Jak schudnąć po ciąży? Bezpieczna i zdrowa dieta dla karmiących mam

autor Ela Osowska
218 x czytano

Jeśli należysz do tej grupy mam, które słuchając porad babć i ciotek jadły za dwoje, pewnie borykasz się teraz ze sporą nadwagą. Takie podejście powinno już dawno odejść do lamusa, gdyż skutkuje tylko problemami z trawieniem i zbędnymi kilogramami po ciąży. Gdy już jednak tak się stało i masz co zrzucać, nie panikuj, są sposoby na przywrócenie dawnej wagi. Odpowiednia dieta dla karmiącej mamy rozwiąże Twoje problemy.

Czy na pewno musisz schudnąć po ciąży?

Twój organizm z pewnością nie pozbył się jeszcze wszystkich kilogramów, ale uwierz, to rezerwa, która jest zmagazynowana na czas karmienia. Jeśli jednak nie karmisz piersią, w powrocie do Twojej wymarzonej sylwetki pomoże dieta, ruch i odpowiedni styl życia. Kiedy jesteś matką karmiącą nie musisz się aż tak bardzo przejmować – w żadnym innym okresie życia Twój organizm nie jest nastawiony na spalanie tak jak w czasie laktacji. W pierwszych miesiącach karmienia pewnie zaobserwujesz wzmożoną utratę wagi i większe zapotrzebowanie na jedzenie, którego z pewnością nie pokryjesz. W tym okresie spalasz około 4 kg w ciągu pół roku, a ten proces możesz jeszcze przyspieszyć

Mama z dzieckiem na spacerze

Kiedy wprowadzić dietę odchudzającą i jak ma ona wyglądać?

Jeśli nie przybrałaś w ciąży za dużo, o diecie odchudzającej pomyśl lepiej wtedy kiedy Twoje dziecko ma już przynajmniej pół roku i jego karmienie nie jest zależne od Twojego mleka. Gdy Twoja waga wzrosła jednak o 20 kg, wtedy musisz pomyśleć o zbilansowanej diecie bogatej w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i chude mięso oraz ryby. Z takich produktów z łatwością przygotujesz pełnowartościowe posiłki.

przeczytaj także:  Porady dla młodej mamy. Jak pobudzić laktację?

Co jeść aby schudnąć po ciąży?

Nie sugeruj się „cudownymi” dietami gwiazd, które tracą 4 kg w ciągu tygodnia – taka dieta nie zapewni Ci długotrwałych efektów i nie będzie dobra dla Twojego zdrowia ze względu na całkowity brak węglowodanów. Te niedoborowe diety nie kształtują nawyków prawidłowego żywienia, są monotonne i nie można ich modyfikować (w przypadku gdy nie lubisz jakiegoś produktu).

Nie objadaj się słodyczami, fast-foodami, możesz jeść wszystko ale w rozsądnych ilościach. Twój jadłospis nie może stać się nagle ubogi, dlatego zmianie powinny ulec jedynie ilości niektórych produktów. W przywróceniu zgrabnej sylwetki pomoże Ci rozplanowanie harmonogramu codziennych posiłków. Przygotowując śniadanie uwzględnij pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, chudą wędlinę. Przed południem zjedz drugie śniadanie – zapobiegniesz w ten sposób napadom głodu. Może to być owoc lub jogurt naturalny. Obiad skomponuj tak, aby ½ talerza stanowiły warzywa, ¼ dodatek zbożowy lub ziemniaki, a pozostałą część chude mięso. Jeśli zdecydujesz się na makaron wybieraj brązowy, to samo dotyczy ryżu. Staraj się także unikać dosalania potraw. Na podwieczorek zjedz garść orzechów, jogurt lub kefir. Pamiętaj, by kolację jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Dobrze też abyś zjadła pokarmy bogate w kwasy omega 3, które działają także antystresowo.

przeczytaj także:  Jak przywrócić laktację? Wszystkie znane możliwości

Menu z kiwi, ananasem i bananami

Czy dieta karmiącej mamy to już wszystko?

Na pewno żadna dieta mająca na celu przywrócenie prawidłowej wagi nie zadziała jeśli nie będziesz się ruszać. Spaceruj z dzieckiem, gimnastykuj się, pływaj – taką formę ruchu możesz wprowadzić do swojego trybu życia już 6 tygodni po porodzie.

Jedząc wszystko zachowaj jednak umiar – niech Twoja dieta nie będzie uboga, ale dostosowana do Twoich potrzeb. Pamiętaj też, że świetnie sprawdzi się zasada jedzenia mniejszych porcji, ale za to częściej. Weź sobie pod uwagę także fakt, że „dojadając po dziecku” nie sprzyjasz swojej figurze.

podobne tematycznie

1 komentarz

Ewa 23 sierpnia 2016 - 12:36

No wreszcie jakaś pomoc! Mam nadzieję, że te porady naprawdę okażą się skuteczne.

odpowiedz

zostaw komentarz