W jaki sposób karmienie piersią pomaga budować więź z dzieckiem?

autor Sabina Roztecka
185 x czytano

Karmienie piersią jest tematem bardzo często poruszanym w kontekście wyboru najlepszego sposobu żywienia niemowlęcia, ale również w budowaniu więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Dla wielu kobiet karmienie naturalne jest niezwykle istotnym elementem relacji łączącej je z ich pociechami, dlatego też postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem.

Jakie są zalety karmienia piersią?

Nie ma wątpliwości, że karmienie piersią ma szereg zalet i pozytywnie wpływa zarówno na dziecko, jak i na matkę. Do najczęściej wymienianych należą:

  • przyśpieszanie obkurczania się macicy po porodzie,
  • przyśpieszanie spalania tłuszczów, a tym samym szybszy powrót do formy sprzed ciąży,
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi,
  • pozytywny wpływ na rozwój żuchwy i mięśni jamy ustnej dziecka,
  • redukcja ryzyka zachorowania przez dziecko na choroby górnych dróg oddechowych i zapalenia ucha środkowego,
  • ochrona dziecka przed anemią oraz alergiami,
  • zapewnienie dziecku wszystkich najważniejszych składników odżywczych oraz specjalnych hormonów wzrostu niezbędnych dla rozwoju dziecka.
przeczytaj także:  Jak pobudzić laktację, by uniknąć konieczności podawania mleka zastępczego?

Jak widać, są to korzyści związane przede wszystkim z prawidłowym rozwojem oraz zdrowiem dziecka i matki. Czy karmienie piersią ma zatem przełożenie także na rozwój emocjonalny i relacje pomiędzy tą dwójką?

 

Czy karmienie piersią faktycznie pomaga budować więź z dzieckiem?

Szukając odpowiedzi na to pytanie w internecie, można trafić na bardzo wiele artykułów potwierdzających tezę o tworzeniu się niepowtarzalnej więzi między matką a dzieckiem podczas karmienia piersią. Niestety w większości przypadków są to tylko opinie, które nie mają potwierdzenia w żadnych badaniach. Prawdopodobnie autorom tych artykułów chodzi o to, że podczas karmienia naturalnego dzieci wraz z pokarmem otrzymują od matki cały szereg pozytywnych bodźców, to jest ciepło, uwagę, poczucie bezpieczeństwa. Podczas karmienia piersią produkowane są przez organizm kobiety hormony, takie jak chociażby oksytocyna, czyli tzw. hormon szczęścia, który również pozytywnie wpływa na matkę i dziecko. Nie można jednak stwierdzić, że dzieci karmione mlekiem modyfikowane są tego wszystkiego pozbawione – równie silna więź może powstać pomiędzy każdą matką i dzieckiem, niezależnie od sposobu karmienia.

przeczytaj także:  Porady dla młodej mamy. Jak pobudzić laktację?

Kryzys laktacyjny – jak pobudzić laktację?

Biorąc pod uwagę wszystko, o czym pisaliśmy powyżej, można stwierdzić, że karmienie piersią ma wystarczająco dużo zalet, aby przynajmniej spróbować podjąć to wyzwanie będąc świeżo upieczoną mamą. W końcu każda matka chce zapewnić swojemu dziecko wszystko, co najlepsze, trzeba jednak pamiętać, że z różnych powodów naturalny sposób karmienia nie zawsze jest możliwy i nie jest to powód do wstydu, czy obniżenia poczucia własnej wartości. Dobrze jest się także przygotować na różnego rodzaju trudności podczas „mlecznej drogi”.

Częstym doświadczeniem mam karmiących piersią jest tzw. kryzys laktacyjny. Ma on miejsce gdy zapotrzebowanie dziecka na pokarm rośnie bądź ilość mleka z jakiegoś powodu zmalała, w obu przypadkach efektem jest niezadowolenie i głód niemowlęcia. W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy odpowiednio często przystawiamy dziecko do piersi. Dobrze jest również sięgnąć po środki wspomagające laktacje.

przeczytaj także:  Co pobudza, wspomaga laktację?

podobne tematycznie

1 komentarz

Asia C. 31 stycznia 2022 - 11:12

Jak dla mnie do stworzenia więzi najważniejsza jest bliskość i obecność rodzica. Dzięki karmieniu butelką taką samą więź maluch może mieć z ojcem i matką, co dla mnie jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż ta wytworzona podczas KP.

odpowiedz

zostaw komentarz