Jak przyspieszyć poród? Naturalne sposoby na przyspieszenie porodu

autor Ela Osowska
146 x czytano

Wiesz, że już niedługo Twoje dziecko przyjdzie na świat, ale Ty nie możesz się go doczekać? Jeśli bardzo tęsknisz za tym małym człowieczkiem, który bezbronnie będzie spoczywał w Twoich ramionach i czekał na Twoja miłość, zainteresuj się naturalnymi sposobami wywoływania porodu. Pamiętaj jednak, że działania takie możesz podjąć dopiero około 9 miesiąca ciąży lub skorzystać z nich, gdy Twój poród opóźnia się.

Szybszy poród dzięki uprawianiu seksu i stymulacji brodawek

Prawdopodobnie ginekolog poinformował Cie o tym, że na sześć tygodni przed planowanym rozwiązaniem nie powinnaś uprawiać seksu – jeśli naturalnie nie chcesz przyspieszyć porodu. W nasieniu zawarta jest bowiem prostaglandyna, która stymuluje szyjkę macicy do porodu. Zatem uprawianie seksu powinno pomóc Twojemu dziecku szybciej przyjść na świat – dzięki rozwarciu szyjki macicy i doznawaniu orgazmu. Pobudzanie brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny czyli hormonu odpowiedzialnego za przyspieszenie porodu. Metoda ta ma jednak swoje minusy – kobiece piersi w ciąży są bardziej wrażliwe i dotykanie ich może sprawiać ból.

Relaks kluczem do szybszego porodu

Ostatnie tygodnie ciąży to pewnie dla Ciebie prawdziwa katorga, zwłaszcza, że pewnie ciągle myślisz o mających już wkrótce nadejść bólach porodowych. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża Twoje obawy są zupełnie uzasadnione. Relaks i odprężenie są jednak Twoimi sprzymierzeńcami w walce o przyspieszony poród. Spędzaj czas z bliskimi na przyjemnych pogaduszkach, oglądaj filmy o lekkiej tematyce, czytaj książki. Korzystaj z ostatnich chwil wypoczynku – kiedy przyjdzie na świat Twój berbeć sen nie będzie trwał dłużej niż dwie godziny. Weź rozgrzewająca kąpiel lub ciepły prysznic- pomoże Ci się to odprężyć.

Kobieta leży na łące pełnej lawendy

Ruch na przyspieszenie porodu

Forsowny ruch nie będzie Twoim sprzymierzeńcem jeśli chodzi o zdrowie, ale jeśli pospacerujesz po świeżym powietrzu, wykonasz kilka lekkich ćwiczeń lub (pod warunkiem, że nie odczuwasz bóli kręgosłupa) wyprasujesz ubranka dla maluszka. Dobrym sposobem na przyspieszenie porodu jest chodzenie po schodach, dlatego jeśli chcesz wcześniej urodzić zrezygnuj z jeżdżenia windą. Możesz także zacząć pływać pamiętając jednak, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów w wodzie.

Kobieta pływa w jeziorze

Przyspieszenie porodu dzięki domowym miksturom

Jeśli nie możesz się już doczekać swojego maleństwa, dobrym domowym sposobem jest picie olejku rycynowego i herbatki z liści malin. Olejek rycynowy przyspiesza perystaltykę jelit, a co za tym idzie może mieć wpływ na skurcze macicy. Herbatkę z liści malin pije się zwykle od 37 tygodnia ciąży każdego dnia. Napar ten wzmacnia mięśnie macicy dzięki czemu skurcze będą bardziej efektywne. Możesz także (jeśli nie istnieją co do tego przeciwwskazania) zacząć jeść pikantne potrawy i bakłażana oraz ananas – one także przyspieszają poród.

Przyspieszanie porodu jest wśród kobiet w ciąży bardzo popularne. Nie wszystkie przyszłe mamy chcą się jednak do tego przyznać przed swoim lekarzem prowadzącym. Według profesora Jonathana Schaffira, który przedstawił w swoim kwestionariuszu aż 11 sposobów na szybsze wywołanie porodu, najlepsze skutki odnosi stymulowanie brodawek sutkowych. Dużą rolę w przyspieszeniu porodu odgrywają także hormony wydzielane przez płód, co wiąże się nieuchronnie ze stwierdzeniem, że podejmowane przez przyszłe mamy kroki mogą pomóc tylko w niewielkim stopniu. Domowe sposoby na szybszy poród nie są jednak szkodliwe w skutkach, dlatego bez obaw możesz je stosować.

podobne tematycznie

1 komentarz

Kalina 16 września 2016 - 09:13

Zaraz przypominają mi się pomysły na przyśpieszenie porodu Rachel z serialu Przyjaciele… Ale to juz akurat były dość abstrakcyjne sposoby :D. Wydaję mi się jednak, że ta aktywność fizyczna jest dość niebezpieczną metodą na przyśpieszanie porodu.

odpowiedz

zostaw komentarz