Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

autor Sabina Roztecka
145 x czytano

Temat laktacji jest niezwykle ważny dla każdej przyszłej, jak i świeżo upieczonej mamy. Często mówi się na temat zalet karmienia piersią, a tym samym zachęca do tej formy żywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Poruszając tę kwestię, koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na trudności związane z laktacją oraz jej utrzymaniem.

Dlaczego laktacja zanika?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest laktacja. Według definicji jest ona procesem wydzielania mleka przez gruczoły mleczne pojawiającym się po porodzie i trwającym przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka. Jednak to tylko teoria, a fakt, że dziecko potrzebuje pokarmu, nie jest wystarczający do tego, żeby piersi matki były wypełnione mlekiem.

Wiele kobiet przechodzi przez kryzys laktacyjny i to nie jeden. Problemy związane z ilością mleka mogą pojawiać się przez cały okres karmienia, a ich przyczyny są bardzo różne. Bardzo ważne w utrzymaniu laktacji jest częste i regularne jej pobudzanie. Najlepszy na to sposób to przystawianie dziecka do piersi. Można również wspomagać się laktatorem. Jeśli przerwy w karmieniu piersią są zbyt długie, to następuje obniżenie poziomu prolaktyny, a organizm zaczyna ograniczać produkcję pokarmu. Inne powody problemów z laktacją to np. silny stres, zastoje pokarmu, niewłaściwe przystawianie  dziecka do piersi czy podrażnienie brodawek.

stopy niemowlęcia

Jak pobudzić laktację?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele młodych matek, na szczęście informacje na ten temat są coraz bardziej dostępne i można je znaleźć zarówno w internecie, jak i korzystając z pomocy certyfikowanych specjalistek do spraw laktacji. Ta druga opcja jest niejednokrotnie ratunkiem w najbardziej kryzysowych sytuacjach.

przeczytaj także:  Co pobudza, wspomaga laktację?

Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć laktację, zacznij od kontroli częstotliwości i długości karmienia. Można zapisywać w notesie godziny karmień lub użyć do tego specjalnie stworzonych aplikacji w telefonie. Niemowlęta jedzą zwykle co trzy godziny lub częściej, zatem powinnaś przystawiać malucha do piersi za każdym razem, gdy widzisz, że jest głodny.

Dobrym pomysłem jest również picie środków, które mogą wspomóc produkcję mleka. Jeden z najpopularniejszych specyfików tego typu to słód jęczmienny, który ma konsystencję gęstego syropu i może być dodawany np. do herbaty lub mleka.

Co wspomaga laktację?

Jeśli pojawia się problem z niewystarczającą ilością pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka, warto próbować różnych sposobów na zwiększenie laktacji, gdyż nie w każdym przypadku działa to samo. Czasem zadowalający efekt przyniesie samo piecie herbatek na laktacje, niektóre kobiety uważają, że pomaga im np. bawarka. Nie mniej w przypadku pojawienia się problemów z karmieniem warto zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość kamień, a także to czy piersi po przystawieniu do nich dziecka są opróżnione. Może być tak, że niemowlę nie potrafi odpowiednio złapać brodawki i nie zjada znajdującego się w piersiach pokarmu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

przeczytaj także:  Jak zatrzymać laktację? Sposoby na pozbycie się nadmiaru pokarmu

Wiele mam boryka się z problemami z laktacją, które obierają im radość z karmienia piersią. Warto naszym zdaniem przede wszystkim nie zniechęcać się, gdy pokarmu jest za mało i jak najczęściej przystawiać niemowlę do piersi. Jakie znasz skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji? Miałaś kiedyś problemy z karmieniem piersią? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz