Laktacja – co mama powinna wiedzieć? Porady

autor Sabina Roztecka
192 x czytano

Karmienie piersią jest tematem niezwykle szerokim. Z roku na rok zwiększa się świadomość przyszłych rodziców dotycząca znaczenia karmienia niemowląt mlekiem matki. Coraz więcej kobiet decyduje się również na to, by szukać pomocy w sytuacjach takich, jak kryzys laktacyjny, czy zastój pokarmu. Jeśli interesuje cię ten temat, to znajdziesz w naszym artykule garść praktycznych porad i informacji.

Co to jest laktacja? Jak pobudzić laktacje?

Laktacja jest procesem wydzielania mleka przez gruczoły mleczne znajdujące się w piersiach kobiet. Co powoduje, że gruczoły mleczne zaczynają działać? Kiedy pojawia się pokarm? Co ciekawe proces ten ma swój początek niejednokrotnie jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Gruczoły mleczne mogą zacząć produkować pokarm już w ostatnich tygodniach ciąży, a co za tym idzie, z piersi może zacząć wypływać tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Najczęściej jednak bodźcem do rozpoczęcia laktacji jest poród i dopiero parę godzin po narodzinach dziecka, kobiety zaczynają wyczuwać obecność mleka w piersiach.

przeczytaj także:  Jak pobudzić laktację, by uniknąć konieczności podawania mleka zastępczego?

Poród naturalny jest najsilniejszym impulsem, który pobudza do pracy gruczoły mleczne, ale nie jedynym. Bardzo często kobiety, które mają rodzić poprzez cesarskie cięcie martwią się o to, czy uda im się karmić piersią i nie wiedzą, jak pobudzić laktację po cesarce. Na szczęście na pomoc przychodzą lekarze oraz certyfikowane specjalistki do spraw laktacji. Osoby te służą praktyczną pomocą oraz poradami dotyczącymi sposobów na zwiększenie ilości pokarmu. Aby pobudzić laktacje, warto zaopatrzyć się w laktator oraz produkty spożywcze, takie jak słód jęczmienny, kawę zbożową, czy Femaltiker.

matka trzymająca dziecko

Problemy związane karmieniem piersią

Do najczęstszych problemów związanych z laktacją należy kryzys laktacyjny oraz zastoje pokarmu. Pierwszy z nich objawia się zwykle zmniejszeniem ilości mleka w piersiach, co można zaobserwować podczas odciągania pokarmu laktatorem lub po zachowaniu dziecka, które w tej sytuacji nie najada się dostatecznie. Aby poradzić sobie w takiej sytuacji, należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi oraz dodatkowo pracować laktatorem, co również pobudza organizm do wytwarzania pokarmu. Pomocne jest również picie napojów, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie.

przeczytaj także:  Karmienie piersią – do kiedy? Skutki długiego karmienia piersią

Drugi pojawiający się problem, a więc zastój pokarmu jest łatwiejszy i szybszy do zdiagnozowania, ale też bardziej uciążliwy ze względu na dolegliwości bólowe, które często mu towarzyszą. Zastój pokarmu ma miejsce wtedy, gdy z jakiegoś powodu kanaliki, którymi wypływa z piersi mleko, przestają być drożne. W ich udrożnieniu może pomóc masaż dłonią lub ciepłą wodą, laktator lub po prostu ssanie dziecka. Jeśli jednak stan ten się utrzymuje i zaczyna towarzyszyć mu gorączka, wtedy trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zakończyć laktację? Jak długo karmić dziecko piersią?

Pytanie o to, jak długo karmić dziecko piersią budzi spore emocje, zwłaszcza wśród samych zainteresowanych. Według Światowej Organizacji zdrowia niemowlę przez pierwsze pół roku swojego życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Przez kolejne 6 miesięcy pokarm ten stanowi podstawę żywienia, nie mniej należy rozpocząć proces rozszerzania diety. Powyżej pierwszego roku życia karmienie piersią jest już tylko dodatkiem do normalnych posiłków, ale wciąż ma dużą wartość odżywczą oraz prozdrowotną dla dziecka. Nie istnieje górna granica wieku, w jakim dziecko powinno być odstawione od piersi, każda matka sama musi o tym zdecydować.

przeczytaj także:  Co każda kobieta powinna wiedzieć o laktacji?

Niektóre dzieci same decydują o zakończeniu karmienia piersią, jednak często to matka decyduje, w którym momencie ma to nastąpić. W obu sytuacjach pokarm zanika samoistnie, dochodzi do wyciszenia laktacji. Czasem trzeba wspomóc się laktatorem, przy czym zaprzestanie przystawiania dziecka do piersi oraz odciągnie pokarmu wyłącznie do momentu odczucia ulgi, a nie opróżnienia piersi, spowoduje zmniejszenia laktacji, a następnie jej zanik.

podobne tematycznie

zostaw komentarz