Kobieta, mama, żona w Holandii

autor Ada Szwarc
195 x czytano

Holandia to kraj, do którego od wielu lat wyjeżdżają Polacy w celach zarobkowych. To małe, aczkolwiek dobrze rozwinięte gospodarczo państwo oferuje szereg zatrudnienia, zwłaszcza w sektorze rolnictwa. Zarobki są bardzo atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że na przeprowadzkę do Holandii, decydują się również mamy z dziećmi. Jakie możliwości otwiera przed nimi Holandia i na jakie wsparcie od państwa mogą liczyć? O tym powiemy w poniższym artykule.

Jaka opieka dla dziecka w Holandii?

Każda pracująca mama, przyjeżdżająca do Holandii, musi wiedzieć, gdzie może zostawić dziecko na czas pobytu w pracy. System opieki nad dziećmi w Holandii jest bardzo dobrze rozbudowany i obejmuje dzieci od pierwszych dni życia. Aby łatwiej zorientować się w formach pomocy dla młodych matek, poradniki w Holandii dla kobiet, żon i mam zamieszcza online glospolski.nl. Ponieważ urlop macierzyński w Holandii jest bardzo krótki, stąd już 10- tygodniowe maleństwa trafiają do żłobka. Tego typu placówki są prywatne, aczkolwiek podlegają kontroli państwa. Zapewniają one całodzienną opiekę do późnych godzin popołudniowych. W zależności od sytuacji rodzinnej czas oraz okres przebywania dziecka w żłobku ustala się indywidualnie. Żłobki zapewniają program edukacyjny, który ma celu wspomaganie rozwoju malucha, zarówno duchowego, intelektualnego, jak i społecznego. Pobyt w żłobku jest płatny, a ceny oscylują w okolicach 8 euro za godzinę (tj. ok. 34 zł/h).

Inną alternatywą dla żłobka jest certyfikowana opiekunka, która przyjeżdża bezpośrednio do domu i na miejscu, sprawuje opiekę nad dzieckiem. Taka osoba musi mieć co najmniej zawodowe wykształcenie w kierunku opieki nad dziećmi i ukończony kurs pierwszej pomocy.

Bardzo popularną opcją w Holandii jest również domowe przedszkole. Mogą w nim przebywać maksymalnie dwoje dzieci poniżej 1 roku życia, czwórka dzieci w przedziale wiekowym 1 do 5 lat oraz piątka dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Ceny wyglądają podobnie jak w przypadku żłobków jednak w tym zakresie, można liczyć na bardziej elastyczne godziny pracy. Jest to wyjątkowo pomoce dla tych mam, które mają system zmianowy. Niektóre opiekunki zajmują się dziećmi również w nocy oraz w weekendy.

Jakie zasiłki dla pracującej mamy w Holandii?

Każdej kobiecie pracującej w Holandii należy się zasiłek tzw. Kinderbijslag. To świadczenie przyznawane jest wszystkim rodzicom, niezależnie od ich sytuacji finansowej. Jest to forma automatycznego dodatku dla każdego, kto jest po prostu rodzicem. Polki przyjeżdżające do Holandii muszą przedstawić stosowne zaświadczenie, że nie pobierają żadnych zasiłków z Polski. Należy go przedstawić w Banku Zabezpieczeń Socjalnych, a wysokość przyznanego świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka.

Samotne matki mogą uzyskać dodatek na opiekę nad dzieckiem oraz dodatek rodzinny. Ich kwota uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci oraz od indywidualnej sytuacji finansowej. Samotne matki mogą jednak liczyć na specjalne traktowanie, a ich wnioski nigdy nie zostają bez odpowiedzi. Średnio może ona otrzymać wsparcie w granicach 1000 – 2000 euro rocznie.

podobne tematycznie

zostaw komentarz