Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?

autor Felicja Domańska
1,3k x czytano

Twój maluch zgrzyta zębami przez sen? Zastanawiasz się, czy objaw ten może wynikać z poważnych zaburzeń? Wyjaśnimy Ci, czym jest bruksizm i czy rzeczywiście zgrzytanie zębami wymaga głębszej diagnozy. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, dlaczego dziecko zgrzyta zębami przez sen.

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami?

Zgrzytanie zębami określane również jako bruksizm, często występuje u maluchów podczas snu. Dlaczego dziecko zgrzyta zębami w nocy? Zjawisko to może wynikać ze stresu lub pewnego niepokoju, ale także być reakcją na ból spowodowany wyrzynającymi się zębami lub infekcją ucha. Czasami bruksizm ma związek z nieprawidłowym zgryzem u dziecka lub występowaniem u niego problemów w obrębie układu żuchwowo-skroniowego. Niektóre maluchy zgrzytają zębami, ponieważ stanowi to ich sposób na przyzwyczajenie się do nowych zębów. Zdarza się czasami, że bruksizm jest objawem pewnych schorzeń neurologicznych.

Jakie mogą być skutki zgrzytania zębami?

Regularne zgrzytanie zębami przez dziecko może prowadzić do wielu problemów w jamie ustnej. Jednym z nich jest nadmierne ścieranie się szkliwa zwiększające ryzyko próchnicy i uszkodzeń zębów. Maluchy mogą także doświadczać bólu żuchwy, mięśni twarzy i głowy, które pojawiają się zwłaszcza rano. W dłuższej perspektywie bruksizm przyczynia się do rozwoju zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, co wpływa na funkcjonowanie całego układu odpowiedzialnego za żucie pokarmów. Zwiększone napięcie mięśniowe w okolicy szczęki może również prowadzić do trudności w otwieraniu ust.

Jak zdiagnozować bruksizm u najmłodszych?

Skoro wiadomo już, dlaczego dziecko zgrzyta zębami przez sen, to warto dowiedzieć się także, jak zdiagnozować to zaburzenie u malucha. Najczęściej to rodzice lub opiekunowie słyszą, jak dziecko zgrzyta zębami w nocy lub w dzień. Pediatra lub dentysta może również zauważyć oznaki ścierania się zębów podczas rutynowych badań. W niektórych przypadkach zalecane jest przeprowadzenie rentgena szczęki, aby ocenić stopień uszkodzenia. Wskazana wydaje się także wizyta u specjalisty, np. ortodonty, w celu oceny zgryzu i prawidłowego funkcjonowania żuchwy u malucha. Natomiast konsultacja z psychologiem dziecięcym wydaje się pomocna w zidentyfikowaniu ewentualnych źródeł stresu lub niepokoju, które mogą przyczyniać się do nasilenia problemu.

Jak leczyć i zapobiegać bruksizmowi u dzieci?

W przypadkach, gdy zgrzytanie zębami jest spowodowane stresem, warto rozważyć techniki relaksacyjne lub terapię behawioralną. Dobrym pomysłem może być również regularne podejmowanie z dzieckiem tematów, które są dla niego trudne. Jeśli problem wynika z nieprawidłowości w zgryzie, zaleca się wdrożenie leczenia ortodontycznego. W celu ochrony zębów dentysta może zaproponować noszenie specjalnej szyny ochronnej na noc. Warto zadbać o higienę i regularne pory snu, a także nie podawać dziecku słodkich napojów przed pójściem do łóżka. W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić stosowanie leków, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe lub zaradzić bólowi.

Zgrzytanie zębami przez sen często bywa przejściowe, dlatego rodzice nie powinni się niepokoić. W naszej opinii dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady specjalisty, aby upewnić się, że zjawisko to nie jest efektem nieprawidłowego ustawienia żuchwy. Czy spotkałaś się kiedyś ze zgrzytaniem zębami u dziecka? Daj znać w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz