Wszystko, co warto wiedzieć na temat cesarskiego cięcia

autor Ala Bart
378 x czytano

Ciąża to jeden z najpiękniejszych, ale czasami także najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. W tym czasie ciało (a także psychika) przyszłej mamy przygotowuje się na przyjęcie nowego członka rodziny. To również miesiące, podczas których kobieta przygotowuje się do porodu.

Medycyna zasadniczo wyróżnia dwa typy porodu: siłami natury oraz poprzez cesarskiej cięcie. Z roku na rok coraz więcej dzieci rodzi się w drugi z wymienionych sposób. Wpływa na to wiele czynników, między innymi wiek przyszłej mamy, jej „historia ciążowa” oraz sytuacje zagrażające zdrowiu kobiety i maleństwa. Nierzadko zdarza się też, że panie, bojąc się porodu siłami natury, nalegają na cesarskie cięcie, chcąc uniknąć bólu i ryzyka komplikacji poporodowych. Zdania na temat wyższości każdej z form przyjmowania dziecka na świat są podzielone, choć warto zauważyć, że wielu specjalistów skłania się ku naturalnemu rodzeniu.

Co to jest cesarskie cięcie?

Jak powszechnie wiadomo, cesarskie cięcie jest rodzajem porodu indukowanego, czyli wywoływanego. W istocie jest więc operację położniczą mającą na celi ukończenie ciąży lub trwającego już porodu. Cesarskie cięcie jest stosowane w sytuacji, gdy dalsze oczekiwanie na poród siłami natury stanowi zagrożenie dla przyszłej mamy lub jej dziecka. Za podjęcie decyzji dotyczącej porodu poprzez cesarskie cięcie jest odpowiedzialny położnik, ponieważ zabieg wymaga interwencji chirurgicznej i jest wykonany na bloku operacyjnym. Istota cesarki tkwi w urodzenia dziecka poprzez wykonanie nacięcia przedniej ściany powłok brzusznych i macicy. Warto dodać, że zabieg jest przeprowadzany przy znieczuleniu ogólnym lub kanałowym.

Kobieta w ciąży siedzi na słońcu

Cesarskie cięcie – wskazania

W dzisiejszych czasach rozwój medycyny pozwala na zbadanie płodu już we wczesnej ciąży, co umożliwia sprawdzenie, w jaki sposób rozwija się dziecko. Dzięki tej wiedzy lekarz może określić stan zdrowia maleństwa na tyle wcześnie, że z dużym wyprzedzeniem może zaplanować metodę porodu: siłami natury lub poprzez cesarskie cięcie. Wskazania ku zabiegowi są różne i najczęściej są wyróżniane ze względu na sytuację, tutaj więcej o tym kiedy konieczne jest cesarskie cięcie: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/cesarskie-ciecie-bez-tajemnic. Należą do nich, np. wskazania elektywne inaczej zwane planowymi. Najczęściej wynikają z nieprawidłowego położenia płodu lub wad macicy. Kolejne wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia – wskazania pilne mają miejsce, gdy istnieją potencjalne zagrożenia dla płodu i matki, ale nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia. Mogą nimi być między innymi nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej albo poród przedwczesny, który jest niezwykle ryzykowny, jeśli odbywa się siłami natury.

Lekarze wyróżniają także wskazania naglące będące na przykład powtarzającymi się epizodami bradykardii płodu, czyli nieprawidłowego, zbyt wolnego rytmu serca. Istnieje jeszcze kilka wyraźnych przyczyn, dla których wykonuje się cesarskie cięcie. Wskazania nagłe (natychmiastowe) to jedne z nich. Decyzja o zabiegu może zostać podjęta, np. w wyniku wypadnięcia pępowiny albo przedwczesnego oddzielenia łożyska. Lekarze podkreślają też, że czasami wskazania do wykonania zabiegu są pozapołożnicze i mają charakter kardiologiczny, okulistyczny, ortopedyczny, neurologiczny, psychiatryczny itp. Ponadto cesarskie cięcie jest wykonywane, gdy występuje ciąża wielopłodowa, czyli taka, w czasie której w jamie macicy rozwija się więcej niż jeden płód. Czasami dotyczy to także ciąży bliźniaczej, a w przypadku pierworódek zawsze podczas ciąży w położeniu miednicowym.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie jest rodzajem operacji i w zdecydowanej większości przypadków jest wykonywana w trybie planowym, dlatego zarówno przyszła mama, jak i jej rodzina, może przygotować się na przyjęcie potomka. Warto wykorzystać ostatnie tygodnie ciąży na zapoznanie się z oddziałem położniczym oraz personelem, który będzie obecny w czasie porodu oraz bezpośrednio po nim. Z pewnością pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych zmartwień. Ponadto przyda się rozmowa z pielęgniarką, położną lub lekarzem na temat wyposażenia niezbędnego dla przyszłej mamy i noworodka. Warto także dowiedzieć się, czy na oddziale jest poradnia laktacyjna i czy w razie konieczności można wypożyczyć laktator. Poza tym dobrze jest wiedzieć, w jakich godzinach są możliwe wizyty na oddziale i czy istnieje możliwość, by tata dziecka towarzyszył w nocy mamie i maluchowi.

Zdarza się, że cesarskie cięcie jest jedynym bezpiecznym sposobem rozwiązania ciąży. Choć do niedawna kojarzyło się przede wszystkim z patologią ciąży oraz z trudnym porodem, nie należy się go bać, ponieważ w dobie wysoko rozwiniętej medycyny zabieg jest bezpieczny, a przede wszystkim kontrolowany przez sztab specjalistów.

podobne tematycznie

zostaw komentarz