Jak spędzać czas wolny z dziećmi? 5 porad

autor Natalia Kolia
317 x czytano

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne. Dzięki niemu nie tylko tworzy się więź, ale też poznaje się siebie. Czas z dzieckiem to również okazja do świetnej zabawy i rozwoju. Jak spędzać czas z rodziną?

Jak spędzić z dziećmi wolny czas?

Czasami wydaje nam się, że żeby z dzieckiem spędzać czas, potrzebne są jakieś wyjątkowe okoliczności. A prawda jest taka, że wystarczy po prostu być. Jak to rozumieć? Trzeba być po prostu dla dziecka w 100%. Oznacza to, że nie wystarczy być w tym samym samochodzie, czy pokoju. Aby pociecha czuła, że jest się z nią i dla niej, powinno się jej poświęcić uwagę.

Właśnie dlatego warto szukać wskazówek w sieci, by zrozumieć, jak istotna jest uważność. Porady na temat tego, co dla dziecka ważne, ale i jak spędzać z nim czas, znajdziesz na czasdladzieci.pl, gdzie prezentowane są wskazówki dotyczące edukacji i rozwoju, ale też zabawy i rozrywki. Co robić z dzieckiem, by rozwijać jego kreatywność?

Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Niezależnie od wieku dziecka, można spędzać z nim czas tak, by wspierać jego rozwój. Nie chodzi oczywiście o naukę w pełnym tego słowa znaczeniu, ale o zabawy, które w tym pomagają. Kreatywnie spędzać czas można rysując, malując farbami, lepiąc z plasteliny lub modeliny, ale też robiąc wyklejanki. Wszelkie prace manualne wiodą tutaj prym. Dobrze jest wykorzystywać różne materiały. Świetnie sprawdza się ciastolina, ale robić można też ludziki z kasztanów. Kreatywnie spędzać czas można również w kuchni – wspólne pieczenie ciastek? Czemu nie?

Czas wolny z dzieckiem w domu

Spędzanie czasu z dzieckiem w czterech ścianach może być trudne. Oprócz kreatywnych zabaw dobrze mieć i inne pomysły na to, co robić. Co mamy do wyboru na ograniczonej przestrzeni? Na pewno wspólne czytanie książek będzie dobrym nawykiem. Można z dziećmi grać również w gry planszowe. W domu razem można oglądać też bajki i filmy. Z bardziej oryginalnych pomysłów warto wspomnieć o zabawie w karaoke, można nagrać razem teledysk, zbudować bazę, zorganizować pokaz mody.

Pomysły na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu

Wspólna zabawa na zewnątrz powinna opierać się przede wszystkim na ruchu. Plac zabaw? Czemu nie? Jednak tutaj trudno o bycie razem. Zdecydowanie lepiej jest pograć w piłkę, w badmintona, w podchody lub pobawić się w chowanego. Na dworze można też pojeździć razem na rowerze lub rolkach. Można pomyśleć też o pikniku na łonie przyrody. Bardzo fajnym sposobem na spędzenie czasu na zewnątrz i na naukę, jest spacer do lasu i rozpoznawanie drzew.

Wspólne podróże z dziećmi

Oczywiście, że wakacyjne podróże z dziećmi są sposobem na spędzenie z nimi czasu, jednak to nie wszystko. Podróżować można nie tylko na urlop. Każda wycieczka poza dom, przedszkole/szkołę jest podróżą! Aby spędzać wartościowo z dzieckiem czas, można pojechać, pozwiedzać jakieś miasto, ale i wybrać się do parku, muzeum, restauracji, czy wybrać po prostu inny środek lokomocji – autobus, tramwaj, pociąg. To z pewnością dostarczy nowych doznań, ale i sprawi, że wspólne przeżycie będzie integrować.

podobne tematycznie

1 komentarz

Warta 15 grudnia 2021 - 11:22

Czas wolny z dziećmi to bardzo intensywny czas. Niezależnie od tego, czy siedzi się w domu, jest się na spacerze, czy w podróży. Moim zdaniem kluczowe jest to, by tak jak piszecie – być z dzieckiem w stu procentach. Wówczas niezależnie od tego, co się robi, sprawia się, że pociecha się rozwija. Niezmącona fascynacja światem nie może być ograniczana. Warto maluchowi dostaraczać doznań.

odpowiedz

zostaw komentarz