Dlaczego dziecko bije się po twarzy?

autor Felicja Domańska
614 x czytano

Maluch płacze i bije się po twarzy, a Ty nie wiesz, jak go uspokoić? Czy takie zachowanie u brzdąca jest normalne, a może stanowi oznakę poważnych problemów z samokontrolą? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, dlaczego dziecko bije się po twarzy i jak reagować na autoagresję u malucha.

Czy to normalne, że dziecko bije się po twarzy?

Gdy dziecko bije się po twarzy, zadając sobie ból, bardzo często wzbudza to niepokój u rodziców. Warto jednak pamiętać, że w pewnych okresach rozwojowych dzieci przejawiają wiele nietypowych zachowań. Bicie się po twarzy przez malucha zazwyczaj bywa formą poznawania własnego ciała lub sposobem na radzenie sobie ze stresem i frustracją. W większości przypadków maluchy z czasem przestają tak postępować, jeśli opiekunowie odpowiednio reagują na takie zachowanie. Warto zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach dziecko bije się po twarzy. Jeśli zdarza się to regularnie, należy upewnić się, czy wszystko jest w porządku z samopoczuciem emocjonalnym brzdąca. Należy też zastanowić się, czy maluch nie naśladuje negatywnych wzorców zachowań, które zaobserwował w swoim otoczeniu.

Jak reagować, gdy dziecko bije się po twarzy?

Jeśli maluch wpadł w szał i bez opamiętania wymierza sobie ciosy w twarz, przede wszystkim warto okazać mu empatię, która pozwoli mu się uspokoić. Delikatnie spróbuj powstrzymać dziecko, aby przestało sobie zadawać ból. Unikaj przy tym negatywnych emocji, krytykowania brzdąca i podnoszenia głosu. Warto w takich chwilach zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie, rozmawiając z dzieckiem o uczuciach, które mogły wywołać takie zachowanie. Dobrym rozwiązaniem jest również zaproponowanie maluchowi alternatywnych metod wyrażania emocji, takich jak rysowanie, zgniatanie kartki czy też uderzanie pięściami w poduszkę. Bardzo ważną rolę odgrywa tu konsekwencja w reakcjach dorosłych. Czasem pomocne podczas wykazywania przez malucha zachowań autoagresywnych może być skierowanie jego uwagi na inną, bardziej pozytywną czynność.

Co robić, gdy dziecko samo się krzywdzi?

Samookaleczanie się przez dziecko to spore wyzwanie dla rodziców, dlatego powinni oni w pierwszej kolejności zrozumieć przyczyny takiego zachowania. Warto porozmawiać z maluchem, kiedy jest spokojny, aby dowiedzieć się, co może nim kierować. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie codziennej rutyny o czynności, które pomagają w rozładowaniu napięcia, np. zajęcia sportowe lub zabawę na świeżym powietrzu. Przyjazne i wspierające środowisko domowe ma ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa brzdąca. Regularne obserwacje zachowań dziecka i reakcji na różne sytuacje, które go spotykają, zwykle dostarczają rodzicom cennych wskazówek, jak można mu pomóc. Czasami konieczne okazuje się skorzystanie ze wsparcia psychologa dziecięcego, gdy inne metody zawiodą. Zwłaszcza dzieci cierpiące na autyzm i inne zaburzenia rozwojowe mają problemy z radzeniem sobie z silnymi emocjami i skłonność do przejawiania autoagresji.

Okaleczanie się i bicie się dziecka po twarzy często są przerażające dla rodziców, należy jednak pamiętać, że zazwyczaj takie zachowanie to efekt doświadczeń dziecka, z którymi nie potrafi ono sobie właściwie poradzić. W naszej opinii warto zwrócić uwagę na sytuacje, gdy maluch zachowuje się niepokojąco i wypracować sposób na rozładowanie silnych emocji. A Ty wiesz, jak reagować, gdy dziecko bije się po twarzy? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz