Jak zmienia się brzuch w ciąży?

autor Sabina Roztecka
130 x czytano

Zaokrąglony brzuch jest najbardziej oczywistym i widocznym objawem ciąży. Kobiety, które spodziewają się dziecka, często z niecierpliwością oczekują momentu, w którym zaczną zauważać tę konkretną zmianę w swojej anatomii. Jak zatem zmienia się brzuch w ciąży? Czego się spodziewać?

Kiedy pojawia się ciążowy brzuszek?

To jak szybko brzuch w ciąży zacznie się widocznie powiększać, uzależnione jest od bardzo wielu czynników i jest sprawą indywidualną. Można jednak wskazać kilka przypadków, kiedy z dużym prawdopodobieństwem ten objaw ciąży będzie widoczny już w okolicach przełomu I i II trymestru.

Oczywiście nie są to sztywne reguły, jednak zazwyczaj ciążowy brzuszek stosunkowo wcześnie zauważają kobiety bardzo szczupłe, będące w ciąży mnogiej lub wieloródki, czyli panie mające już jedno lub więcej dzieci. Oczywiście są również przypadki kobiet, które mimo drobnej budowy ciała bardzo długo mają niewiele większy brzuch niż normalnie.

brzuch ciężarnej

Jak zmienia się brzuch w ciąży?

Na samym początku ciąży, a więc w pierwszych tygodniach zarodek jest tak mały, że nie ma wpływu na wielkość kobiecego brzucha, jednak już na tym etapie zaczyna powiększać się macica. W związku z tym zdarza się, że kobiety na bardzo wczesnym etapie ciąży mają wrażenie, jakby ich brzuch był nieco opuchnięty. Stan ten może przypominać nieco odczucia towarzyszące niektórym podczas menstruacji.

przeczytaj także:  Jak rośnie brzuch w ciąży?

Zmiany w kobiecej anatomii przebiegają różnie także w zależności od kondycji fizycznej. Znacznie szybciej widoczny zacznie być ciążowy brzuszek u kobiet, które nie uprawiały przed ciążą sportu, gdyż ich mięśnie nie będą tak mocno podtrzymywały macicy, jak w przypadku wysportowanych pań. Zanim jednak ktokolwiek poza ciężarną będzie mógł zauważyć, że jest ona w tym szczególnym stanie, jej ciało zacznie się delikatnie, acz widocznie dla niej zmieniać. Już w pierwszych tygodniach w organizmie zaczyna zbierać się woda, przez co w pasie może przybyć kilka centymetrów.

Mały brzuch w ciąży – czy to powód do zmartwień?

Jak już pisaliśmy wielkość ciążowego brzucha to sprawa bardzo indywidualna i „zbyt duży” lub „zbyt mały” brzuszek nie jest powodem do zmartwień. Ważną rolę gra tutaj rozmiar dziecka, ilość wód płodowych oraz osobiste predyspozycje fizyczne.

przeczytaj także:  Ćwiczenia na brzuch po ciąży nie wystarczają? Plastyka brzucha po ciąży!

Aby spać spokojnie w tym niezwykle ważnym, ale też trudnym pod wieloma względami dla kobiety czasie, jakim jest ciąża, koniecznie trzeba regularnie odwiedzać lekarza ginekologa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wizyty u tego specjalisty wyznaczane są zwykle raz w miesiącu i można wtedy omówić wszystkie ewentualne wątpliwości, również te dotyczące rozmiaru brzucha. Badania w ciąży są bezbolesne, lekarz sprawdza między innymi czy ilość wód płodowych jest odpowiednia, oraz czy dziecko rozwija się prawidłowo do swojego wieku. Ponadto, jeśli w okolicach 18-20 tygodnia ciąży przyszła mama zacznie wyczuwać ruchy dziecka, to powinno ją to dodatkowo uspokoić i przekonać, że rozmiar brzucha wcale nie ma znaczenia.

podobne tematycznie

zostaw komentarz