Co można jeść karmiąc piersią?

autor Ada Szwarc
251 x czytano

Wszyscy się zgodzą, że dieta kobiety karmiącej musi być niezwykle urozmaicona i dokładnie zbilansowana. Wiele kobiet popełnia jeden i ten sam błąd, eliminując ze swojej codziennej diety produkty które wydają jej się zbędne, a mają bardzo duży wpływ na organizm samej karmiącej. Dla tych z Was, które właśnie zostały szczęśliwymi mamami, podpowiadamy co powinnyście uwzględnić w swojej diecie na czas karmienia piersią.

1. Słowem wstępu

Dieta kobiety karmiącej nie może być w żaden sposób restrykcyjna czy eliminacyjna. Jest to bardzo szkodliwe posunięcie, względem organizmu świeżo upieczonej mamy. Co prawda dziecku takie diety nie zaszkodzą, ponieważ skład mleka matki pozostaje taki sam i żadna dieta na jego zmianę nie wpływa. Chodzi tutaj o prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiety.

Bardzo powszechnym i poważnym błędem jest spożywanie produktów zawierających duże ilości tłuszczu, cukru i ogólnie niezdrowych typu fast food, słodycze, słone przekąski, dania smażone, napoje gazowane, pszenne pieczywo, tłuste sery czy wędliny. W czasie zakupów każda młoda mama, powinna zwracać uwagę na skład produktu tzn. nie powinien zawierać glutaminianu sodu, benzoesanu sodu oraz kwasu fosforanowego. Wykluczony jest alkohol, kawa i napoje zawierające kofeinę.

2. Idealne menu dla kobiety karmiącej piersią

co jesc w ciazy

  • Posiłki powinny być spożywane często, średnio 5-6 posiłków dziennie, dopiero po karmieniu. Wskazane jest wypijanie dużej ilości wody mieszącej się w granicach 3-4 litrów dziennie. Gazowane napoje nie wchodzą w grę.
  • W trakcie pierwszych miesięcy życia dziecka, unikajcie dań silnie wzdymających takich jak groch lub fasola oraz ciężkostrawnych. W początkowych miesiącach życia, organizm dziecięcy wykazuje dużą skłonność do wzdęć.
  • Dla dostarczenia dużej i pozytywnej energii organizmowi, w diecie kobiety karmiącej powinno się znaleźć pełnoziarniste pieczywo, makaron, kasza, warzywa oraz produkty owsiane.
  • Zadbajcie o odpowiedni poziom żelaza spożywając ryby, chude mięso, jajka, warzywa strączkowe, suszone owoce.
  • Unikajcie spożywania margaryny, ciasta, ciastek z pudełek, słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, krakersy itp., potraw panierowanych. Są to jedyne składniki, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości mleka w piersiach. Do przygotowywania swoich potraw używajcie masła lub oleju rzepakowego.

3.Obserwacja własnego organizmu

danie kobiety karmiacej

Obserwujcie jak Wasz organizm zachowuje się po spożyciu danego produktu oraz jak dziecko reaguje na smak mleka. Jeśli pomimo pełnych piersi, dziecko odmawia jego spożycia tzn. że zmienił się jego skład. Wówczas trzeba sobie przypomnieć, co takiego zjadłyście i co mogło spowodować spadek jego wartości. Oprócz tego, objawami sygnalizującymi spożycie niewłaściwego produktu jest pojawienie się u dziecka kolki, wysypki lub biegunki.

Dieta jakiej powinnyście się trzymać podczas karmienia, nie jest skomplikowana. Ważne, żebyście pamiętały że musi być ona pełnowartościowa. Wyjdzie ona na dobre i Wam i Waszym dzieciom.

podobne tematycznie

1 komentarz

Karolina83 22 stycznia 2020 - 17:50

Hej mam pytanie moja córcia ma prawie 5 miesięcy i ma dalej zła perystaltyke jelit wykluczyłam z diety nabiał jajka .Nie wiem co mogę jesc po brokułami brzuszek ja boli dodam że karmię piersia katuje się jak mogę dużo rzeczy nie toleruje

odpowiedz

zostaw komentarz