Jak uspokoić nerwy? Porady dla nerwowych

autor Ela Osowska
242 x czytano

Przemęczenie, wyczerpująca praca, zbyt mało czasu dla siebie i… każdego dnia ten sam scenariusz. Jeśli Twoje nerwy są mocno nadszarpnięte, a Ty czujesz, że już dłużej nie potrafisz tak żyć, skorzystaj z porad dla nerwowych.

A może idź na krótki spacer?

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że będąc w codziennym wirze nie dostrzegasz już piękna świata. Nawet nie wyobrażasz sobie, ile możesz zyskać spacerując codziennie 10 minut. Nie tylko dotlenisz swój organizm, ale także zrelaksujesz skołatane nerwy, gdyż cóż może być piękniejszego niż natura i jej życiodajne energie?

Spacerując rozejrzyj się wokół, pooglądaj kolorowe liście, rozłożyste korony drzew, przypatrz się dzieciom bawiącym się na placu zabaw. Niech te chwile relaksu na świeżym powietrzu staną się dla Ciebie odskocznią od codziennej, męczącej rutyny.

Dróżka oświetlona słońcem, w lesie

Wycisz się przy muzyce

Muzyka nie tylko świetnie wpływa na pozytywne myślenie (oczywiście jeśli jest spokojna i optymistyczna), ale także koi po całym dniu trudów. Najlepiej relaksuje muzyka instrumentalna, wycisza i pozwala zapomnieć o stresie. Słuchaj jej zawsze gdy możesz, gdy czujesz narastające napięcie w ciele i umyśle, kiedy opuszczają Cię siły do dalszej walki z obowiązkami, którym musisz stawić czoła w kolejnych dniach.

Zapomnij o przeszłości

Tym, co może w życiu boleć i nie dawać spokoju są powracające obrazy z przeszłości. Jeśli czujesz, że nie jesteś sobie w stanie poradzić ze sobą, skontaktuj się z psychologiem. Dobrym pomysłem, by żyć „tu i teraz” jest wyjście do ludzi, spotkania ze znajomymi, organizowanie sobie wolnego czasu, zajęcie się swoimi pasjami.

Wszystkie działania, które podejmiesz, a które mają na celu umocnienie Cię w Twoim obecnym życiu są dobre. Pamiętaj, że przeszłość to zamknięty rozdział, nie wracaj myślami do tego co było, jest tyle wspaniałych miejsc na świecie, które warto odwiedzić, tylu ciekawych ludzi, których warto poznać. Czy odważysz się na to będąc jedną nogą przy minionych wydarzeniach?

Stosuj odpowiednie suplementy diety

Relaks i wyciszenie są ważne, ale odpowiednia dieta i suplementacja także. Jeśli jesteś osobą nerwową, zacznij przyjmować witaminy z grupy B, ich brak może spowodować zmęczenie i bezsenność. Staraj się nie popadać w błędne koło picia dużych ilości kawy – wypłukujesz wtedy magnez i stajesz się bardziej nerwowa.

Nieraz picie kawy to Twój przymus (bez kofeiny czujesz, że za chwilę zaśniesz), wzbogać wtedy dietę o produkty zawierające magnez lub wspomóż się suplementami zawierającymi ten pierwiastek.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie i ciężarki

Wykonuj masaż

Od stuleci metodą, która świetnie relaksowała umysł i ciało były masaże i akupresura. O ile tej drugiej metody nie poleca się stosować samemu, z prawidłowo wykonanego masażu można czerpać wiele korzyści. Połóż prawą dłoń na lewym barku i odwrotnie. Palcami i nasadą dłoni ugniataj i delikatnie ściskaj mięśnie posuwając się w stronę ramienia. Dłonią masuj także kark i podstawę czaszki. Masaż wykonuj przez kilka minut. Zaletą masażu jest to, że pobudzasz krążenie krwi i pozbywasz się napięcia i sztywności w mięśniach.

Kiedy dopada Cię stres i nie wiesz jak z nim walczyć (a nie masz możliwości posłuchania muzyki lub wykonania masażu), możesz zacząć liczyć wstecz. Licz od 100 do 1 – nie tylko poprzez wzmożoną koncentrację pozbędziesz się stresu, ale także uspokoisz się i wyciszysz. Walka ze skołatanymi nerwami poprzez relaks i odpowiednią dietę może znacząco obniżyć Twój poziom stresu. Masaże, spacery, muzyka, suplementy, liczenie będą dla Ciebie wsparciem, jeśli jednak Twój problem jest głębszy, skontaktuj się z lekarzem.

podobne tematycznie

5 komentarzy

Zuzia 17 sierpnia 2016 - 11:06

Teraz tyle słyszy się o różnych suplementach, ale to wcale nie jest dobre rozwiązanie. W końcu magnez jest w orzechach, w kaszy i w innych produktach, więc można po prostu troszkę zmienić dietę. To jest zdrowsze i nic nie kosztuje. Mnie też odstresuje porządny wysiłek fizyczny, najbardziej pływanie. Czasami mam nawet ochotę cały dzień spędzić na basenie… Nigdy jednak nie pomagała mi melisa, a Wam?

odpowiedz
Anna 21 sierpnia 2016 - 11:54

Ja jestem z natury strasznie nerwowa, co dodatkowo mnie irytuję, bo wolałabym spokojniej podchodzić do wielu spraw. Mi zazwyczaj pomagają spacery oraz zatopienie się w lekturze ulubionej książki. Czasem pijam też melisę i w moim przypadku to nawet działa, ale jak to z ziołami jest, trzeba ją pijać regularnie, żeby rzeczywiście dawało to jakieś efekty.

odpowiedz
Beata 22 sierpnia 2016 - 10:10

Wspomaganie się suplementami to ważna sprawa jak się ma tendencję do bycia nerwowym. Ja stale przyjmuję witaminy z grupy B i staram się wyciszyć i zrelaksować słuchając ulubionej muzyki, czytając dobre książki. Zastanawiam się ostatnio nad relaksującym masażem, może rzeczywiście pomoże mi zapomnieć o strapieniach minionego dnia.

odpowiedz
Elwira 24 sierpnia 2016 - 05:27

Mam podobnie – jestem bardzo energiczną, ale i wybuchową osobą. Wiele rzeczy mnie drażni, denerwuje, a także stresuje. Przejmuję się wieloma sprawami, zwłaszcza jak mi na nich zależy. U mnie na nerwy pomaga sprzątanie i sport – pozwala je rozładować. A gdy się stresuję – szukam rozmówcy i gadam, gadam, gadam….

odpowiedz
adela 23 kwietnia 2018 - 11:10

Jak czuję, że mi nerwy puszczają, to biorę extraspazminę, bo jest ziołowa, więc bezpieczna, a jednocześnie naprawdę skutecznie mnie wycisza

odpowiedz

zostaw komentarz