Co potrzebne do chrztu dla matki chrzestnej?

autor Sabina Roztecka
304 x czytano

W Polsce dominującą wiarą jest wiara katolicka, w związku z czym większość dzieci krótko po narodzinach jest zanoszonych do chrztu. Podczas tej ceremonii obecni powinni być nie tylko rodzice dziecka, ale także wybrani przez nich rodzice chrzestni. Każda z tych osób pełni ważną rolę. Z naszego artykułu dowiecie się o co musi zadbać matka chrzestna.

Czego wymaga kościół od matki chrzestnej?

Nie każdy może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego, aby to było możliwe, należy spełnić niezbędne warunki. To, czy dana osoba faktycznie je spełnia, jest weryfikowane przez proboszcza parafii, w której ma odbyć się chrzest. Do kwestii, które trzeba udokumentować, należą:

  • ukończenie 16. roku życia,
  • przyjęcie chrztu, pierwszej komunii oraz bierzmowania,
  • uczęszczanie na lekcje religii.
przeczytaj także:  Jak się ubrać na chrzciny? Porady dla rodziców i chrzestnych

Czasem można się spotkać z tym, że księża stawiają dodatkowe warunki, jak np. potwierdzenie przystąpienia do sakramentu pokuty podpisane przez kapłana spowiadającego. Od matki chrzestnej oczekuje się ponadto, by regularnie chodziła do kościoła, czy prowadziła życie zgodne z wyznawaną wiarą. Oczywiście nie wszystkie te rzeczy da się zweryfikować, dlatego też rodzice chrzestni nie zawsze spełniają swoją podstawową rolę, jaką jest pomóc w wychowaniu dzieci w wierze.

dziecko w momencie chrztu

Co kupić na chrzest?

Gdy zastanawiamy się nad tym, co kupić na chrzest, jako pierwszy przychodzi nam do głowy prezent dla dziecka. Matka chrzestna musi jednak pomyśleć nie tylko o tym, ale również o paru innych istotnych sprawach. Jeśli rodzice chrzczonego dziecka są bardzo przywiązani do tradycji, to mogą oczekiwać od matki chrzestnej, że będzie ona uczestniczyć w zakupie ubranka oraz szatki do chrztu. Świecę do chrztu kupuje ojciec chrzestny.

przeczytaj także:  Jakie rzeczy potrzebne są do chrztu dla dziecka?

Jeśli chodzi o prezent, o którym już wcześniej wspominaliśmy, to oczywiście można wręczyć rodzicom dziecka okolicznościową kartkę oraz kopertę, jednak zazwyczaj rodzice chrzestni ofiarują coś, co będzie stanowić dla dziecka pamiątkę chrztu. Matka chrzestna może podarować swojemu chrześniakowi lub chrześnicy pudełko wspomnień, album na zdjęcia, czy też biżuterię (np. łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem).

Jak się ubrać na chrzciny?

Poza dzieckiem przyjmującym sakrament chrztu świętego, najważniejszymi osobami na tej uroczystości są właśnie rodzice i chrzestni, dlatego powinni oni zadbać o odpowiedni do okazji strój. Jak powinna wyglądać w tym dniu matka chrzestna? Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być wybór sukienki. Trzeba przy tym pamiętać, że w kościele nie wypada odsłaniać ramion, ani zakładać bardzo krótkich, czy wydekoltowanych ubrań. Jeśli chrzest ma miejsce latem, na ramiona można narzucić bolerko, czy też żakiet.

przeczytaj także:  Dokumenty potrzebne do chrztu, formalności w kościele

Chrzest to radosna uroczystość, w której dziecko staje się nowym członkiem kościoła. Pozytywny charakter tego wydarzenia powinien mieć swoje odbicie w strojach uczestników, dlatego dobrze jest postawić na jasne kolory, zdecydowanie należy unikać czerni.

podobne tematycznie

zostaw komentarz