Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

autor Sabina Roztecka
52 x czytano

Temat laktacji jest niezwykle ważny dla każdej przyszłej, jak i świeżo upieczonej mamy. Od kilku lat coraz więcej mówi się na temat zalet karmienia piersią, a tym samym zachęca do tej formy żywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Poruszając ten temat, koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na trudności związane z laktacją oraz jej utrzymaniem.

Dlaczego laktacja zanika?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie co to jest laktacja? Według definicji laktacja jest procesem wydzielania się mleka przez gruczoły mleczne pojawiającym się po porodzie i trwającym przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka. To jednak tylko teoria i samo to, że dziecko potrzebuje pokarmu, nie jest wystarczające do tego, żeby piersi matki były wypełnione mlekiem.

przeczytaj także:  Co każda kobieta powinna wiedzieć o laktacji?

Wiele kobiet przechodzi przez kryzys laktacyjny i to nie jeden. Problemy związane z ilością mleka mogą pojawiać się przez cały okres karmienia, a ich przyczyny są bardzo różne. Bardzo ważne w utrzymaniu laktacji jest częste i regularne jej pobudzanie. Najlepszym na to sposobem jest przystawianie dziecka do piersi, można również wspomagać się laktatorem. Jeśli przerwy w karmieniu piersią są zbyt długie, to następuje obniżenie poziomu prolaktyny, a organizm zaczyna ograniczać produkcję pokarmu. Inne powody problemów z laktacją to np. silny stres, zastoje pokarmu, niewłaściwe przystawianie się dziecka do piersi, czy podrażnienia brodawek.

stopy niemowlęcia

Jak pobudzić laktację?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele młodych matek, na szczęście informacje na ten temat są coraz bardziej dostępne i można je znaleźć zarówno w internecie, jak i korzystając z pomocy certyfikowanych specjalistek do spraw laktacji. Ta druga opcja jest niejednokrotnie ratunkiem w najbardziej kryzysowych sytuacjach, natomiast jeśli problem nie jest jeszcze zbyt poważny, to spokojnie można skorzystać z ogólnodostępnych porad, takich jak te poniżej.

przeczytaj także:  Co jeść na laktację? Co jeść, aby mieć więcej pokarmu?

Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć laktację, zacznij od kontroli częstotliwości i długości karmienia. Można zapisywać w notesie godziny karmień lub użyć do tego specjalnie stworzonych aplikacji w telefonie. Niemowlęta jedzą zwykle co trzy godziny lub częściej, zatem powinno się je przystawiać do piersi za każdym razem, gdy widzimy oznaki głodu.

Dobrym pomysłem jest również picie środków, które mogą wspomóc produkcję mleka. Jednym z najpopularniejszych specyfików tego typu jest Femaltiker dostępy w aptekach lub słód jęczmienny, który ma konsystencję gęstego syropu i może być dodawany np. do herbaty lub mleka. Popularnym sposobem na to, by pobudzić laktację, jest picie piwa bezalkoholowego typu Karmi.

Co wspomaga laktację?

Jeśli pojawia się problem z niewystarczającą ilością pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka, warto próbować różnych sposobów na zwiększenie laktacji, gdyż nie w każdym przypadku działa to samo. Czasem zadowalający efekt przyniesie samo piecie herbatek na laktacje, niektóre kobiety uważają, że pomaga im np. bawarka. Nie mniej w przypadku pojawienia się problemów z karmieniem warto zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość kamień, a także to czy piersi po przystawieniu do nich dziecka są opróżnione. Może być tak, że niemowlę nie potrafi odpowiednio złapać brodawki i nie zjada znajdującego się w piersiach pokarmu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

przeczytaj także:  Co powinno znaleźć się w menu karmiącej mamy? Pomagamy ułożyć jadłospis dobry dla mamy i dziecka

podobne tematycznie

zostaw komentarz