Nie wiesz, kto jest ojcem? Porady gdy nie wiesz, kto jest ojcem, jak sobie poradzić?

autor Sandra Kożuchowska
209 x czytano

Niewiedza o tym, kto może być ojcem naszego dziecka, dla wielu kobiet jest bardzo stresującą i wstydliwą sytuacją. Pojawia się problem, nie mają pewności i z tego powodu zaburza się także ich poczucie bezpieczeństwa. Pojawia się także strach przed osądem ze strony innych osób, zwłaszcza tych najbliższych, co może być tym boleśniejsze, że przecież życie pisze różne scenariusze. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

Jak można nie znać ojca swojego dziecka?

To pytanie może zadawać sobie wiele osób, zastanawiając się nad tym, jak kobieta może nie wiedzieć, kto jest ojcem jej dziecka. Z jednej strony to zrozumiałe, ale z drugiej… no właśnie, z drugiej strony, sytuacje pojawiają się różne, a życie potrafi zaskakiwać, czasami naprawdę niemiło. Zbyt duża ilość alkoholu, odurzenie, napad i gwałt, a czasem zbyt duża ilość partnerów w krótkim czasie (albo jednocześnie), zdrada. Czasem rozpacz po zerwaniu pcha też do emocjonalnych czynów, a potem wszystko wywraca się do góry nogami. I pojawia się problem, wątpliwości, domysły, a przede wszystkim strach o to, co powiedzą inni, jak się dowiedzą. Napiętnowanie otoczenia jest tym, czego takie kobiety obawiają się najbardziej.

Jak poradzić sobie z niepewnością?

To, że nie wie się, kto jest ojcem dziecka, najczęściej wiąże się obawą o napiętnowanie ze strony otoczenia. Kobieta, która zajdzie w ciąże i nie wiedząc z kim, jest postrzegana negatywnie. To sprawia, że wiele takich dziewczyn i kobiet boi się przyznawać przed kimkolwiek, a bywa, że sytuacja jest na tyle skomplikowana, że podjęcie decyzji staje się niemal niemożliwe. W takich momentach warto udać się do poradni psychologicznej, gdzie można liczyć na specjalistyczną pomoc, bez oceniania i z zachowaniem pełnej poufności. Psychologów także obowiązuje tajemnica lekarska, co za tym idzie, cokolwiek się im powie w gabinecie, nie może to wyjść poza cztery ściany.

Takie wsparcie psychologiczne jest przydatne, może też pomóc w podjęciu jak najlepszej decyzji, tak dotyczącej próby znalezienia ojca dziecka, jak i przyznania się przed najbliższymi. A przede wszystkim podniesie nas na duchu, ta sytuacja nie wpłynęła negatywnie na to, jak postrzegamy samych siebie.

Kobieta w ciąży

Jak dowiedzieć się, kto jest ojcem dziecka?

Niestety, ale jedną możliwością, na dowiedzenie się tego, kto jest rzeczywistym ojcem dziecka, to przeprowadzenie testu na ojcostwo. Żeby to zrobić, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, kto w ogóle mógłby być ewentualnym kandydatem na ojca. Po drugie, trzeba byłoby przyznać, że nie wie się, kto jest ojcem, a to wymaga odwagi. Poza tym konieczne jest także wyrażenie zgody samych panów, na przeprowadzenie takiego badania. Poza nakazami sądowymi nie ma możliwości przymuszenia do tego, a żeby był nakaz, musi być do tego przesłanka.

Kto jest ojcem dziecka – dowiedzieć się czy nie?

Inna sprawa to, czy rzeczywiście warto się zdecydować na to, by poznać prawdę. Życie w niewiedzy bywa dużym obciążeniem psychicznym, ale świadomość tego, że mężczyzna, z którym się związało, nie jest ojcem dziecka, może być druzgocąca dla wszystkich – matki, ojca i samego dziecka. Nie każdy mężczyzna chce wychowywać dziecko, które nie jest jego, z kolei dziecka, gdy dowie się prawdy, może poczuć się skrzywdzone, co rzecz jasna odbije się także na matce, na którą mogą spaść wyrzuty otoczenia.

Wiele kobiet decyduje się milczeć, nie dochodzi prawdy i liczy na to, że ta nigdy nie wyjdzie na jaw. To samo dotyczy się kobiet, które z różnych powodów, nie wiedząc, kto jest ojcem, decydują się na samotne macierzyństwo. Wówczas ojcostwo nie ma już wielkiego znaczenia.

podobne tematycznie

zostaw komentarz