Co każda kobieta powinna wiedzieć o laktacji?

autor Hanna Ryjek
212 x czytano

Każda kobieta, która karmiła lub próbowała karmić piersią wie, że początki nie bywają łatwe, a często są po prostu trudne. Nie jest to jednak powód, aby się zniechęcać. Warto po prostu wiedzieć, że ta droga nie zawsze jest usłana różami i wymaga pracy. Dzięki temu żadna z nas nie będzie rozczarowana, kiedy jej się nie uda. To się po prostu zdarza. Jednak warto próbować.

Po urodzeniu dziecka przychodzi czas połogu, czyli moment, kiedy ciało kobiety powraca do normy po okresie ciąży. To również czas rozkręcania laktacji. Pamiętaj, by mieć w tym czasie zarówno wsparcie położnej, jak i bliskich ci osób. Pozytywne nastawienie odgrywa tu kluczową rolę. Warto na ten okres również zainwestować w laktator, który wbrew pozorom może przydać się niezwykle często.

Po co odciągać pokarm?

Ile mam karmiących, tyle różnych przypadków laktacyjnych. Nawet jeśli początki przeszłaś bezboleśnie i wydaje ci się, że laktator nie będzie potrzebny, musisz wiedzieć, że nie jest on potrzebny wyłącznie do rozkręcenia laktacji. Do czego jeszcze może się przydać?

  • Zdarzają się przypadki, że mama jest oddzielona od dziecka po porodzie, np. kiedy maluch jest wcześniakiem. Wtedy noworodek często nie ma jeszcze wykształconego odruchu ssania i samodzielnie nie jest w stanie zjeść pokarmu z piersi mamy. Wtedy, aby zainicjować, a później utrzymać laktację konieczny będzie laktator.
  • Jeśli jesteś mamą, która ciągle jest w biegu i nagle potrzebuje wyjść w domu, musisz mieć zapas pokarmu, kiedy maluch zostanie bez ciebie. Wtedy odciągasz go na zapas i możesz swobodnie udać się na umówione spotkanie.
  • Są również mamy, które mają nadmiar mleka, czyli tzw. nawał. Wtedy konieczne jest odciąganie pokarmu, by nie doprowadzić do obrzęku piersi.
  • Laktatory są również przydatne, jeśli chcemy stymulować proces laktacji, kiedy karmienie piersią nie jest wystarczające.
przeczytaj także:  Od kiedy butelka ze smoczkiem? Kiedy odstawić dziecko od piersi?

To kropla w morzu sytuacji, w których może przydać się laktator. Sama z pewnością zauważysz to na własnym przykładzie. Jeśli szukasz dobrego laktatora, apteka będzie najlepszym miejscem do zakupu tego urządzenia. Masz wtedy pewność, że inwestujesz w sprzęt wysokiej jakości ze wszelkimi atestami oraz certyfikatami.

Jaki laktator wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak często będziesz go używać. Jeśli będzie to zakup na awaryjne sytuacje, kiedy musisz wyjść z domu na kilka godzin, z pewnością wystarczy ci laktator ręczny. Laktator elektryczny to zdecydowanie dobra decyzja, kiedy musisz stale odciągać pokarm. Przy zakupie wchodzi w grę również kwestia ceny, ponieważ ręczny laktator jest dużo tańszy od elektrycznego. Natomiast za ceną idzie również wygoda – wersja elektryczna jest dużo łatwiejsza w obsłudze.

Laktator

Nie bój się próbować od nowa

Laktacja to długa droga, a jej sukces leży przede wszystkim w głowie każdej kobiety. Nie poddawaj się i próbuj od nowa, a jeśli ci nie wyjdzie, nie obwiniaj się. Nie wmawiaj sobie również, że musisz i podejdź do tego tematu ze spokojem. Ułatw sobie zadanie z pomocą akcesoriów dla matek karmiących https://www.aptekaopt.pl/laktacja/. To na pewno pomoże, a dzięki temu twoje dziecko również będzie zrelaksowane i co najważniejsze… najedzone.

przeczytaj także:  Porady dla młodej mamy. Jak pobudzić laktację?

podobne tematycznie

1 komentarz

Swierk995 3 października 2019 - 05:32

Laktatory cieszą się coraz bardziej popularnością, ostatnio oglądając laktatory z żoną w sklepie medycznym, wybór był ogromny. Pracownik sklepu wyjaśnił czym różnią się automatyczne od ręcznych, i zdecydowaliśmy się na automatyczny.

odpowiedz

zostaw komentarz