Dlaczego warto układać puzzle?

autor Zuzanna Knaus
510 x czytano

Puzzle wielu osobom kojarzą się z typowo dziecięcą rozrywką, jednak w rzeczywistości równie chętnie układają je dorośli! Zastanawiasz się, czy powrócić do hobby z dzieciństwa? Zebraliśmy kilka powodów, dla których warto układać puzzle, a także wskazówki, jak je wybierać!

Puzzle nie są nowym wynalazkiem – pierwsze powstały jeszcze przed rewolucją industrialną. Co ciekawe, pierwotnie nie były one traktowane jako zabawka, a jako pomoc naukowa. Ich twórca, londyńczyk John Spilsbury, kartograf, chciał pomóc swoim uczniom w nauce geografii. Aby to umożliwić, pociął mapy na kawałki. Pomysł przyjął się i wkrótce puzzle zaczęto wykorzystywać również w nauczaniu innych przedmiotów.

Dziś puzzle stanowią przede wszystkim przykład zabawki, chętnie kupowanej dzieciom, jednak wciąż o olbrzymim potencjale dydaktycznym. To rozrywka, która łączy pokolenia i wpływa pozytywnie na rozwój mózgu w różnych obszarach. Pytanie, czy warto układać puzzle, jest więc retoryczne – należałoby zastanowić się raczej, jakie korzyści płyną z ich układania!

Puzzle – dlaczego warto je układać?

Powodów, dla których warto układać puzzle, jest sporo. Zacznijmy od korzyści związanych z rozwojem różnych umiejętności, które warto kształtować już od najmłodszych lat. Puzzle:

  • sprawiają, że dostrzegasz więcej szczegółów i łatwiej wyłapujesz detale;
  • rozwijają myślenie logiczne i perspektywiczne, ponieważ opracowanie odpowiedniej strategii znacząco ułatwia i przyspiesza ich układanie;
  • pomagają w zapamiętywaniu różnych obszarów wiedzy.

Nie zapominajmy również o korzyściach związanych z dobrostanem psychicznym. Wiele osób traktuje układanie puzzli jako swego rodzaju medytację, terapię antystresową czy sposób na wyciszenie się i zapanowanie nad natłokiem myśli. To aktywność, która wymaga maksymalnego skupienia, a więc pozwala zapomnieć o codziennych zmartwieniach i dać się pochłonąć jednemu zadaniu. Dla niektórych taką wyciszającą aktywnością jest szydełkowanie, malowanie obrazów, robienie makram, czy nawet sprzątanie. Są też tacy, którzy wolą właśnie układanie puzzli.

Jednocześnie, układanie puzzli – zwłaszcza takich skomplikowanych wariantów jak puzzle złożone z 1000 i więcej drobnych elementów – to wspaniała nauka cierpliwości. Zwłaszcza dzieci, które często szybko się zniechęcają, gdy coś nie przychodzi im łatwo, mogą nauczyć się konsekwencji i nie poddawania się, właśnie dzięki puzzlom. Ułożony do końca obrazek to w końcu najlepsza nagroda!

Jak wybrać puzzle?

Dopasowywanie do siebie poszczególnych, wymieszanych ze sobą elementów obrazka może być zadaniem o różnym stopniu trudności. Wpływ na trudność mają trzy kluczowe aspekty – poziom skomplikowania i wpływająca na niego ilość przedstawionych na grafice detali, liczba kawałków, na które został podzielony oraz ich wielkość. Puzzle ze szczegółową ilustracją i dużą ilością elementów zazwyczaj składa się całymi godzinami, dniami, a nawet tygodniami, zaś miłośnicy tej rozrywki po złożeniu często oprawiają je w ramy.

Ilość puzzli w zestawie najczęściej wiąże się z kategorią wiekową. Dla najmłodszych dzieci do 5. roku życia zaleca się duże puzzle o kilku lub kilkunastu fragmentach. Pierwsze tego typu zabawki najczęściej mają ich tylko sześć. Ciekawym wyborem są również puzzle podłogowe z miękkiej pianki, które po złożeniu mogą być wykorzystane jako siedzisko i miejsce do zabawy. Dzieci powyżej 7. roku życia z powodzeniem mogą podjąć się układania obrazków złożonych z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset elementów. Natomiast puzzle dedykowane osobom w wieku 16+ oraz dorosłym to często prawdziwe mozaiki z setkami lub tysiącami malutkich części.

Jeśli chcesz, by puzzle były jednocześnie rozrywką i sposobem na kreatywną naukę, warto wybrać warianty ze znanymi dziełami sztuki czy mapy. Szeroki wybór takich (oraz innych rodzajów) puzzli znajdziesz na empik.com/zabawki/puzzle/. W ten sposób, układający mogą jednocześnie przyswajać wiedzę. Dzieciom poleca się wybierać obrazki ze zwierzętami, postaciami z bajek czy filmowymi bohaterami. Nastolatkowie mogą być zadowoleni z puzzli przedstawiających piękne krajobrazy, znane miasta, naturę, układ słoneczny czy mapę świata lub Polski, a nawet wydarzenia historyczne i znane dzieła malarskie. Możliwości jest naprawdę wiele, a zalety wynikające z układania puzzli tylko podkreślają fakt, że jest świetna forma spędzania czasu dla osób w niemal każdym wieku.

podobne tematycznie

2 komentarze

Puzzlova 15 lutego 2022 - 10:02

Też uważam, że puzzle są fajne, a w przypadku dzieci pomagają rozwinąć wiele umiejętności. Mój dwu i półroczny syn bardzo lubi układać proste puzzle, świetnie się przy tym bawimy.

odpowiedz
Rubik 24 listopada 2022 - 11:21

Nigdy nie lubiłam układać puzzli, zaczyna mnie to męczyć jakoś po 20 minutach :x

odpowiedz

zostaw komentarz