Co powinno znaleźć się w menu karmiącej mamy? Pomagamy ułożyć jadłospis dobry dla mamy i dziecka

autor Ala Bart
165 x czytano

Urodziłaś dziecko i zdecydowałaś się na karmienie piersią? Powinnaś w takim razie zadbać o właściwy sposób odżywiania – tak, aby nie tylko dostarczyć sobie niezbędnych składników odżywczych, ale także nie zaszkodzić dziecku. Jak więc ułożyć jadłospis, który będzie smaczny dla mamy i dobry dla malucha? Podpowiadamy.

O czym pamiętać przy karmieniu piersią?

W okresie karmienia piersią nie ma miejsca na stosowanie diet odchudzających pozwalających zgubić kilogramy pozostałe po ciąży. Z drugiej strony nie ma też potrzeby wprowadzania tzw. diety eliminacyjnej. Tak naprawdę możesz jeść wszystko (ale z umiarem), pod warunkiem uważnego obserwowania reakcji dziecka na spożywane produkty. Niektóre z nich (np. cytrusy, czekolada, pomidory) mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, twój codzienny jadłospis powinien być wzbogacony o dodatkowe 500 kcal w pierwszym półroczu i 400 kcal w drugim półroczu życia maluszka. Istotne znaczenie ma jednak to, by posiłki były właściwie skomponowane. Pamiętaj także, by jeść częściej, ale mniejsze porcje. Rozdzielenie całego zapotrzebowania energetycznego na 5-6 posiłków sprawi, że nie będziesz głodna, a przy okazji unikniesz zgubnego w skutkach podjadania.

Uśmiętnięty niemowlak na kocyku

Postaw na różnorodność jadłospisu

W diecie dla mamy karmiącej jak najbardziej wskazane jest jedzenie różnych produktów. Spożywanie tych samych posiłków dzień w dzień bardzo szybko się nudzi. Poza tym tzw. monodieta dostarcza tylko określone grupy składników odżywczych, co może doprowadzić do niedoborów żywieniowych u ciebie.

przeczytaj także:  Jak wspomóc laktację – 4 skuteczne sposoby

Jeśli karmisz piersią i chcesz, by laktacja się utrzymała, postaw na zróżnicowaną dietę. Zadbaj, by w codziennym menu pojawiła się odpowiednia ilość białka, tłuszczów i węglowodanów – zgodnie z zapotrzebowaniem matki karmiącej. Wybieraj przy tym wartościowe źródła składników odżywczych, by zostały one w pełni wykorzystane przez organizm.

W twojej codziennej diecie powinny pojawić się takie produkty spożywcze jak:

  • mleko i przetwory mleczne – to cenne źródło wapnia;
  • chude mięso – dostarcza ono dużo łatwo przyswajalnego białka;
  • tłuste ryby – są źródłem wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • orzechy, warzywa strączkowe – dostarczające cenne kwasy tłuszczowe oraz błonnik pokarmowy;
  • papryka, natka pietruszki – to źródła witaminy C ułatwiającej wchłanianie żelaza.

Mówiąc o zdrowej diecie, należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Najlepsza będzie woda niegazowana – postaraj się dostarczać organizmowi średnio 1,5-2 l dziennie. Możesz sięgnąć również po herbatki ziołowe, które przyczyniają się do pobudzenia laktacji. Warto jednak tę decyzję skonsultować z doradcą laktacyjnym lub lekarzem.

przeczytaj także:  Laktacja - jak zwiększyć ilość pokarmu?

Czego powinna unikać mama karmiąca piersią?

Wyeliminuj produkty i potrawy potencjalnej szkodliwe dla ciebie i maluszka. Zrezygnuj z alkoholu (piwo, wbrew panującym mitom, nie pobudza laktacji), a także unikaj surowego mięsa, ryb i jaj, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Dla lepszego samopoczucia nie spożywaj również przetworzonej żywności i ciężkostrawnych potraw.

Pamiętaj, że zdrowa dieta dla mamy karmiącej piersią musi odpowiednio wspierać organizm kobiety, dostarczając mu składników odżywczych. Naszym zdaniem warto sięgać po lekkostrawne produkty i pić dużo wody, która naturalnie nawadnia ciało. Co jeszcze powinno się znaleźć w  jadłospisie świeżo upieczonej mamy? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz