Choroby przewlekłe a ciąża – jak przetrwać ciążę z chorobami tarczycy, nadciśnieniem, cukrzycą, alergią…

autor Zuzanna Knaus
48 x czytano

Choroby przewlekłe nie wykluczają zajścia w ciąże, ani urodzenia zdrowego dziecka. Jednak jeśli planujesz ciąże, a masz cukrzycę, nadciśnienie czy niedoczynność tarczycy powinnaś od razu poinformować o tym swojego lekarza. Dobierze on wtedy leki tak, aby nie przeszkadzały w prawidłowym rozwoju dziecka oraz ustali ich odpowiednie dawki.

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca wymaga od przyszłej mamy dużej ostrożności i systematycznego mierzenia cukru. Poziom glukozy w twoim organizmie powinien być prawidłowy zarówno przed poczęciem, jak i w trakcie ciąży. Jest to bardzo ważne, ponieważ hiperglikemia może doprowadzić do poronienia, a także spowodować wady serca, wodogłowie czy rozszczep kręgosłupa dziecka. Jeśli chorujesz na cukrzycę, musisz pamiętać, że spośród leków przeciwcukrzycowych, w ciąży podaje się jedynie insulinę. W tym czasie dobrym rozwiązaniem może być także osobista pompa insulinowa, dzięki której będziesz mogła stale monitorować glikemię.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Zdrowie w ciąży przy niedoczynności tarczycy rozpatruje autor tego artykułu i podaje, że jeśli jest ona odpowiednio leczona, to nie powinna zagrażać dziecku. Dlatego jeśli kiedykolwiek występowały u ciebie jakieś problemy z tarczycą, przed planowaną ciążą powinnaś zgłosić się do specjalisty, który obejrzy gruczoł i oceni jego stan. To bardzo ważne, ponieważ wszystkie nieprawidłowości w pracy tarczycy mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Nadciśnienie w ciąży

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze może być groźne nie tylko dla dziecka, ale również przyszłej mamy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie takich leków, które będą skutecznie obniżać ciśnienie, a przy tym okażą się bezpieczne dla płodu. Co ważne, inne reguły doboru leków stosuje się w pierwszych tygodniach ciąży, a inne w momencie, gdy dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy. Jeżeli chorujesz na przewlekłe nadciśnienie tętnicze, powinnaś regularnie zgłaszać się do kontroli, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą doprowadzić do odklejenia łożyska, niewydolności serca i nerek, a nawet obumarcia płodu.

Dziecko

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Alergia podczas ciąży może być jeszcze bardziej uciążliwa i trzeba ją dokładnie obserwować. Jeśli objawy alergii nasilą się w ciąży, należy podjąć natychmiastowe leczenie, w przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Dlatego jeśli przyjmujesz leki antyalergiczne, powinnaś wcześniej zaplanować ciąże, dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dietę, a także lekarstwa, które nie zaszkodzą twojemu dziecku.

Padaczka a ciąża

Jeśli odpowiednio zaplanujesz ciążę, możesz urodzić zdrowe dziecko, nawet jeśli cierpisz na epilepsję. W tym celu powinnaś wcześniej zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednią profilaktykę. Jeśli będziesz regularnie przyjmować leki, chodzić do kontroli i stosować się do zaleceń lekarza, padaczka nie powinna w żadnym stopniu wpłynąć na zdrowie twojego dziecka.

Odstawienie leków lub ich nieregularne przyjmowanie może spowodować nasilenie ataków, co z kolei zwiększa ryzyko urazu brzucha i może być przyczyną niedotlenienia płodu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz