Kąpiel niemowlaka. Jakich kosmetyków użyć?

autor Celinka Nawałka
204 x czytano

Regularnie przygotowywana kąpiel niemowlaka z czasem może stać się dla malucha bardzo przyjemnym i lubianym etapem pielęgnacji. Ciepła woda pomaga w wyciszeniu i ukojeniu, dlatego po takim myciu dziecko szybciej zasypia. Ważne natomiast, aby podczas samej kąpieli zapewnić noworodkowi odpowiednie warunki – utrzymywać zalecaną temperaturę w pomieszczeniu, wyeliminować rażące światło i naszykować suche i ciepłe ubranka. Ale jakie produkty najlepiej dodawać do wody?

Kąpiel niemowlaka – jak powinna wyglądać?

Właściwie przygotowana kąpiel niemowlaka z czasem przestaje być dla maleństwa stresującą sytuacją. Dziecko uspokaja się, jeżeli opiekunowie także nie okazują zdenerwowania oraz jeżeli starają się nie wykonywać zbyt impulsywnych ruchów – inaczej maluch przestałby czuć się bezpiecznie, co prowadzi do głośnego płaczu i problemów z uspokojeniem pociechy.

Temperatura wody nie może być zbyt wysoka, gdyż mogłaby poparzyć tak delikatną skórę. Zawsze to zweryfikujmy, zanim postanowimy zanurzyć malucha. Najlepiej napełnić wanienkę do takiego poziomu, by nasza pociecha mogła komfortowo leżeć w wygodnej pozycji i to bez ryzyka zachłyśnięcia. To absolutna podstawa, jeżeli chodzi o stworzenie miłej i komfortowej atmosfery, która pozwoli się dziecku rozluźnić – może się nawet okazać, że z czasem maleństwo polubi ten wieczorny rytuał pielęgnacyjny. Obędzie się wtedy bez płaczu, a późniejsze utulenie do snu stanie się prostsze.

Kąpanie noworodka – jakie produkty stosować?

Aby kąpanie noworodka przynosiło najlepsze efekty – przed zakupem kosmetyków, które dodajemy do wody, powinniśmy zweryfikować, czy posiadają najważniejsze atesty. Dlaczego są one tak ważne? Skóra dziecka jest zupełnie inna niż ta u dorosłych. Inaczej też reaguje na niektóre substancje aktywne. Dlatego też skład takich produktów ma być bezpieczny i odpowiednio przebadany.

Właściwości tego rodzaju kosmetyków zazwyczaj są bardzo podobne – nawilżają oraz natłuszczają skórę, aby chronić ją przed występowaniem przesuszeń. Wzmacniają też naturalną barierę ochronną, która początkowo bywa niedostateczna i dopiero się kształtuje. Z czasem możliwa będzie zmiana pielęgnacji.

Pielęgnacja po kąpieli

Zastosowane podczas kąpieli produkty powinny pozostawić skórę miękką i nawilżoną na długi czas. Czasami jednak u tak małych dzieci występuje bardzo silne przesuszenie i kosmetyki stosowane podczas mycia bywają niestety niewystarczające. Co zrobić w takim przypadku? Można sięgnąć po dodatkowy krem, balsam czy oliwkę, ale tutaj także należy zwrócić uwagę na to, czy kosmetyk ma atesty i jest przeznaczony do stosowania od pierwszego dnia życia.

Nakładamy takie produkty na osuszoną skórę. Najlepiej wybierać te warianty, które szybko się wchłaniają, ponieważ po myciu należy jak najszybciej ubrać malucha w ciepłe ubranka. W ten sposób unikniemy grymaszenia, płaczu i łatwiej będzie utulić dziecko do snu. Trzeba pamiętać również o czapeczce – w ten sposób na pewno uchronimy dziecko przed przeziębieniem.

podobne tematycznie

1 komentarz

Kermitka 23 listopada 2021 - 13:01

Od siebie dodam, że „pociechę” należy odpowiednio trzymać… To jest chyba najważniejszy aspekt. W sklepach widziałam też specjalne dmuchane poduszki do kąpieli dla dzieci i w sumie też mogą się sprawdzić.

odpowiedz

zostaw komentarz