Laktacja – jak zwiększyć ilość pokarmu?

autor Sabina Roztecka
318 x czytano

Karmienie piersią to jedna z najważniejszych kwestii, która poruszana jest w czasie zajęć w ramach szkoły rodzenia, ale nie tylko. Problemy związane z laktacją dotyczą większości matek karmiących naturalnie, a jednym z najczęstszych jest zbyt mała ilość pokarmu.

Jak wspomóc laktacje?

Jedno z pierwszych pytań, jakie pada z ust młodych matek, brzmi jak pobudzić laktacje? Oczywiście nie wszystkie kobiety mają ten problem, w niektórych przypadkach pokarmu jest tak wiele, że trzeba szukać sposobu na to, by zatrzymać laktacje lub znaleźć bank mleka, do którego można by oddać nadwyżkę. Jeśli jednak znajdujesz się w pierwszej grupie lub masz obawy co do tego, jak poradzić sobie w razie kryzysu laktacyjnego, to mamy dla ciebie kilka porad.

przeczytaj także:  Jak zatrzymać laktację? Sposoby na pozbycie się nadmiaru pokarmu

Sposobów na pobudzenie laktacji jest całkiem sporo i w przypadku niewystarczającej ilości pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka warto zadziałać kompleksowo, wprowadzając w życie kilka metod jednocześnie. Najlepiej zacząć od zapisywania godzin karmienia i tego, jak długo dziecko piło z każdej piersi. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy piersi po karmieniu są opróżnione, bo to stanowi główny wyznacznik efektywnego karmienia.

nakarmione dziecko

Jak pobudzić laktacje?

Mając pewność, że nasze maleństwo odpowiednio przystawia się do piersi i wypija zgromadzone w piersiach mleko, można przejść do kolejnych działań. Bardzo istotna jest częstotliwość przystawiania dziecka do piersi, gdyż jego bliskość pobudza organizm kobiety do produkcji pokarmu, warto zatem robić to jak najczęściej, a poza tym wspomagać się laktatorem. Dużą popularnością cieszy się metoda odciągania mleka 7-5-3. Polega ona na tym, że pracujemy laktatorem na zmianę przy każdej piersi kolejno 7 minut, 5, a następnie 3 minuty. Odciągnięte mleko możemy oczywiście podać dziecku.

przeczytaj także:  Jak przywrócić laktację? Wszystkie znane możliwości

Poza opisanymi wyżej sposobami są również inne metody, które opierają się na suplementacji odpowiednich składników odżywczych. Większość z nich opiera się na słodzie jęczmiennym, który jest głównym składnikiem popularnego Femaltikera, środka dostępnego w aptekach. Ponadto wskazane jest picie kawy zbożowej oraz innego typu herbatek na laktacje (do zwykłej herbaty można dodać łyżkę słodu jęczmiennego dostępnego w postaci syropu). Niektórzy specjaliści zalecają również picie piwa bezalkoholowego, jak np. Karmi.

Karmienie piersią – co jeść? Czy jedzenie ma wpływ na laktacje?

Wokół diety karmiącej przez wieki narosło mnóstwo mitów, na szczęście większość z nich nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. W mediach społecznościowych można znaleźć wiele wartościowych kont osób zajmujących się profesjonalnym doradztwem laktacyjnym i bardzo często dementują one nieprawdziwe przesądy dotyczące wpływu jedzenia na jakość mleka matki lub samopoczucie dziecka.

przeczytaj także:  Co powinno znaleźć się w menu karmiącej mamy? Pomagamy ułożyć jadłospis dobry dla mamy i dziecka

Jedną z najczęstszych wątpliwości młodych mam jest to, czy można pić kawę karmiąc piersią. Najnowsze badania pokazują, że można, jednak warto ograniczyć się do mniej więcej dwóch filiżanek dziennie. To, co je matka karmiąca nie ma wpływu na powstawanie zastojów pokarmu, ani na jego smak, czy też ilość. Ostrożnie należy podchodzić do ziół oraz produktów będących alergenami.

podobne tematycznie

zostaw komentarz