Co jeść na laktację? Co zrobić, aby mieć więcej pokarmu?

autor Sandra Kożuchowska
713 x czytano

Jednym z najbardziej rekomendowanych sposobów karmienia niemowląt jest mleko matki. Zdecydowana większość kobiet, gdy tylko jest taka możliwość, stara się, by dostarczyć maluszkowi własnego pokarmu, a tym samym wspomóc jego rozwój. Laktacja jest jednak procesem dosyć skomplikowanym i nie u każdej kobiety przebiega bezproblemowo – w jaki sposób można ją wspomóc? Co jeść na laktację? Podpowiadamy.

Czym jest laktacja?

Laktacja jest procesem, podczas którego dochodzi do wydzielania mleka z gruczołów mlecznych kobiety. Pojawia się rzecz jasna po porodzie i jest odpowiedzią na potrzeby żywieniowe dziecka, które w pierwszych miesiącach życia spożywa jedynie pokarmy płynne. Najczęściej odbywa się to samoistnie, jednak każda kobieta jest inna, co sprawia, że u jednych kobiet laktacja przebiega bez problemu, a inne mogą borykać się z niedoborem mleka. Karmienie piersią nie zawsze jest więc proste, czasem bywa wręcz niemożliwe, ale warto się postarać o to, by naturalnie pobudzić laktację.

przeczytaj także:  Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

Co pomoże w pobudzeniu laktacji?

Gdy pojawiają się problemy z laktacją, tak naprawdę można skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest wsparcie się laktatorem, czyli specjalnym urządzeniem, które pobudzi gruczoły mleczne do działania. Drugi sposób, bardziej rekomendowany to zdrowa dieta, bogata w potrzebne składniki i minerały. Nie bez powodu mówi się wiele o tym, co młoda matka powinna jeść i nie chodzi tu tylko o to, by nie zaszkodzić maluchowi, ale by wspomóc własny organizm w produkcji pokarmu.

Co jeść na pobudzenie laktacji?

Odpowiednio dobrane składniki odżywcze mogą skutecznie wspomóc laktację. Chodzi tutaj zresztą nie tylko o to, co jemy, ale i co pijemy oraz w jakiej ilości. Posiłki powinny być przede wszystkim lekkie, urozmaicone i niezbyt duże – warto więc jeść często, ale mało. Dobrze jest też wiedzieć, jakie produkty spożywcze wspomagają proces laktacji, a zalicza się do tego choćby: marchew, warzywa strączkowe, płatki owsiane, kaszę jaglaną, brązowy ryż, owoce, migdały, drożdże, anyż czy pestki dyni. Wspomóc można się również wywarami ziołowymi, zwłaszcza pomaga tutaj koper włoski, chmiel, melisa, pokrzywa, werbena, prawoślaz, kozieradka oraz bazylia.

przeczytaj także:  Jak wspomóc laktację – 4 skuteczne sposoby

Jak wspomagać laktację laktatorem?

Wiele kobiet jeszcze przed porodem decyduje się na zakup laktatora, który nie zawsze jest urządzeniem potrzebnym. Gdy jednak masz problemy z produkcją pokarmu, warto się nim wspierać. Może być on ręczny lub elektryczny. Zazwyczaj sprawdza się w momencie wzmożonej produkcji mleka, ale warto z niego korzystać również w sytuacjach odwrotnych. Odciągając pokarm, wysyła się informację do mózgu, że należy go produkować więcej, w ten sposób pobudza się ten proces.

Jak jeszcze wspomóc laktację?

Zdrowa dieta to podstawa, ale warto pamiętać także o innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na laktację. Każda młoda matka powinna więc postawić nie tylko na zdrowe jedzenie, ale także na sen i wypoczynek. Zmęczenie i stres bardzo niekorzystnie wpływają na proces laktacji, który może być później z tego powodu zaburzony. Warto też przystawiać maluszka do piersi jak najczęściej, by wysyłać informacje do mózgu o potrzebach dziecka. Za problemy z laktacją mogą też stać niewłaściwe techniki karmienia, więc i nad tym dobrze byłoby się zastanowić.

Pamiętaj, aby nie zniechęcać się zwłaszcza w pierwszej fazie karmienia piersią, ponieważ organizm potrzebuje czasu na dostosowanie produkcji prokarmu do potrzeb dziecka. Naszym zdaniem warto zadbać o bliskość z maluszkiem i zdrową dietę, a dzięki temu zwiększysz szansę na powodzenie karmienia piersią. Jak jeszcze można wspomóc laktację? Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu.

przeczytaj także:  Laktacja - jak zwiększyć ilość pokarmu?

podobne tematycznie

zostaw komentarz