem się przedłuża, koniecznym jest udanie się do lekarza, który zaleci odpowiednie środki zaradcze lub wprowadzi farmakoterapię wspomagającą zlikwidowanie przyczyny, która stoi za zbyt małą ilością mleka w piersiach.

Co na pobudzenie laktacji działa, a co nie?

Środki, które wspomagają walkę z trudnościami w karmieniu występują w bardzo wielu rodzajach i formach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Są to m.in.:

  • herbatki na pobudzenie laktacji, które składają się w większości z ziół i innych wyciągów roślinnych, m.in. z jęczmienia czy melisy (która ma dodatkowo uspokajać)
  • tabletki na pobudzenie laktacji
  • preparaty do rozpuszczania wspomagające wytwarzanie pokarmu
przeczytaj także:  Co powinno znaleźć się w menu karmiącej mamy? Pomagamy ułożyć jadłospis dobry dla mamy i dziecka

Wyżej opisane środki znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/ciaza-i-karmienie-piersia/pobudzenie-laktacji.

Zanim coś zrobisz, skonsultuj się ze specjalistą!

Oczywiście samodzielne dobieranie produktów nie jest wskazane, gdyż musisz pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o Twój organizm, ale także o organizm dziecka, którego tolerancja na leki i suplementy diety jest znacznie mniejsza. W takiej sytuacji najlepiej jest się udać do specjalisty, który powie Ci co robić, aby wspomóc produkcję mleka. Nie powinnaś jednak wpadać w panikę i od razu podawać maleństwu mleka zastępczego, gdyż może okazać się, że problem jest tylko chwilowy i wszystko zaraz wróci do normy.