Dlaczego dziecko popuszcza w majtki?

autor Felicja Domańska
337 x czytano

Twoje dziecko często sika w majtki lub sygnalizuje, że musi skorzystać z toalety, gdy jest już za późno? Czy nietrzymanie moczu u malucha powinno być sygnałem ostrzegawczym dla rodzica? Wyjaśnimy Ci, dlaczego dziecko popuszcza w majtki, a dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości.

Dlaczego dziecko sika w majtki?

Wielu rodziców niepokoi, że ich pociecha ma problem z utrzymaniem moczu. Należy jednak mieć na uwadze, że niedoświadczony jeszcze układ nerwowy malucha często nie radzi sobie z kontrolą pęcherza, szczególnie w nocy. Stres, zmiany zachodzące w otoczeniu lub codziennej rutynie mogą jeszcze potęgować ten problem. W przypadku niektórych małych dzieci enureza, czyli nietrzymanie moczu, może wynikać z głębszych zaburzeń emocjonalnych lub fizycznych. Warto jednak zauważyć, że sikanie w majtki przez maluchy zwykle jest etapem przejściowym i mija z czasem. Rodzice powinni zatem podchodzić do tej kwestii ze zrozumieniem i cierpliwością, a także unikać karania dziecka, gdy zdarzy mu się popuścić.

Dlaczego dziecko trzyma siku do ostatniej chwili?

U dzieci często można zaobserwować, że odkładają one chodzenie do toalety. Dzieje się tak, ponieważ są one zbyt zajęte zabawą lub innymi aktywnościami. Może to prowadzić do sytuacji, w której maluch trzyma mocz do ostatniej chwili. Niektóre dzieci odczuwają też lęk lub niechęć związane z korzystaniem z toalety w miejscach publicznych. W niektórych przypadkach brak regularności w sygnalizowaniu swoich potrzeb fizjologicznych może wynikać z braku ustalonej rutyny. Rodzice powinni zachęcać malucha do częstych wizyt w toalecie, tym samym przyczyniając się kształtowania zdrowych nawyków.

Jak nauczyć dziecko trzymania moczu?

Nie da się ukryć, że nauka kontroli pęcherza to proces wymagający czasu i cierpliwości. Warto w określonych odstępach czasu przypominać dziecku o udaniu się do toalety. Pozwala to wypracować u malucha zwyczaj informowania o swoich potrzebach odpowiednio wcześnie, a także przyczynia się do osiągnięcia przez niego większej świadomości ciała. Należy unikać karcenia dziecka, gdy się posika, ponieważ może to wywołać u niego stres i tylko pogorszyć sytuację. Warto skoncentrować się na pozytywnym wzmacnianiu i chwaleniu dziecka za małe sukcesy. Dla brzdąca wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców są nieocenione w tym procesie.

Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej?

Konsultacja z lekarzem może okazać się konieczna, gdy problem nietrzymania moczu utrzymuje się u malucha przez dłuższy czas lub pojawia się nagle u starszego dziecka. W takiej sytuacji należy przede wszystkim wykluczyć infekcję dróg moczowych. Lekarz może zasugerować przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki lub skierować malucha na konsultacje do specjalisty.

Chociaż popuszczanie w majtki u dziecka może być kłopotliwe, to nie musi od razu stanowić powodu do niepokoju. Często jest ono naturalnym etapem rozwoju malucha związanym z rozwojem zwieraczy i układu nerwowego. Okazywanie w tym czasie wsparcia maluchowi i częste przypominanie mu o wizytach w toalecie są w naszej ocenie skutecznymi sposobami na nauczenie dziecka trzymania moczu. A Ty, co sądzisz na ten temat? Na jakie sygnały warto zwrócić uwagę? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz