Jak zatrzymać laktację? Sposoby na pozbycie się nadmiaru pokarmu

autor Ela Osowska
194 x czytano

Twój dzidziuś już podrósł, a Ty podjęłaś decyzję o powrocie do pracy? Wszystko zaczyna układać się według planu poza jednym – wciąż masz pokarm. Może się tak zdarzyć, że nie karmisz dziecka piersią, a dopadł Cie mleczny nawał. Nie denerwuj się, istnieją skuteczne sposoby na zatrzymanie laktacji, nie musi ona przeszkadzać Ci w codziennym funkcjonowaniu.

Zioła i metody babuni

O ile niektóre zioła wywołują i podtrzymują laktację, istnieją też takie, które pomagają pozbyć się pokarmu. Należą do nich mięta i szałwia. Nie przesadzaj jednak z ilością herbatek ziołowych – pij 2 filiżanki dziennie.

Skutecznym sposobem na pozbycie się pokarmu jest owijanie piersi bandażem na 24-36 godzin. Po upływie tych godzin ściąga się bandaże sprawdzając czy wokół brodawki nie tworzą się guzki, a następnie na nowo bandażuje się piersi. Domowym sposobem na obrzęk i zatrzymanie laktacji jest przykładanie białej, stłuczone i zamrożonej kapusty.

przeczytaj także:  Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

Karmienie dziecka z butelki

Odpowiedni sposób karmienia

Aby pozbyć się nadmiaru pokarmu naturalnymi metodami, przystawiaj dziecko do obu piersi, karm także dziecko 10-14 razy dziennie, również nocą. Maluszek, który ssie pierś powinien mieć otwartą całą buzię, wywinięte wargi i nosem oraz brodą powinien dotykać obwodu brodawki.

Ułatwisz dziecku pracę, jeśli przed karmieniem odciągniesz trochę mleka (zmiękczysz w ten sposób otoczkę brodawki). Jeśli cierpisz na mleczny nawał, po każdym karmieniu powinnaś przykładać do piersi coś zimnego, na przykład pieluszkę pomoczoną wcześniej w zimnej wodzie lub kostki lodu zawinięte w ręcznik.

Dobre nawyki

Postaraj się nie odciągać pokarmu po karmieniu, gdyż może to spowodować, że będzie on się jeszcze bardziej produkował. Po kilku dniach dobrych „praktyk”, ilość pokarmu powinna być przystosowana do potrzeb Twojego maluszka. Gdy karmisz, sprawdzaj czy dziecko tylko „cmoka”, czy rzeczywiście je.

Jeśli nie je, przyłóż mały palec do kącika jego ust i ponownie przystaw dziecko do piersi. Zadbaj również o dobrą pozycję podczas karmienia, maluszka powinnaś karmić „brzuch do brzucha”, ale jeśli mimo wszystko jest Ci ciężko, możesz spróbować wspomóc się specjalnym rogalem do karmienia.

przeczytaj także:  Co każda kobieta powinna wiedzieć o laktacji?

Stopy niemowlęcia

O czym pamiętać

Pewnie spytasz, co zrobić jeśli nie karmisz dziecka piersią (ponieważ nie możesz), a wciąż cierpisz z powodu nadmiaru pokarmu? Powinnaś pamiętać wtedy o jego odciąganiu przynajmniej 8 razy na dobę. Nie ograniczaj także ilości wypijanych płynów – powinnaś wypijać od 2,5 – 3 litrów dziennie.

Wbrew pozorom nadmiar pokarmu jest pozytywnym wskaźnikiem laktacji. O ile mleczny nawał nie powoduje obrzęków i zapalenia piersi, możesz poradzić sobie z nim sama. Pamiętaj jednak o tym, by sprawdzać czy dziecko nie zachłystuje się mlekiem, czy nie masz pienistych stolców oraz problemów z oddychaniem. W przypadku tych objawów, nie lekceważ problemu, tylko natychmiast udaj się do poradni laktacyjnej lub lekarza. Bagatelizowanie może doprowadzić bowiem do poważnych komplikacji.

przeczytaj także:  Jak przywrócić laktację? Wszystkie znane możliwości

podobne tematycznie

1 komentarz

Pamela 16 września 2016 - 09:26

Szkoda, że jak ja byłam w ciaży, to nie było tylu porad na ten temat. ale nic straconego, podrzucę ten tekst siostrze, na pewno jej się przyda

odpowiedz

zostaw komentarz