Jak spędzać czas z dzieckiem?

autor Kamil Lubartowicz
107 x czytano

Dzieci potrzebują naszej bliskości. Tego, żebyśmy uczestniczyli w ich zabawach. A my, jako rodzice, nie powinniśmy ich pozostawiać samym sobie i nie interesować się tym, co robią. To może się skończyć w ten sposób, że dziecko nie będzie się ruszać sprzed telewizora czy komputera. Musimy je przed tym uchronić i zmobilizować do aktywniejszego spędzania czasu.

1. Zażyjcie ruchu

Najlepiej zrobisz, jeśli wyciągniesz dziecko na świeże powietrze. Właśnie tego mu najbardziej potrzeba, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. A lista rzeczy, które można robić na dworze wydaje się niemal nieograniczona.

Zabierz dziecko na wycieczkę po okolicy – niech pozna swoje strony. Zwykły spacer może wprawdzie znudzić co niektóre dzieci, ale już wycieczka rowerowa to pomysł, który zachwyci każdego malucha. Oczywiście ta opcja wchodzi w grę tylko, jeśli twoje dziecko potrafi jeździć na rowerze. W przeciwnym wypadku – pora je tego nauczyć. Tak, nauka jazdy też może być świetnym sposobem by wspólnie spędzać czas na dworze.

Nigdy też nie jest za wcześnie, by zacząć powoli wdrażać dziecko w świat sportu. Na początek oczywiście darujmy sobie wszystkie obowiązujące reguły rozgrywki. Sama zabawa z piłką potrafi dziecku przynieść sporo radości.

dziecko z piłką

2. Odróbcie lekcje

Tak, wiem, dla dziecka odrabianie lekcji to żadna przyjemność i nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to obowiązek, który twoje dziecko musi wykonać – nie ucieknie przed tym. A skoro jest to konieczność, to czemu by jej nie wykorzystać, by spędzić z dzieckiem trochę czasu i zacieśnić więzi? Przecież to zupełnie niezła okazja.

Dodatkowa korzyść jest taka, że w ten sposób możesz swojemu dziecku naprawdę pomóc. To właśnie twoja pomoc w nauce może być dla niego kluczowa, bo znasz je przecież lepiej niż jakikolwiek nauczyciel, możesz więc dobrać odpowiednią, indywidualną metodę przekazania mu wiedzy.

3. Spotkajcie się z rodziną

Zabieraj dziecko na spotkania rodzinne. Niech nie obraca się tylko w wąskim kręgu domowników. Powinno od małego mieć kontakt także z innymi ludźmi, więc niech zapoznaje się i oswaja ze swoją dalszą rodziną. Każda okazja jest do tego dobra.

4. Wspólnie popracujcie

Że praca to nic ciekawego? Dla ciebie na pewno, ale dzieci zwykle z fascynacją chłoną wszystko, co jest dla nich nowe. Dlatego śmiało możesz wdrożyć swoją pociechę do prostych prac. Pomajsterkujcie przy jakimś zepsutym urządzeniu. Zgrabcie liście z trawnika. Zbudujcie karmnik dla ptaków.

Po pierwsze, dziecko ucieszy się z wspólnie spędzanego czasu, a po drugie, poczuje się dowartościowane, widząc, że wdrażasz je w tak „dorosłe” zajęcia.

ojciec z córkami na wycieczce

5. Wybierzcie się na wycieczkę

Lubisz od czasu do czasu gdzieś pojechać? Poznać nowe miejsca? Zobaczyć kawałek świata? Dzieci też to lubią – może nawet bardziej, bo one z reguły wszystko przeżywają intensywniej. Dlatego rodzice, których stać na podróże, zwykli zabierać dzieci ze sobą.

To nie znaczy jednak, że możesz zapewnić swojemu dziecku takie atrakcje tylko, jeśli masz duży budżet. Nie musisz zabierać go do Chin czy na Karaiby. Równie dobrze będzie pojechać z nim w jakieś piękne strony naszego kraju, by mogło podziwiać polską przyrodę i zabytki. A że przy okazji będzie się mogło czegoś nauczyć na przykład o historii, to tym lepiej.

6. Idźcie do kina lub teatru

Spotkania z kulturą też potrafią być dla dziecka niezwykłą przygodą. Oczywiście filmy czy spektakle muszą być dostosowane do jego wieku. Ale bez obaw – w dzisiejszych czasach nie powinniśmy mieć problemu, by wybrać coś, co spodoba się dziecku, a jednocześnie na czym sami się nie wynudzimy.

podobne tematycznie

1 komentarz

wróbelek elemelek 1 września 2016 - 11:15

To są dobre rady, bo angażują rodzinę do wspólnego wykonywania nawet codziennych czynności i pozwalają upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dziecko odrabia lekcje, a my towarzyszymy im tym samym spędzając wspólnie i wartościowo czas.

odpowiedz

zostaw komentarz