Jak mieć czas dla siebie będąc mamą?

autor Sandra Kożuchowska
157 x czytano

Zawód mama to zawód pochłaniający niesamowicie wiele czasu, jednak bycie mamą to nie wszystko. Posiadanie dziecka to wspaniała rzecz, jednak nie wyklucza to bycia kobietą zadbaną, z pasją, odrobiną czasu tylko dla siebie oraz prawem do odpoczynku. Tylko jak to pogodzić? Jak być mamą i mieć czas dla siebie?

Jak znaleźć czas dla siebie?

Organizacja czasu nie jest łatwa, szczególnie w domu, w którym jest dziecko wymagające poświęcenia mu jak najwięcej uwagi. Do tego wydaje nam się, że jesteśmy alfa i omegą i nikt inny nie zajmie się nim lepiej niż my, a to błąd. Poświęcając cały swój czas dziecku, wcale nie oznacza, że w ten sposób mu pomożemy, a po pewnym czasie może się to obrócić przeciwko nam samym. Poświęcenie się dziecku własnym kosztem nie jest rozwiązaniem. Warto pomyśleć o alternatywnych możliwościach.

Nie bój się prosić o pomoc

To bardzo ważne, by dać szansę innym na wykazanie się w opiece nad dzieckiem. Drogie mamy, dajmy szansę ojcu na to, by zaopiekował się dzieckiem, pobawił się z nim, zajął mi jakoś czas, czy nawet przygotował posiłki. Innymi osobami wartymi uwagi są dziadkowie, którzy dla wnuków są wstanie zrobić naprawdę wiele. Warto również postarać się zabrać dziecko na zorganizowane zajęcia, gdzie będzie mogło spędzić czas z rówieśnikami, tym samym dając nam trochę wolnego. Nie bójmy się prosić o pomoc innych, to żaden wstyd.

Nie bój się myśleć o swoich potrzebach

Jesteśmy matkami, to prawda, ale jeżeli nasz świat będzie się kręcił tylko wokół dzieci, to prędzej czy później takie życie stanie się gorzkie i nieciekawe, a my coraz częściej będziemy utyskiwać nad tym, jak bardzo się poświęcamy dla rodziny i nic z tego nie mamy. A właśnie, że mamy! Mamy prawo do odpoczynku i do wygód. Mamy prawo do tego, by położyć się na kanapie i nic nie robić, mamy prawo do tego, by myśleć o swoim dobru także. Nikt tego nie zrobi za nas i same musimy o to zadbać.

Napis na ziemi pasja oraz stopy

Nie bój się realizować własnych pasji

Jesteś pasjonatką książek? A może wolisz fotografię, albo długie spacery? Nie rezygnuj z tego, a także z innych zainteresowań, którym się poświęcałaś wcześniej. Daj dziecko pod opiekę ojca czy dziadków, a sama poświęć kilka godzin tylko na to, by zrealizować swoje pasje. To pozwoli ci nie tylko odpocząć od natłoku codziennych spraw, ale także pozytywnie naładuje baterie na kolejne dni i da nam siłę i ochotę na to, by dalej spełniać się jako matka.

Nie bój się zadbać o siebie

Co się pod tym kryje? Wiele, bo chodzi zarówno o zadbanie o swoje zdrowie i zdrowy tryb życia, jak również o wygląd. Bycie mamą to piękny czas, ale dobrze jest pomyśleć o swoim zdrowiu i urodzie, a nie ma nic lepszego niż piękna i zadbana mama. Pozwól sobie na odpoczynek i drzemki, odżywiaj się zdrowo – skoro dajesz zdrową żywność dziecku, sobie również ją zafunduj. Zrób sobie makijaż, kup nową sukienkę, z przyjemnością zacznij patrzeć w lustro. Uprawianie sportu także jest ciekawą opcją. To z pewnością zaprocentuje.

Bycie mamą jest prawdziwym darem, ale ten dar nie powinien nam przysłaniać całego świata. Gdy zadbamy o siebie, to z pewnością będzie to również z korzyścią dla naszej pociechy. Wszystko jest ważne: dziecko, dom i rzecz jasna my same także.

podobne tematycznie

2 komentarze

Mama 12 stycznia 2017 - 21:32

oj, dobrze poczytać. Gorzej wprowadzić te rady w życie :)

odpowiedz
mysza 17 lipca 2017 - 11:32

Niestety ale takie już jest życie, zawsze trudniejsze od tego, co się czyta czy słyszy. Ale warto próbować.

odpowiedz

zostaw komentarz