Dlaczego dziecko chrapie?

autor Felicja Domańska
603 x czytano

Twój maluch wydaje dziwne dźwięki podczas snu przypominające chrapanie? Jakie mogą być tego przyczyny i czy takie zjawisko jest normalne u małego dziecka? Przekażemy Ci kilka wskazówek, dzięki którym zrozumiesz, dlaczego maluch chrapie i jak temu zaradzić.

Dlaczego dziecko chrapie podczas snu?

Chrapanie u dzieci podczas snu wydaje się bardzo urocze, jednak może stanowić oznakę niedrożności dróg oddechowych. Przyczyną często bywają powiększone migdałki, polipy nosowe, chroniczny katar sienny lub infekcje prowadzące do zatkania nosa. W nocy, gdy mięśnie gardła są bardziej rozluźnione, chrapanie u dzieci może się nasilać. Inną potencjalną przyczyną zaburzeń oddychania w czasie snu jest obturacyjny bezdech senny. Niekiedy chrapanie dziecka może być również związane z nieprawidłowym ułożeniem jego ciała podczas snu.

Nadwaga u malucha często również przyczynia się do wydawania chrypiących dźwięków przez brzdąca, ponieważ dodatkowa tkanka tłuszczowa w okolicy szyi zwykle utrudnia oddychanie. W niektórych przypadkach chrapanie może być także sygnałem problemów z rozwojem szczęki lub zębów. Warto też zwrócić uwagę na jakość i ilość snu dziecka, ponieważ zmęczenie zazwyczaj przyczynia się do pogorszenia problemu. Należy jednak zauważyć, że chrapanie u niektórych maluchów może być przejściowe i związane z określonymi etapami rozwoju.

Czy chrapanie dziecka powinno niepokoić?

Chrapanie u dziecka nie zawsze musi być powodem do niepokoju, ale warto je jednak poddać bacznej obserwacji. Regularne monitorowanie snu brzdąca może pomóc wcześnie wykryć zaburzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli dźwięki wydawane przez malucha są głośne, regularne i towarzyszą im także inne objawy — m.in. problemy z oddychaniem, częste budzenie się w nocy, nadmierna senność w ciągu dnia — może to wskazywać na występowanie u niego poważnych dolegliwości zdrowotnych. W takich przypadkach zaleca się konsultację z pediatrą.

Co zrobić, gdy dziecko chrapie?

Gdy dziecko często chrapie, pediatra może zalecić wizytę u laryngologa, aby wykluczyć przerost migdałków jako potencjalną tego przyczynę. W przypadku niedrożności nosa u malucha spowodowanego alergią lekarz zwykle przepisuje sterydowe lub przeciwhistaminowe leki do nosa albo preparaty z wodą morską. Ważne jest również usunięcie z otoczenia malucha potencjalnych alergenów. W niektórych przypadkach może być także konieczne skierowanie dziecka do specjalisty snu, aby ustalić, czy cierpi ono na obturacyjny bezdech senny.

Jeśli chrapanie u malucha wynika z przyjmowania przez niego niewłaściwej pozycji w łóżeczku, warto zadbać o ułożenie dziecka tak, aby jego głowa była delikatne podniesiona. Często do poprawy jakości snu u maluszka przyczynia się zmiana stylu życia, np. zasypianie w wywietrzonym pomieszczeniu czy też redukcja masy ciała. Warto także pamiętać, że w niektórych przypadkach chrapanie może minąć samoistnie, gdyż migdałki u dzieci powiększają się tylko do około 7 roku życia, a następnie zaczynają się zmniejszać.

Uważne obserwowanie zachowania dziecka i tego, jak śpi, może w naszej ocenie nie tylko pomóc szybko zaradzić ewentualnym problemom, ale także przyczynić się do poprawy jakości snu malucha. Znasz sprawdzone sposoby na zapobieganie chrapaniu u dziecka? Podziel się nimi w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz