Choroby przewlekłe a ciąża – jak przetrwać ciążę z chorobami tarczycy, nadciśnieniem, cukrzycą, alergią…

autor Zuzanna Knaus
189 x czytano

Choroby przewlekłe nie wykluczają zajścia w ciąże, ani urodzenia zdrowego dziecka. Jednak jeśli planujesz ciąże, a masz cukrzycę, nadciśnienie czy też niedoczynność tarczycy powinnaś od razu poinformować o tym swojego lekarza. Dobierze on wtedy leki tak, aby nie wpływały na prawidłowy rozwój dziecka oraz ustali ich odpowiednie dawki. Sprawdź, o czym warto pamiętać, planując ciąże przy chorobach przewlekłych.

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca wymaga od przyszłej mamy dużej ostrożności i systematycznego mierzenia cukru. Poziom glukozy w twoim organizmie powinien być prawidłowy zarówno przed poczęciem, jak i w trakcie ciąży. Jest to bardzo ważne, ponieważ hiperglikemia może doprowadzić do poronienia, a także spowodować wady serca, wodogłowie czy rozszczep kręgosłupa u dziecka. Jeśli chorujesz na cukrzycę, musisz pamiętać, że do leków przeciwcukrzycowych, które można przyjmować w ciąży należy jedynie insulina. W tym czasie dobrym rozwiązaniem wydaje się stosowanie osobistej pompy insulinowej, dzięki której będziesz mogła stale monitorować glikemię.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Zdrowie w ciąży przy niedoczynności tarczycy szerzej omawia blog beebaby.pl, podając, że jeśli jest ona odpowiednio leczona, to nie powinna zagrażać dziecku. Dlatego jeśli kiedykolwiek występowały u ciebie jakieś problemy z tarczycą, przed planowaną ciążą powinnaś zgłosić się do specjalisty, który obejrzy gruczoł i oceni jego stan. To bardzo ważne, ponieważ wszystkie nieprawidłowości w pracy tarczycy mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Nadciśnienie w ciąży

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze może być groźne nie tylko dla dziecka, ale również przyszłej mamy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie takich leków, które będą skutecznie obniżać ciśnienie, a przy tym okażą się bezpieczne dla płodu. Co ważne, inne reguły doboru leków stosuje się w pierwszych tygodniach ciąży, a inne w momencie, gdy dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy. Jeżeli chorujesz na przewlekłe nadciśnienie tętnicze, powinnaś regularnie zgłaszać się na kontrole do lekarza, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą doprowadzić do odklejenia łożyska, niewydolności serca i nerek, a nawet obumarcia płodu.

Dziecko

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Alergia podczas ciąży może być bardziej uciążliwa, dlatego trzeba ją dokładnie obserwować. Jeśli objawy alergii nasilą się w ciąży, należy podjąć natychmiastowe leczenie, w przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Dlatego jeśli przyjmujesz leki antyalergiczne, powinnaś zgłosić się do lekarza, dzięki temu będzie on mógł dobrać odpowiednią dietę, a także lekarstwa, które nie zaszkodzą twojemu dziecku.

Padaczka a ciąża

Jeśli odpowiednio zaplanujesz ciążę, możesz urodzić zdrowe dziecko, nawet jeśli cierpisz na epilepsję. W tym celu powinnaś wcześniej zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednią profilaktykę. Jeśli będziesz regularnie przyjmować leki, chodzić na kontrole i stosować się do zaleceń lekarza, padaczka nie powinna w żadnym stopniu wpłynąć na zdrowie twojego dziecka. Odstawienie leków lub ich nieregularne przyjmowanie może spowodować nasilenie ataków, co z kolei zwiększa ryzyko urazu brzucha i może być przyczyną niedotlenienia płodu.

Ciąża przy chorobach przewlekłych może być pewnym wyzwaniem, jednak utrzymywanie kontaktu z lekarzem i przyjmowanie odpowiednio dobranych leków zwiększa w naszej ocenie prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka. O czym warto jeszcze pamiętać, chorując przewlekle i planując ciążę? Czekamy na Twoje sugestie w komentarzu pod artykułem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz