Karmienie piersią – do kiedy? Skutki długiego karmienia piersią

autor Sandra Kożuchowska
255 x czytano

Mleko matki to jeden z podstawowych pokarmów dziecka w początkowym etapie jego życia. Jak długo jednak należy karmić malucha w ten sposób? Jakie są skutki długiego karmienia piersią?

Karmienie piersią – jak długo?

O tym jak długo powinno się karmić dziecko piersią jest od wielu lat kością niezgody zarówno wśród lekarzy, jak i samych matek. Zdania się mocno podzielone i choć zalecenia w różnych częściach świata mogą wyglądać nieco inaczej, ostateczną decyzję zawsze będzie podejmowała matka i dziecko. Dla niektórych 6 miesięcy będzie optymalne, dla innych 2 lata to minimum na karmienie. Co jednak mówią o tym światowe organizacje? Jakie są globalne zalecenia?

Karmienie piersią – zalecenia lekarzy

Nawet wśród lekarzy nie ma jednorodnego zdania odnośnie długości karmienia piersią, jakie powinny podjąć się matki, choć ogólne zalecenia są dosyć podobne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dziecko należy karmić wyłącznie mlekiem matki minimum do 6 miesiąca życia, a potem jako pokarm wspomagający co najmniej do 2 roku życia i dłużej.

przeczytaj także:  Porady dla młodej mamy. Jak pobudzić laktację?

Z kolei Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci uznaje, że należy karmić minimum 6 miesięcy, a potem jako wsparcie tak długo, jak chce tego matka i dziecko.

Inna organizacja, czyli Amerykańska Akademia Pediatrii uznaje całkowitą dominację mleka matki przez 6 miesięcy, a potem przez rok lub dłużej według chęci matki i dziecka. Jak więc widać zalecenia te są niemalże identyczne, wszystkie pokrywają się względem minimalnego czasu, jednak co do maksymalnego, bezwzględnych ustaleń nie ma.

Matka z dzieckiem

Zalety i wady długiego karmienia piersią

Każdy ma własne zdanie odnośnie długiego karmienia piersią. Warto jednak wymienić wszystkie zalety i wady takiego postępowania. Przede wszystkim długie karmienie piersią, czyli co najmniej do 2 roku życie jest niezwykle zdrowe dla dziecka. Nie tylko pozwala na lepsze nawiązanie więzi z matką, ale też czerpie ważne składniki dla swojego rozwoju. Wbrew temu co sądzą inni, długie karmienie nie pogarsza jakości mleka, a wręcz przeciwnie. Karmienie mlekiem początkujących przedszkolaków chroni je przed chorobami, ponieważ ich system odpornościowy jest lepszy.

Jakie wady? To już będzie zależało od podejścia dziecka oraz matki. Czasem długie karmienie piersią oznacza całkowite podporządkowanie się wobec malucha. Często wymienia się także zmiany zachodzące w piersiach i to, że stają się obwisłe i miękkie. Trzeba pamiętać, że najwięcej zmian w piersiach pojawia się jeszcze w trakcie ciąży, choć tego nie widać, dopiero potem w czasie laktacji powoli się wszystko normuje i piersi wracają do poprzedniego kształtu. Jeżeli jest inaczej, należy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia oraz masaże. Jak więc widać, wad nie ma wiele i większość rozbija się przede wszystkim o nastawienie samej kobiety do tematu karmienia piersią.

Kiedy zrezygnować z karmienie piersią?

Zalecenia organizacji zdrowotnych to jedno, ale osobiste odczucia to coś zupełnie innego. Okres karmienia to ważny czas dla matki i dziecka, dlatego trzeba wziąć pod uwagę zarówno dobro malucha, jak i swoje własne. Jeżeli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie karmić dłużej niż 6 miesięcy, to nie ma sensu na siłę przedłużać cały proces. Nasze złe samopoczucie prędzej czy później odbije się także na dziecku, a nie o to powinno chodzić. To indywidualne decyzja, którą każda kobieta powinna podjąć samodzielnie i po przemyśleniu bez nacisków z zewnątrz. Długie karmienie piersią niesie wiele korzyści, ale krótkie też nie jest złe, szczególnie gdy dbamy o dziecka i poświęcamy mu czas. Matczyna miłość oraz troska to coś więcej, niż tylko „cycek”.

przeczytaj także:  Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

Warto też przyglądać się dziecku i jego reakcjom. Mają one różne charaktery i temperamenty. Jedne już po okresie kilku miesięcy będą stronić od mleka matki, inne będą o nie zabiegać przez kilka lat. Układ matka-dziecko jest specyficzny, dlatego matki powinny same zadecydować jak długo chcą karmić i nie sugerować się słowami innych. Często jest też przecież tak, że kobieta z jakiś przyczyn nie ma mleka, albo ma go na tyle mało, że nie jest w stanie wykarmi malucha. Czy to źle o niej świadczy? Nic z tych rzeczy! Karmienie piersią nie jest wyznacznikiem dobrej mamy, tym wyznacznikiem jest przede wszystkim miłość do dziecka. Mleko kobiety jest ważne, przynosi wiele korzyści, ale nie jest decydujące o tym kim jesteśmy my, jako matki. I tego powinnyśmy się trzymać.

przeczytaj także:  Co każda kobieta powinna wiedzieć o laktacji?

podobne tematycznie

zostaw komentarz